שלום לכם ילדים, אנחנו שמחים שבאתם, עוד מעט תראו דמויות שכבר הכרתם: עם כמה מאות טובות (מה טובות, מדהימות) של ליהוקי עבר ברפרטואר, ברור ש"האח הגדול" לא תנסה להמציא את הגלגל בעונתה ה-17. וערב הבכורה שלה, ששודר אמש ברשת 13, אכן נשען על כמה עוגני ליהוק מוכרים היטב - אבל ברמת המאקרו לפחות דאג לקאסט שמזכיר את זה של העונה האחרונה והמופתית (שהייתה עונת הטיקטוק הראשונה), ולא של יתר העונות המאכזבות מבית רשת. אחוז גבוה של רווקים, אחוז נמוך של קוריוזים, שניים-שלושה דיירים שמגיעים עם קייס טוב למיליון עוד מהבית ואפילו משימה סודית שנשמעת לא רע בכלל. אולי אפשר רק לוותר על הטוויסט המיותר שמחכה בתוכנית הבאה, ובו שני דיירים פוטנציאליים נוספים יעברו מחנה אימונים פומבי בתוך בית שקוף על שלט חוצות.

במצב שבו גם ככה אין הרבה דרכים לחדש, "האח הגדול" יצאה לדרך עם אחד הטייפקאסטים הבודדים שמעולם לא נראו אצלה: דייר חרדי. קוראים לו יענקי, הוא בן 20 לפני גיוס, וכל השוואה מתבקשת למלך זילברשלג לא תעשה איתו חסד - כי הוא נראה כמו טיפוס קצת יותר נגיש והרבה יותר מעניין. יענקי מספר על הדרך שעבר ממכופתרת לבנה לחולצה ורודה ("הצבע הכי גברי בעולם"), ואז מאבד את הפוקוס לטובת טרול מהקהל שקופץ לבמה ברגע השיא של הכניסה. מפתה לפתח קונספירציות שזו הייתה פרובוקציה יזומה של ההפקה, אם כי הפאניקה של השומרים נראתה אותנטית למדי. האיום מנוטרל, יענקי נכנס, ואחריו עולה יובל מעתוק. אין מה להתעכב עליה. היא עוד עשויה להפתיע בהמשך, אבל בינתיים עושה רושם של דיירת מאוד מתישה שלחוצה על זוגיות וקוראת נעם חורב בעיתות משבר. לוקח איזה שתי דקות עד שמבינים שהדיבור שלה הוא לא חלק מדמות, וזה אומר הרבה. 

יענקי גולדהבר, "האח הגדול" (צילום: רשת 13 )
החידוש היחיד. יענקי גולדהבר ב"האח הגדול" | צילום: רשת 13

הבאים בתור - הרבה מאוד רווקים עם מעט מאוד אופי. שניר עובד באלומיניום, מתגעגע לסבא שלו ובנתק מאחותו (ההימור שהיא תפתיע אותו במשימה עתידית זה ההימור הקל בעולם, רק שאז מתברר שהיא תיכנס לבית עוד השבוע בתור דיירת מן המניין); ניקול היא דוגמנית שרוצה לעבוד עם ילדים ובעלת פתק באייפון שבו כתובות 27 התכונות שהיא מחפשת בגבר החלומות. אחרי שהתגיירה, היא גם רוצה חינוך דתי אמיתי לילדים, ובהפקה מן הסתם יהרגו בשביל איזה רומן (לא מאוד סביר) עם יענקי; רוי הוא דוגמן שהיה בפיגוע בסיני; וגיא הוא הארוס לשעבר של הדוגמנית נועה בני. יש לו את החספוס "האח הגדול"-י הקלאסי של "הצרות מוצאות אותי", וכשהוא מצהיר ש"גבר לא צריך לבכות, גבר צריך להיות גבר" הוא נראה כמו אנטיתזה מעצבנת מאוד ליענקי, שמעז להציג גבריות קצת אחרת.

כל השישה הנ"ל נקראים לחדר האח הגדול ומקבלים משימה סודית שדווקא מפתיעה לטובה: הם יצטרכו לעבוד על כל הדיירים הבאים שהם היו בבית כבר כמה ימים, ושלכל אחד מהם יש איזשהו מטען מיוחד. ניקול ורוי הפכו לזוג, גיא ושניר הם אחים מסוכסכים (כן, קו העלילה עם הנתק מהאחות עוד יידחף לנו טוב-טוב לגרון), יובל הספיקה לשבור את היד ויענקי יגלה על החלק שלו רק בהמשך. הקונספט מעולה, אבל הביצוע קצת פחות - בעיקר עם החבישה המוגזמת של יובל שיהיה קשה מאוד לקנות.

החלק הבא של הערב פותח רשמית את רצף ה"מוכרים לכם מאיפשהו". אתי, מורה בדימוס עם חיבה לצמידים רועשים, בנייה בציפורניים והאות ר', הייתה בעבר ב"ניפגש בלובי", דוקו-ריאליטי ניסיוני (ומומלץ) של כאן 11 מלפני כמה שנים. לין שנכנסת אחריה מוכרת עוד פחות - אבל ייתכן שזה רק עניין של זמן, כי יש פה אופציה למיליון. עם סיפור משוגע על לידה בגיל 19 שגילתה עליה רק כשכרעה ללדת (באדיבות עניין רפואי שמנע ממנה לשים לב מה קורה לה בבטן), לין הצעירה נראית נחמדה, אינטליגנטית ומסקרנת. וגם הרבה יותר קלה לעיכול מאברהם, שלא רוצה להיות על תקן האתיופי אלא על תקן "החתיך והחכם", ולא ברור מה בדיוק מסתתר מאחורי אינספור החומות שהוא מציב בינו לבין המצלמה, ואף מצהיר עליהן במפורש. 

אתי ייטב, "האח הגדול" (צילום: רשת 13 )
צמידים, האות ר' ובנייה בציפורניים. אתי ייטב ב"האח הגדול" | צילום: רשת 13

גל (קספרס, בוגרת "מאסטר שף") עשתה שלושה ילדים עד גיל 24 ואז התגרשה - אבל הגרושה המעניינת באמת היא לרה, הגרסה האשקלונית של גלן קלוז. היא מדריכת פילאטיס גרושה עם מבטא ממכר וחיבה קורעת לבוטוקס ("אני לא יודעת איפה המצח שלי עכשיו"), ונראה שהמלהקים שיחקו אותה. סיבה לפסימיות: האובססיה שלה לג'ל לשיער עוד תגרור ריבים קשים בתקציב. סיבה לאופטימיות: אין לה בעיה לקרוא למתאמנות שלה "סתומה".

גם יובל לוי, "אומנית יוצרת", אמורה להיות מוכרת לכם מאיפשהו - בין אם מהיותה השחקנית שגילמה את עוזרת הבמאי קאשה ב"חזרות" ובין אם מהיותה בעלת טור שמרבה להתעסק במיניות. אלמלא ההיכרות המוקדמת, לא הייתה סיבה לתת כאן את האזהרה הבאה: יובל נראית מזויפת עוד יותר מהגבס של יובל הראשונה. אישיות השני-גולדשטיין פינת שלי-ורוד היא התשה אחת גדולה, ועם כל הכבוד לילדת הדינוזאור שניצל שהיא חלמה עליה, נראה שאין פייק גדול ממנה. התשה מסתמנת גם בגזרתו של עידן, שממש שומע על כך מהאח עצמו, בעיקר הודות להפרעת הקשב והריכוז הניכרת שלו. הוא לא פוסל זוגיות עם גבר, אבל לא נראה שמחכות לו בבית איזשהן אופציות. 

בזמן שכולם באים בשביל לזכות במיליון, שי באה לריב. מעצבת הגבות (ז'אנר אהוב ב"האח") והדבר הכי קרוב שנקבל העונה לבר כהן מחזיקה בעוד סיפור חריג וקשה. אמא שלה גידלה אותה, אבא שלה נכנס לתמונה באיחור, ואז מת מדום לב רגע אחרי ריב סוער ביניהם - והסיפור הזה דווקא עושה איתה חסד ועוזר להאיר אותה באור קצת אחר מכל האגרסיות שהיא מתגאה בהן. גם בן, מעין קונור מקגרגור ישראלי, חווה נטישה הורית ונפל למקומות הכי נמוכים, ואת המיטה האחרונה בבית (לבינתיים) תופסת בוגרת "היפה והחנון" וכוכבת שלל כותרות יפות מעברה סתיו קצין. כן, היא נראית קצת אחרת, וב"קצת אחרת" הכוונה היא ל"כמו קים פטרס". כן, היא דתייה לשעבר, אבל אבא שלה "הלך לעשות איתי ציצי *בפעם הראשונה*". כן, היא חוותה גם חרם, גם אסתמה, גם פריצת דיסק, גם שתי לידות וגם גירושים, והיא רק בת 32. אלא אם אתם שואלים אותה בתוך הבית, כי בלילה כבר יצאו תיעודים שלה מציגה את עצמה בתור רווקה בת 23. מעניין בטוח יהיה, השאלה היא אם מספיק מעניין בשביל להחזיק אותנו עד הגמר. בינתיים, בזהירות המתבקשת, זה מרגיש לא רע בכלל. רק שלא יפשלו מכאן ואילך, כפי שקרה הרבה יותר מדי פעמים בעבר.