לא קשה להבין במה עוסק פרק 5 של סדרת האנימציה "פה גדול", שיצר הקומיקאי ניק קרול עבור נטפליקס, ונקרא "גם בנות חרמניות". "בנות חרמניות בדיוק כמו בנים, אנחנו פשוט לא מדברות על זה כל הזמן", אומרת לניק הקטן אחותו ליאה, בדיבובה של קאט דנינגס ("מרוששות"), כשהוא מנסה להבין למה כל הבנות מסביבו קוראות את אותו הספר - רומן היסטורי המתאר אהבה אסורה. בתגובה, הראש שלו מתפוצץ. ליטרלי מתפוצץ, כי מדובר באנימציה ולמה ללכת סחור סחור עם מטאפורות. כשניק מספר על התגלית לחברים מהחטיבה הם מגיבים באותו האופן.  

"פה גדול" עושה זאת לכל אורך העונה הראשונה; באמצעות השימוש בדמויות על סף גיל ההתבגרות, שרק מגלות את המיניות שלהם בעזרת מפלצות הורמונים שמלוות אותן לכל מקום, היא מעבירה מסרים ליברלים וחיוביים על סקס, נטייה מינית וכל העולם שמסביב.

על אף שנוצרה על ידי גבר - ולכן באופן טבעי מתמקדת בגיל ההתבגרות הגברי - "פה גדול" לא מפחדת גם לצלול לעומק המיניות הנשית המדוברת פחות, כחלק ממגמה כללית של יוצרים הוליוודיים גבריים המשתמשים ביצירות שלהם לקידום מטרות של שוויון מגדרי. ג'סי היא הדמות הנשית הבולטת בסדרה, ופרק אחד אף מוקדש למחזור הראשון שלה - השלב בו מפלצת ההורמונים בגרסה הנשית (בקולה המופלא של מיה רודולף) נכנסת לחייה, ואף חושפת בפני ג'סי שהיא כבר הייתה שם לפני כן. למרות שהיא מסמלת את ההורמונים המשתוללים של גיל ההתבגרות, המפלצת מספרת שביקרה את ג'סי כבר בעבר, כשהתיישבה בטעות על הזרם הנעים של הבריכה או כשצפתה ב"ריקוד מושחת" - ריפרור שרק מסגיר את גילאי כותבי וכותבות הסדרה. בואו רק נגיד בקצרה שכן, "ריקוד מושחת" הוא בהחלט רגע מכונן במסע אל עבר חרמנותן של נשים שגדלו בשנות השמונים והתשעים.

"אין סיכוי שהן חרמניות כמוני", אומר ג'יי, חברו של ניק שנהנה לאונן על הכריות שלו וגם חושב שהחזייה האדומה שג'סי מגיעה איתה לבית הספר היא הזמנה למגע. את הנושא הזה, אגב, של "בגדים שמזמינים סקס", פותרים ב"פה גדול" די בקלות. כשג'יי ניגש לג'סי עם התיאוריה הזו (שלצערנו עדיין אוחזים בה לא רק נערים בני 13, אלא גברים ואף נשים מבוגרות) - היא מגיבה באלימות. בהמשך, אגב, היא אמנם בוחרת שלא להמשיך להגיע לבית הספר בחזייה האדומה מכיוון שהיא מושכת יותר מדי תשומת לב מחבריה לכיתה (וגם מהמורים המבוגרים), אבל כן לשמור אותה לשלב מאוחר יותר. בכל זאת, היא כן אוהבת אותה וקנתה אותה עבור עצמה בלבד.

בין כל המסרים המאוד סקס-פוזיטיב האלה ישנו רגע קסום במיוחד בפרק, זה שבו מפלצת ההורמונים משאירה את ג'סי לבדה בחדר עם מראה כדי שתדבר עם הוואגינה שלה - אותה ואגינה שהכניסה אותה לצרות רק שלושה פרקים קודם לכן כשהחליטה לדמם באמצע טיול כיתתי. ההיכרות הראשונית בין השתיים - ג'סי והפות הקסומה שלה (קריסטין וויג הקסומה לא פחות) - היא אחד הדברים המהפכנים שנראו על מסך הטלוויזיה.

העובדה שמדובר בסדרת אנימציה מאפשרת להראות את איבר המין הנשי מקרוב, וב"פה גדול" ניצלו את הפלטפורמה בשביל להעביר שיעור חינוך מיני קצרצר, כשהעובדה שמדובר בדמות שהיא קטינה מעקרת את הממד הסקסי. הוואגינה מכירה לג'סי את חלקיה השונים ומפרקת את עצמה אנטומית באופן שלא ראינו בטלוויזיה עלילתית - הנה הדגדגן, הנה השפתיים החיצוניות, הנה הפנימיות והנה הוואגינה, שהיא לא האיבר כולו אלא רק חלק ממנו, למרות מה שנוטים לחשוב. הבחירה לתת לוואגינה פרצוף, קול ואישיות מבטלת את הדידקטיות אבל האינפורמציה החשובה עדיין עוברת. 

פה גדול, ביג מאות', נטפליקס (צילום:  יחסי ציבור )
לא משהו להתבייש בו. הוואגינה מ"פה גדול" | צילום: יחסי ציבור

קרול לוקח על עצמו כאן תפקיד די גדול - להעביר לאמריקאים את החינוך המיני שחסר כל כך בבתי הספר. ברבים מהם מתחילים ללמד חינוך מיני רק בגיל 16, ובחלק ממדינות ארה"ב (בעיקר הדרומיות והשמרניות יותר) לא מעבירים חינוך מיני בבתי הספר כלל וכלל. התוצאה היא נערות ונערים שהופכים לנשים וגברים שאין להם מושג איך לגשת לאיבר המין הנשי, וייתכן שזו הפעם הראשונה שהם ראו התייחסות ישירה כל כך אליו באופן שאינו מדעי יבשושי אבל גם לא פורנוגרפי.

הוואגינה של "פה גדול" היא לא משהו להתבייש בו, להצניע או לדבר עליו בחדרי חדרים, אלא מקור עונג שיש לחגוג, גם אם את ילדה בת 13. השיחה בין ג'סי לוואגינה כל כך חמודה, מעודדת ומזכירה כמה פאן זה לגעת בדגדגן, שלמרות שמדובר בסדרת אנימציה על ילדים, סביר שהצפייה בפרק תגרום לכם - ובעיקר לכן - להושיט יד לתוך התחתונים מבלי להרגיש בושה לשנייה, ממש כפי שג'סי עושה בסוף הפרק.

TVbee בפייסבוק