כמה: הביקורת נכתבה אחרי צפייה בפרק אחד
איפה: HOT
המלצת tvbee: מי שלא צופה מטומטם

העונה השלישית של מטומטמת מגיעה עם הרבה הייפ וליהוקים חדשים. למשל - ברונית סמים שתגלם בת אל בורנשטיין ונשמעת כמו דמות מבטיחה במיוחד, וכמובן אורנה בנאי, עכשיו כבר האקסית של בת חן סבג, שתגלם חוקרת מח"ש קשוחה. אבל הפרק הראשון עדיין לא מציג אף אחת מהן, ובדומה לפרקים שפתחו את העונות הקודמות, הוא בסך הכל טיזר. אבל ככזה - הוא עובד מעולה, ועושה חשק לבלוע באופן מיידי את כל הפרקים שיגיעו אחריו. אנחנו צריכים עוד פרק כמו ששירי צריכה שאכטה.

 

הפרק הראשון ממשיך מאותו המקום בו עזבנו את אסי (מוקי) ושירי (בסבג), כשהם בורחים לקפריסין. שם, בזמן שהם מנסים לארגן לאסי דרכון חדש, שירי מוכיחה שאולי אפשר להוציא את המטומטמת מהארץ, אבל אי אפשר להוציא את הטמטום מהמטומטמת. כאילו אירועי העונות הקודמות לא לימדו אותה כלום, שירי ממשיכה לנווט את החיים שלה בגישת יהיה בסדר, וממשיכה להכניס את עצמה - ואת כל הסובבים אותה - לצרות.

בינתיים בארץ, נתנאלה (שני קליין), ניסו (אבי דנגור) ולירוי (משה אשכנזי, שזו הזדמנות לא רעה להגיד שהוא פשוט שחקן מצוין) ממשיכים לגדל את המשפחה ההולכת ותופחת שלהם, עם רגישויות וחיכוכים שמאיימים לפרק את החבילה. במקביל, דמות חדשה נוחתת בישראל - לואי נופי מצטרף לסדרה בתור שותף עסקי של עמוס שחי במקסיקו וכבר צץ בסוף העונה הקודמת, ועכשיו מגיע לארץ כדי לנסות לסדר את הבלגן ששירי הותירה מאחוריה. אבל לפני שהוא בכלל יכנס לתחומי מדינת ישראל, הוא צריך לעבור תחקירים ובדיקות מביכות בנתב"ג. ולא, לא בגלל שהוא סוחר סמים, אלא אך ורק בגלל שהוא ערבי. מעבר לכך, כל מילה נוספת כבר תהיה ספוילר.

 

View this post on Instagram

A post shared by Bat Hen Sabag (@bathen_sabag) on

מטומטמת חוזרת בדיוק עם אותה האנרגיה הפסיכית של העונות הקודמות - זו האנרגיה של סבג, שניכר שהיא נהנית מכל רגע ורגע של יצירת הסדרה הזאת. הגישה שלה נמצא בכל סצנה ובכל שורת דיאלוג, גם אם היא לא מופיעה על המסך. למרות שמאתגר לבקר את העונה השלישית על בסיס פרק אחד בלבד, בינתיים נראה שאותה הנוסחה ממשיכה לעבוד. סבג מצליחה איפה שהרבה יוצרים ותיקים ממנה נכשלו בעבר - ליצור סדרה שתופסת באופן מדויק את כל מה שהקהל הישראלי צמא אליו - האקשן של הוליווד, אבל עם ההומור והאטיטיוד המקומיים. מטומטמת לא ממצמצת ולא מהססת, אלא דוהרת קדימה עם תחושה שבכל רגע נתון הכל יכול להשתבש, עבור כל אחת מהדמויות. ההעדרות שלה מהמסך הייתה מאוד מורגשת, וכך גם החזרה שלה, כי אין ולא הייתה סדרת מדויקת יותר עבור הקהל הישראלי, שמשלבת כל כך טוב בין גבוה לנמוך ובין שאיפות הוליוודיות להבנה שאנחנו עדיין רחוקים שנות אור משם.

רק דבר אחד קצת צורם במטומטמת - יחסית לסדרה שדווקא כוללת לא מעט ייצוגים של הקהילה הלהט"בקית, ואף נוצרה על ידי אחת מהן, כמות הפעמים שמשתמשים בה במילים "קוקסינל" או "הומו" כקללות מתחילה להכביד. נכון, זו לא סדרה שאמורה להביא בשורה woke והיא מתארת מציאות מסוימת, שהיא כאמור - מציאות ישראלית, אבל בתוך מדינה שגם ככה מלאה בשנאה, זה הרגל אחד שאפשר - ורצוי - להתחיל להעלים, ומטומטמת תמשיך להיות סדרה מצוינת גם אם הדמויות שבה יתחילו לגוון קצת את לקסיקון הקללות שלהם.