לו רק העולם היה צפוי כמו סדרות האקשן של ג'ק ריאן, אפשר היה לישון הרבה יותר טוב בלילה. פוטין היה מקבל ביקור גורלי במרתפי הקרמלין רגע לפני הפלישה, אירופה לא הייתה קופאת החורף, וגם את התפרצות הקורונה הסוכן החנון הכי קרבי בעסק כבר היה מוצא דרך למנוע במרדף לילי בשוק של ווהאן.

שלוש שנים חלפו בין העונה השנייה של "ג'ק ריאן" באמזון פריים לבין העונה השלישית שעלתה כעת - נצח במונחי סטרימינג - ואפילו שהמציאות שוב הוכיחה שהיא עולה על כל דמיון עם מגפה עולמית ומלחמה על אדמת אירופה במאה ה-21, היא גם החזירה לפרונט את האויב שהוליווד כל כך אוהבת לשנוא: הסובייטים. "פעם היינו האומה שגרמה לכל העולם שלא לעצום עין מרוב פחד", מתרפקים הקומרדס, ואפשר לחוש את משק כנפי מפציצי החמקן. לא עוד מרדפי כטב"ם ועכבר חסרי פרופורציות למעצמת-על עם תקציב ביטחון המתקרב לטריליון דולר, אחרי טרוריסטים איסלאמיים במדבריות תימן ואפגניסטן, או אל מול שכירי חרב בג'ונגלים של ונצואלה - העונה השלישית של "ג'ק ריאן" מחזירה עטרה ליושנה: מסך הברזל בכבודו ובעצמו. הקאמבק של הדבר האמיתי, ועמו חלום הבלהות של מלחמת עולם גרעינית.

האמת, אין כמו ברומטר האקשן בשביל לקבל מושג על מי מדורג ראשון במונדיאל הרוע המעודכן בעולם, וג'ק ריאן הוא אחד הברומטרים הוותיקים והמוצלחים בסביבה. בסדרת הסרטים, המבוססת על ספריו של טום קלנסי, הוא כבר הספיק להתמודד עם הסובייטים, האירים, הקרטלים ועם מי לא בתור הנבלים התורניים אל מול שומרת הסדר העולמי מוושינגטון. גילמו אותו אלק בולדווין, בן אפלק וכריס פיין, אולם הג'ק ריאן הזכור ביותר מהמסך הגדול הוא זה של הריסון פורד בשנות התשעים - תור הזהב של סרטי האקשן עם הגיבור שהוא גם אנטי גיבור עם הלוק הג'ובניקי.

סדרת האקשן של אמזון פריים שואבת השראה מהדמויות שרקח קלנסי (שמת לפני קרוב לעשור), אבל קשה לומר שהג'ק ריאן שלה, עם ג'ון קרסינסקי יוצא "המשרד" בתפקיד הראשי, מאוד הזכירה את ריאן הקולנועי, לפחות עד לעונה הזאת. לקח לה ולקרסינסקי זמן להתחבר ולגבש זהות מאז שריאן אמר למפקד שלו גריר אי-שם בעונה הראשונה: "אני אנליסט, אני לא יודע לחקור אנשים, אני קורא דוחות". אז אל דאגה, ריאן לא רק קורא דוחות. אולי זה הדמון ההיסטורי שקם לתחייה, אולי גם ההקשרים הריאליסטיים עם איומים חוזרים ונשנים לשימוש בנשק גרעיני, או לחילופין עם קבוצת הימין שנחשפה בגרמניה, שביקשה לחולל מהפכה ולכונן את הרייך החדש ממש לאחרונה. כך או אחרת, העולם השתגע וג'ק ריאן מגיע לעשות בו סדר אמריקאי ישן וטוב.

זה לא מאוד מתוחכם, כפי שאפשר להבין, אבל בתור בינג' האסקפיזם הכי ריאליסטי שתמצאו, "ג'ק ריאן" היא בחירה לא רעה בכלל. האקשן מהודק, אין פטפטת מיותרת וזה הרבה יותר כיף מאשר לצפות בחדשות, כאשר העלילה - מבלי להסגיר סודות מדינה - מתכתבת בצורה ישירה מאוד עם העולם האמיתי. המשבר בין רוסיה למערב גורם לקבוצת לאומנים רוסיים לצאת למסע להקמתה מחדש של ברית המועצות, כשהדרך לשם היא אסטרטגיית יצירת מלחמה וכאוס, שמתכתבת עם דוקטרינת גרסימוב שהגה רמטכ"ל צבא רוסיה (האמיתי) ואחד האנשים החזקים במשטר פוטין. בקצרה, ובלי להיכנס לשיעור ביחסים בינלאומיים, מדובר בהפצת דיסאינפורמציה, יצירת קיטוב ומשבר במדינת היעד, ואז גם שליחת "כוחות שלום" בשביל "לעזור" לאותה מדינה להשתלט עליו. בעולם האמיתי המדינה שנבחרה להוצאת הדוקטרינה הרוסית לפועל הייתה אוקראינה, וגם בסדרה היא ברקע, אבל הדרך אליה עוברת בצ'כיה ובנשיאה שלה, שנבחרה להיות הראשונה בדומינו. 

בזמן שקרסינסקי ממשיך לגבש את הזהות שלו כג'ק ריאן - עדיין בלי חיים אישיים או טיפת סקס-אפיל, אבל לפחות עם יכולות קומנדו מתקדמות - מי שיודעים היטב מה הם עושים והופכים את הסדרה הזאת לממתק אקשן כיפי לצפייה הם כמה משחקני המשנה שלו. חלקם חוזרים מהעונות שעברו, כמו וונדל פירס, לנצח הבלש באנק מורלנד מ"הסמויה" האלמותית בתפקיד גריר, או מייקל קלי, פעם דאג סטמפר המוציא לפועל של "בית הקלפים" וכאן בתפקיד האקס CIA מייק נובמבר. אחרים הצטרפו בעונה הזאת כמו הצמד הנשי בטי גבריאל, כמנהלת תחנת ה-CIA הקשוחה, והשחקנית הגרמנייה המצוינת נינה הוס, שזכורה גם מ"הומלנד", בתפקיד הנשיאה הצ'כית. ומעל כולם זהו ג'יימס קוזמו, השחקן הסקוטי הוותיק עם קריירה שנעה מ"לב אמיץ" ו"טרויה" ועד למשמר הלילה ב"משחקי הכס", שמגלם רב-מרגלים סובייטי אולד-סקול. יותר מקריצה לסקוטי מפואר אחר ששם את טום קלנסי על המפה, שון קונרי ב"המרדף אחר אוקטובר האדום".

אז נכון, בסדרה יש גם הרבה יותר מדי דמויות שמתפוצצות מפלקטיות או סתם מתפוצצות - בכל זאת, כאן לא "הסמויה" - אבל בתוך גבולות הגזרה של קטגוריית האקשן, התככים והמזימות עם הסוף הידוע מראש, העונה השלישית של ג'ק ריאן היא צפייה מהנה שמספקת את הסחורה.