עבור רבים מאיתנו, הרעיון של הפרדה בין דת למדינה הוא חלום רטוב שכנראה לעולם לא הולך להתגשם כאן. היוצרים של אוטונומיות (בהפקה משותפת של HOT וקשת 12) מעזים לדמיין את העולם הזה, אבל מבינים שמהלך כזה לא יכול לקרות בישראל ברוגע. בסדרה, ההפיכה שלנו למדינה חילונית מגיעה עם מחיר - מלחמת אחים בין חילונים לחרדים שמובילה להפרדה מדינית. ירושלים וסביבתה הופכים לאוטונומיה חרדית עם שלטון נפרד, וההפרדה הרעיונית והנפשית שקיימת כבר עכשיו, הופכת לגיאוגרפית, פוליטית ורשמית.

שני הפרקים הראשונים של אוטונומיות (מתוך שישה סך הכל), לא מספקים המון פרטים לגבי איך התגלגלה מלחמת האזרחים ואיך מתנהלת המדינה החילונית. הם עוקבים אחר סיפור ספציפי - זוג הורים מהצד החילוני של הגדר, שנקלעים למאבק משפטי על הילדה בת התשע שלהם עם זוג הורים שמתגוררים בתוך שטח האוטונומיה, בנסיבות לא רגילות שמתבהרות כבר בתחילת הפרק הראשון.

הבחירה להתמקד בסיפור אישי היא מתבקשת, אבל גם דורשת מהצופים סבלנות. שני הפרקים הראשונים לא יספקו את הסקרנות הטבעית לגבי איך עולם כזה באמת יראה. הם נותנים טעימה, הצצה, חלקיקי אינפורמציה דרך ההתנהלות והדיאלוגים של הדמויות, ורק בסוף הפרק השני העלילה מתחילה לטפל בעולם שמסביב ועושה טיזינג שאולי היא גם תצלול בהמשך לטפל בטראומה, שבוודאי מלווה עולם שפוצל על ידי מלחמה.

מלבד המאבק המשפטי של שני זוגות ההורים, שמעורר מחדש את הרגשות הקשים בין שתי החברות, אוטונומיות עוקבת גם אחר ברוידא (אסי כהן), עובד חברה קדישא שמתנייד בין האוטונומיה החרדית למדינה החילונית, ומלבד גופות מצליח להביא איתו עוד דברים מהעולם החילוני - מבחינה חומרית וגם רוחנית. הוא מבריח חומרים אסורים לתוך העולם החרדי ויוצא בעצמו למסע של חיפוש עצמי כשהוא פוגש את אנה החילונית.

_OBJ

קשה לומר בשלב הזה לאן אוטונומיות תיקח אותנו. שני הפרקים הראשונים מתנהלים באיטיות יחסית ומספקים אקספוזיציה די ישירה. אין כאן יותר מדי מניפולציות על הצופה או רצון להשאיר אותו מרותק בכוח עם מחוות דיסטופיות גרנדיוזיות בסגנון סיפורה של שפחה (גם היא משודרת ב-HOT). מהבחינה הזאת, שני הפרקים הראשונים - ובעיקר השני - מספקים בעיקר טיזינג למה שאולי עוד עתיד לבוא. מכאן, אוטונומיות יכולה להישאר דרמה שמבוססת על רעיון מעניין אבל רק מתחילה להפעיל את גלגלי הדימיון, או לנסוק ולצלול לתוך הנפש של הדמויות, בניסיון להגיד משהו על העולם המשונה והמפולג שאנחנו בעצם כבר חיים בתוכו.

אוטונומיות משודרת מדי חמישי 22:15 ב-HOT3