יש מעט מאוד טריגרים שיצליחו להחזיר אותנו ברגע לימי הסגר השני ועוד יגרמו לנו לשמוח מזה - אבל אתמול קיבלנו אותם בערימות: סטטיק מכריז על בואו של "בידו", שחר חסון זועק "דיס איז אמייזינג", אופירה אסייג מנחשת "ב-בי-ט-חון" ובכלל, רצף בלתי נגמר של "האשמות חמורות". כי "הזמר במסכה" שוב כאן, הפעם עם עונה מוגדלת (18 מתמודדים, שלוש קבוצות התחלתיות) ומינימום שינויים מהשילוב המקורי והמוצלח של מופע שירה קרקסי עם משחק ניחושים הזייתי. אה, וגם שיבולת אחת שעוד תוציא אותי מדעתי.

הראשונה לעלות לבמה הייתה הצדפה, שסיפרה ברמזים על כך שכולם רצו בעבר בחברתה - לצד אלמנטים מ"האריה שאהב תות", "ערב טוב עם גיא פינס", מכבי תל אביב והקריירה המוזיקלית של עומר אדם. העונה הראשונה של "הזמר" נתנה את אותותיה כבר כאן, כי הקול היחיד שהצלחתי לשמוע מתוך הצדפה הוא זה של גלית גיאת. אופירה הציגה פיצוח מדוקדק על כך שזו מיקי מוכתר (ט.ל.ח), ודווקא שחר הביא הימור יותר מתאים מהבחינה הקולית והלך על דנה פרידר.

הבאה, או אולי דווקא הבא, בתור הייתה האיילה. קודם כל, כל הכבוד להפקה על יצירת הדבר הכי קרוב לאנדרוגינוס שנראה על המסך, ובכלל על ליהוק שמסתמן כאחד המרעננים של העונה. השמלה והמראה האצילי, הרמזים עם תאורת הרינג והיהלומים, הבחירה לשיר "Natural Woman" - כולם הצביעו על כך שלבמה עלתה אישה, אך ברגע שהמוזיקה התחילה התברר שאולי יש לנו בכלל עסק עם קול גברי. אופירה השכילה להמר על בל אגם, וצדי הלחוץ הבין רק בפזמון שכנראה שלא מדובר בקול של אישה. 

הלאה לשתי התחפושות המושקעות ביותר של הערב, עם תקווה שהפרקים הבאים עוד יתעלו עליהן: השיבולת והרוגלך. השיבולת ביצעה את "את תלכי בשדה" וסיפקה לנו נאמבר שבהחלט ראוי לצרוך אותו כשיר סטרימינג מן המניין, והרמזים על ארץ ישראל היפה כיוונו היטב לכיוונה של ירדנה ארזי, אם כי ייתכן שמתחת למסכה מסתתרת מישהי מעט יותר צעירה. השמות של דפנה דקל ואניה בוקשטיין, שניהם נזרקו על ידי שחר, הם הימורים לא רעים בכלל. הרוגלך, שנראה כמו סטטיק מרוח בביצה, דיבר על שהייה בכלא ויהודה פוליקר - ומבלי להעליב, די ברור שלא מדובר בזמר מקצוען. אופירה הלכה בכל זאת על פבלו רוזנברג, ולא טרחה לספק לנו הסבר ראוי להיעלמותה של ה-ר' המזוהה. האם כל השנים האלה הוא בעצם זייף מבטא?

עוד לפני שהתמנון עלה לשיר היה מתבקש להמר שמדובר בפוליטיקאי - מבנה הגוף, טוויטר, ו"מזנון ביבי" שהופיע ברמזים - והקול העיקרי שהצלחתי לשמוע היה זה של מיקי זוהר. אבל ההימור האחר שנזרק לאוויר, זה של הקונסול הטרי אסף זמיר, מסתדר הרבה יותר. וזה עוד לפני שדיברנו על האפשרות הסבירה בהחלט שגם מאיה ורטהיימר מסתובבת כאן, והשניים משחזרים את מקרה צחי ולוסי מהעונה שעברה. המתמודדת האחרונה הייתה התוכי (סליחה: נקבת התוכי), שביצעה את "טיקיטאס" וסיפרה שהיא לא מחקה אף אחד. גם פה אופירה הפתיעה, והימרה על שחר פאר, אם כי קשה לראות את זה קורה. מצד שני, באמת שאין באופק ניחוש יותר משכנע. 

למעשה, חוץ מהגדלת הנבחרת, קיבלנו אתמול שינוי משמעותי נוסף: בעונה הזאת של "הזמר", כך הובהר לנו על ההתחלה, הרמזים שמופיעים לפני כל נאמבר הפכו להיות עוד יותר מופשטים - ומי שנשען בעונה הראשונה על גוגל עלול למצוא את עצמו חסר אונים. הכלי היעיל היחיד שנשאר לניחוש הטאלנטים הוא הקול שלהם, שהיה ונשאר נאמן למציאות. רק שעם הזמרים הלא מקצועיים (התמנון, התוכי) הניחוש הוא באמת בלתי אפשרי, ועם המקצועיים יותר (השיבולת, הצדפה) הפרק הראשון צמצם את האופציות למשהו כמו 400 שמות אפשריים. כאמור, לא צפייה מומלצת לאנשים נטולי דחיית סיפוקים. אבל כן צפיית חובה לאנשים שאוהבים להיטפל לתעלומות עם אפס השלכות על החיים עצמם.