כל מהלך טלוויזיוני משמעותי בשמונת החודשים האחרונים הוא בגדר מבחן, הימור, בדיקת טמפרטורה. ולכן מה שמונח על הכף מבחינת העונה החדשה של "רוקדים עם כוכבים" בקשת 12 לא שונה באופן מהותי ממה שהיה עם "הכוכב הבא" שעלתה חצי שנה לפניה. לכאורה דווקא אמור להיות הבדל: "רוקדים עם כוכבים" חזרה לרחבה בימים שאומנם יש בהם מחירים קשים מנשוא, אבל כבר אין בהם אולפני שטח, גלים פתוחים או כוננות שיא במערכות החדשות. רק ששגרת המלחמה המתעתעת הזאת היא מבחן בפני עצמו.

המתווה ברור - אם בנובה נרצחו מאות צעירים שרק רצו לרקוד, "רוקדים עם כוכבים" תוכיח שאפשר לרקוד שוב. זה קשר כל כך מובהק שאין אפילו טעם להבליט אותו. ואם המציאות נרמלה לנו בלית ברירה את החטופים, את האבדות ואת המפונים, תוכנית ריקודים בלב הפריים טיים תצטרך ליישב את זה באמצעות צעדים זהירים ורגישים, לא עם שפגט בלתי אפשרי. אם תרצו, למצוא מקום לסיכות הסרט הצהוב על שמלות הסטרפלס והנצנצים. 

מרכיב בלתי נפרד בכל עונת ריאליטי, ובפרט כזו שרוצה לשמור על קשר עין עם המציאות המתגלגלת, הוא הליהוק - ו"רוקדימים" נאחזה בו השנה כמו שתעשיית הבידור הישראלית עדיין נאחזת בשאריות ההייפ סביב "הוריקן". רק בפרק הבכורה הספיקו להופיע השחקן והמילואימניק דור הררי וחזי דין, שאיבד אחיין בנובה, ומעבר לפינה מחכה לוחם נוסף, טל מורד. רגעי המלחמה שלהם הם כאלה שחודרים כל פאייט ומעטה ציניות, בטח בהתחשב בשופטת החדשה שניצבת מולם: לאה ינאי, אחותה של מורן סטלה ינאי ששוחררה מהשבי, לאחר שנחטפה מאותה מסיבת נובה שבה הררי לחם. לא כל יום רואים בטלוויזיית המיינסטרים רגעים כאלה, חתיכות מציאות בתוכנית מציאות שאין בשום מקום אחר על פני הגלובוס. בתקווה שהרגעים האלה גם לא יחזרו אף פעם.

אבל כפי שצופי החדשות שלפני הריאליטי כבר יודעים להעריך בצער, רוב הסיכויים שזוכי "רוקדים עם כוכבים" הקרובים יניפו את הגביע כשעדיין יש חטופים בעזה. ועד שזה יקרה ינאי היא ממש לא רק אחות-של, אלא גם ממלאת מקומה של רונה לי שמעון בפאנל השופטים - גיוס מקצועי לגמרי שמביא איתו מעין אנונימיות מרעננת. בדיוק בשלב שבו הרקדנים בתוכנית הופכים להיות מוכרים בפני עצמם ובזכות עצמם, ינאי היא פרצוף חדש להכיר בין ים הכוכבים שבאולפן. היא רגישה, מנומקת ובעיקר מרגישה בנוח כבר מהערב הראשון, שזה לא מובן מאליו. 

בגזרת המשתתפים, מהדורת 2024 של "רוקדים עם כוכבים" הוזנקה עם התקנים הקבועים: חזי דין הוא כנראה המודח הראשון, בגלל שהקסמים שאיתם פתח את הריקוד שלו לא מפצים על היעדר חוש קצב, ובעיקר בגלל שדוד דביר נתן לו ציון 3 מעליב כמעט. מריאנו אידלמן הוא ה"מאיפה באת" התורן, כי למרות מקומו הקבוע על המסך עדיין מדובר באיש עם אפס נוכחות בעולם שמחוץ לטלוויזיה - ומי בכלל זכר מי זאת אשתו או שיש לו ארבעה ילדים בבית. ואלרי חמאתי ודנית גרינברג הן הצעירות שהתחילו חלש מדי, לירז צ'רכי היא על תקן הקאמבק של סנדי בר, ולפחות אחד מהמקומות בגמר מחכה לדור הררי או לינוי אשרם. 

מתמודדי המגה-עונה של "רוקדים עם כוכבים", 21 במספר, כוללים שלושה מדליסטים אולימפיים (אשרם, אורי ששון וירדן ג'רבי), שני זוכי אירוויזיון (נטע ברזילי ויזהר כהן), שתי יוצאות "האח הגדול" (גרינברג ויאנה יוסף), שני אקסים (טל מורד ומאיה קיי) ושני שמות משפחה לגאולה אבן-סער אחת. יש אפילו פנינה קטנה לצופי הריאליטי ההיסטוריים, בדמות חזרה לרחבה של הרקדנית פולינה צ'יקטונוב, מהמתחרות הבולטות של אנה ארונוב בגלגול המקורי ומי שנבחרה הפעם להצעיד את יזהר כהן עד לאחת ההדחות הראשונות של העונה. כל זה, בצירוף השופטים ולוסי איוב המנחה, מסתכם לתוכנית עם 47 טאלנטים שבקושי נכנסים באולפן אחד. אבל גם המלחמה תהיה שם, כחלק בלתי נפרד מהמחול המוזר והמשוגע של ישראל 2024.