בשבוע שעבר, הודיעה נטפליקס כי תוסיף כתוביות הבהרה לסדרת הדוקו "איוואן האיום", שמגוללת את סיפור משפטו של ג'ון דמינאיוק האוקראיני, שנחשד כי היה פושע מלחמה נאצי והובא לדין בישראל בסוף שנות ה-80. ההבהרה הגיעה בעקבות  מחאה ציבורית ודיפלומטית פולנית בנוגע למפה שמופיעה בסדרה ומציגה את מחנות ההשמדה כחלק ממפת פולין המודרנית. מטאוש מורבייצקי, ראש ממשלת פולין, תקף את נטפליקס על כך שהציגה ב"איוואן האיום" את מחנות ההשמדה בתוך גבולות פולין. מורבייצקי שלח לפני כשבועיים מכתב לענקית הסטרימינג, בו ביקש לתקן את מה שלדבריו נראה כמו רמיזה למעורבות פולנית בפשעי הנאצים.

בעקבות הלחץ הפולני, נטפליקס הודיעה בסוף השבוע כי תוסיף למפה המופיעה בסדרה כתוביות הסבר, לפיהן מחנות ההשמדה הוקמו והופעלו בידי גרמניה הנאצית. משרד החוץ של פולין הודה לנטפליקס על תגובתה והוסיף כי הוא מקווה שההפקות העתידיות של החברה ישימו "תשומת לב נאותה לאמת היסטורית". עם זאת, בנטפליקס הבהירו כי השינוי נעשה בעקבות תלונות של הצופים ולא התייחסו ישירות לדבריו של ראש ממשלת פולין.

המפה מתוך
המפה שעוררה את הסערה | צילום: צילום מסך מתוך הסדרה

מאחורי הסדרה, שמגוללת את סיפור המשפט בישראל של ג'ון דמיאניוק, עומדים היוצרים הישראלים דניאל סיוון ויוסי בלוך. בשיחה עם tvbee סיפר בלוך: "מבחינת נטפליקס, החשש הוא שהמפה רומזת שהמחנות היו פולנים, ולכן נוסיף הבהרה על גבי המפות. זהו, אנחנו לא הולכים לשנות את המפות או להחליף אותן, רק נוסיף שמחנות ההשמדה נמצאים על אדמת פולין שנכבשה על ידי הגרמנים. אנחנו חושבים שהטיעון הבסיסי הוא נכון. מחנות ההשמדה אכן גרמנים ולא פולנים, אין רצון לשייך לפולנים את השמדת היהודים במחנות ההשמדה" .

"בעבודה על הסדרה השתמשנו בארכיוני מפות, באחד המקרים יצרנו מפה שמורכבת ממפות של כמה ארכיונים ועשינו לה גרפיקה", הסביר בלוך. "במפות משנות השמונים והתשעים היו כותבים 'המחנות בפולין'. גם לא כתבנו שום דבר על הפולנים, ולא אמרנו עליהם שום דבר. (המוחים על המפה) בעצם סתם נטפלו למשהו שלא קשור, הם קפצו בלי סיבה ולדעתי גם הפחידו את עצמם".

יוסי בלוך
"אין רצון לשייך לפולנים את השמדת היהודים במחנות ההשמדה" | צילום: באדיבות המרואיין

"מבחינת התוכן, לא רמזנו על שום חלק של הפולנים בסיפור הזה. באופן מעשי, מחנות ההשמדה הגרמנים טרבלינקה, סוביבור ובלז'ץ היו על מה שלפני המלחמה ואחרי המלחמה נחשב אדמת פולין", אמר בלוך. "לכן, כדי שאנשים יבינו איפה המחנות היו, כתוב על המפה פולין, אבל אין רמיזות. אני מתקשה להבין למה מישהו בממשלת פולין ראה במפה פגיעה או הזדמנות לייצר כותרת. זה לא היה חלק מהסדרה ולא נאמר בשום דרך או צורה".