העונה השנייה של "ברידג'רטון" נאלצה להתמודד עם חסרונו של דוכס הייסטינגס המסוקס בגילומו של רגה ז'אן פייג', אבל גם בהיעדרו היא בהחלט סיפקה לצופיה כמה רגעים לוהטים בלתי נשכחים. אחד מהם הוא, כמובן, הסצנה במהלכה אנתוני (ג'ונתן ביילי) נופל לאגם, מסיר מעליו את מעילו ויוצא מהאגם כשחולצתו הלבנה ספוגה מים. קייט ואדווינה שארמה לא יכולות שלא לבהות בגופו החטוב של הבכור למשפחת ברידג'רטון (ומתקשות להסתיר את התלהבותן), והאמת – גם אנחנו.

אבל לא רק שהסצנה הזו הייתה רותחת בכל קנה מידה, אלא שהיא גם כוללת בתוכה מחווה לסדרה שנחשבת לאייקונית בסוגת הרומנים התקופתיים. חובבי הנישה בוודאי כבר יודעים בדיוק על איזו סדרה אנחנו מדברים: "גאווה ודעה קדומה", הדרמה משנת 1995 שמבוססת על ספרה של ג'יין אוסטן מ-1813. הסדרה, בת שישה פרקים, מגיעה מבית ה-BBC ועובדה למסך על ידי אנדרו דיוויס.

מעריציה של אוסטן, המלכה האם של הז'אנר, צפו בסצנה ההיא מ"ברידג'רטון" ולא יכולים היו להתעלם לקריצה שלה לסצנה זכורה במיוחד מתוך "גאווה ודעה קדומה": בסצנה ההיא, מר דארסי בגילומו של קולין פירת' טובל באגם פמברלי. כשהוא יוצא מהאגם וחולצתו הרטובה נדבקת לגופו, הוא נתקל באליזבת' בנט (ג'ניפר אילי), שלא יודעת איך להתנהג אל מול המחזה המרהיב.

מתוך הסדרה "גאווה ודעה קדומה" (צילום: BBC, צילום מסך)
מתוך הסדרה "גאווה ודעה קדומה". יוצר "ברידג'רטון" מספר שהסצנה ההיא הלכה איתו לאורך זמן | צילום: BBC, צילום מסך

ברור למה החליט כריס ואן דוזן, יוצר "ברידג'רטון", לשלב בסדרה שלו אזכור ל"גאווה ודעה קדומה": אי אפשר להתכחש לכך שכל רומן תקופתי של ימינו, גם אם הוא לא הושפע ישירות מיצירתה של אוסטן, נובע ממנה ומתקיים בזכותה. כך, אפשר לראות במחווה הזו גם סימן לכבוד ולתודה.

"יש כמה תמונות שנצרבו במוח שלי", אמר ואן דוזן בריאיון למגזין Entertainment Weekly. "והן עברו אל הדפים באופן טבעי כשכתבתי את הסדרה. דיברתי הרבה על אהבתי לעיבוד של BBC משנת 1995, עם הסצנה הזו בה קולין פירת' מגיח מהאגם בחולצתו הלבנה. הסצנה של אנתוני מתקשרת לסצנה ההיא, זה איסטר אג לחובבי הז'אנר". חשוב לציין שסצנה דומה הופיעה גם בעיבוד טלוויזיוני אחר ל"גאווה ודעה קדומה" – "אבודה בעולמה של ג'יין אוסטן" מ-2008, בכיכובם של אמנדה פרייס ואליוט קוואן.

ואן דוזן לקח את העבודה על הסצנה ההיא של אנתוני ברצינות בלתי מתפשרת. "בדקנו את החולצה הלבנה הזו כדי לוודא שהיא תהיה שקופה מספיק ונצמדת מספיק", הוא הודה. "עבדנו מאוד קשה כדי להפוך את הרגע הזה לקסום ובלתי נשכח". ג'ונתן ביילי, מצידו, היה נרגש מאוד מצילומי הסצנה. "קראתי אותה וחשבתי שהיא מבריקה ומצחיקה", אמר השחקן, "זה מה שהופך את הסדרה לכזו מבריקה – היא מספיק מודעת לעצמה בשביל להיות מסוגלת לעשות 'פשיטה' על ז'אנר הרומנטיקה". 

עוד סיפר ביילי כי הרגע ההוא, שנראה כה לוהט על המסך, היה קצת פחות מושלם במציאות. "הג'קט שלי היה ממש כבד", אמר, "אפשר לראות שאני ממש מתקשה להסיר אותו מהכתף שלי. זה לא היה סקסי כמו שזה היה כתוב על הדף". וזה ממש לא הכל: מתברר שסימון אשלי, שמגלמת את קייט שארמה, בכלל לא נכחה על הסט בעת הגחתו של ביילי מהמים – ותגובתה של קייט למאורע צולמה מאוחר יותר. "מצטערת לקלקל לאנשים", אמרה, "בזמן הצילומים אני בכלל צילמתי סצנה של רכיבה על הסוס שלי. כל הסצנה ההיא של אנתוני היא קסם של עריכה טלוויזיונית".