בעוד שכל העולם כבר עסוק במצעדי עשור בכל תחום אפשרי, הגיעה אלינו עוד קצת גאווה ישראלית רגע לפני שנת 2020. עיתון ה"ניו יורק טיימס" פרסם אמש את 30 הסדרות הבינלאומיות הטובות ביותר של העשור, על פי מבקר הטלוויזיה מייק הייל, ואנחנו לגמרי על המפה.

את ראש הרשימה פתחה סדרת הדרמה של קשת, "חטופים", שתוארה על ידי הייל כ"מותחן פוליטי אינטליגנטי שהוא מעל כל מלנכולי וחוקר". הסדרה, אותה יצר גידי רף, שודרה בין השנים 2010-2012 וזכתה לגרסה אמריקאית מצליחה בשם "הומלנד", הצליחה לעקוף ברשימה סדרות זוכות פרסים אחרות כמו "הכתר" הבריטית, "הגשר" הנורווגית ועוד.

את המקום השמיני ברשימת 30 הסדרות הבינלאומיות הטובות ביותר של העשור, קיבלה סדרת הדרמה "פאודה" של יס, שגם אותה, כמו את המקום הראשון, משתמשי נטפליקס בארה"ב יכולים לראות. בנוסף לדירוג 30 הסדרות, יש רשימת ציונים לשבח, שגם שם שמרו לישראל מקום של כבוד עם הסדרות "שטיסל" ו"הנערים"

הנערים HBO
קיבלה ציון לשבח. "הנערים" | צילום: מתוך "הנערים", באדיבות HBO

"חטופים" בגרסתה המקורית בעברית, הייתה לסדרה הישראלית הראשונה ששודרה בפלטפורמת הסטרימינג הולו, בערוץ Sky Arts הבריטי וב-TATA SKY ההודי. זכויות ההפקה של הסדרה נמכרו גם לרוסיה, טורקיה, מקסיקו וקוריאה. הגרסה האמריקאית לסדרה, ״הומלנד״, שודרה משנת 2011 למשך 7 עונות, ברשת שואוטיים וזכתה להצלחה רבה ולפרסים רבים, בהם גלובוס הזהב והאמי. 

הומלנד
הגרסה האמריקאית ל"חטופים". "הומלנד" | צילום: Joe Alblas/SHOWTIME באדיבות yes

הסדרה הישראלית המצליחה סללה את דרכה של קשת להצלחה טלוויזיונית ותרבותית של ישראל בעולם, ופתחה את הדלת לסדרות ישראליות נוספות ברחבי העולם, בהן "פלפלים צהובים" שהניבה 3 עונות מצליחות ב-BBC הבריטי, "כפולים" ששודרה בלמעלה מ-120 מדינות בערוצי FOX הבינלאומיים ותופק ברימייק אמריקאי ב-Apple TV, "בשבילה גיבורים עפים" שנמכרה לנטפליקס העולמית, "להיות איתה" שצפויה לעלות ברימייק אמריקאי ב-ABC, ו"הנערים" של קשת ו-HBO