סערת אלן דג'נרס נמשכת: לאחר שהתפרסמו תלונות רבות על יחס ביזיוני מצד מפיקי תכנית האירוח בהנחייתה כלפי העובדים הזוטרים, מה שאף הוביל לחקירה רשמית של חברת וורנר מדיה סביב יחסי העבודה על הסט, שיגרה דג'נרס עצמה מכתב לאנשי הצוות שלה, בו התייחסה לדיווחים ואף התנצלה בפניהם. רק שבמקביל לאותה התנצלות, פורסם תחקיר נוסף המאיר את תכניתה של דג'נרס באור שלילי עוד יותר.

במכתב, שעצם קיומו פורסם לראשונה בהוליווד ריפורטר, דג'נרס לקחה אחריות על כל מה שנעשה בתכנית הנושאת את שמה, והבהירה כי יינקטו צעדים למען תיקון אותן בעיות: "ככל שגדלנו, לא הייתי מסוגלת לטפל בכל הדברים והסתמכתי על אחרים שיעשו את עבודתם כפי שהם ידעו שאני רוצה שהיא תיעשה. באופן ברור, חלק מהם לא עשו את זה. זה ישתנה עכשיו, ואני מחויבת לוודא שזה לא יקרה שוב לעולם".

"מהיום הראשון אמרתי לכולם, בפגישה הראשונה שלנו, שהתכנית הזו תהיה מקום של אושר - אף אחד לא ירים את קולו וכולם יקבלו יחס מכבד", הוסיפה דג'נרס, "ברור שמשהו השתנה, ואני מאוכזבת לגלות שזה לא היה המקרה. ועל זה אני מתנצלת. כל מי שמכיר אותי יודע שזה ההיפך ממה שאני מאמינה ומקווה לו".

אלן דג'נרס, 2020 (צילום: Steve Granitz/WireImage via GettyImages)
"אני מחויבת לוודא שזה לא יקרה שוב לעולם" | צילום: Steve Granitz/WireImage via GettyImages

מקורבים למנחה טוענים כי לקח לה זמן רב להגיב לאותן האשמות משום שבתחילה היא לא רצתה להפריע לחקירה של וורנר מדיה, אך לבסוף הבינה שאין לה ברירה. במקביל, נודע כי אחד השינויים הראשוניים שייכנסו לתוקף הוא פיטוריו של אחד משלושת מפיקי התכנית, אד גלווין, שהיה במרכז רוב התלונות. "ברגע שהוא יעוף, זה יהיה כמו יום חדש", אמר מקור בתכנית, והוסיף כי גלווין הוא בהחלט לא יהיה היחיד שיפוטר. 

אלא שהבעיות לא נגמרות כאן: אתר באזפיד, שהיה הראשון לדווח על התלונות של עובדי התכנית, פירסם במקביל להתנצלות תחקיר נוסף ובו האשמות חמורות עוד יותר של הטרדה מינית והתנהגות מינית מחפירה מצד בכירים בתכנית. לא פחות מ-36 עובדים לשעבר בתכנית, שרובם עזבו מיוזמתם, דיברו עם באזפיד ואישרו את הטענות הללו. 

אחד השמות שצוינו ספציפית היה קווין לימן, התסריטאי הראשי של התכנית, שבשנת 2013, למשל, ביקש מעובד לשעבר לבצע בו מין אוראלי בשירותים בזמן מסיבה של החברה. אחרים טענו כי ראו אותו תופס במפשעה של עובד אחר. לפי אותם עובדים, במאי 2017 הם ראו את לימן ממשש את אחד מעוזרי ההפקה במכוניתו ומנשק את צווארו. כתריסר עובדים אחרים, ביניהם גם בכירים, ציינו כי זה לא נדיר שלימן מפזר הערות מיניות במשרדים, מצביע על הבליטות במפשעה של עובדים ושואל אותם שאלות כמו "אתה אקטיבי או פסיבי?".

רבים מהקורבנות של לימן הם עובדים זוטרים וצעירים שהרגישו שאין להם מספיק כוח להתלונן. "זה מוסווה בתור ציניות, אבל זה לא ציניות", אמר אחד המרואיינים, "הוא עושה את זה בפני עשרה אנשים והם צוחקים משום שזה רק 'קווין מתנהג כמו קווין', אבל אם אתה בעמדת כוח בחברה, אתה לא יכול פשוט לגעת בי ככה". את הטענות בעניינו לימן הכחיש לחלוטין. 

תלונות אחרות שעולות מהכתבה קשורות לגלווין, כאשר לפחות חמש עובדות לשעבר טענו כי הוא גרם להן להרגיש לא נוח באמצעות עיסויים של הכתפיים והצוואר והנחת היד שלו באזור המותניים התחתונות שלהן. "אפשר לראות את הנגיעות הקריפיות שלו", סיפרה אחת מהן, "אף אחת לא רוצה שייגעו בה ככה אבל את גם לא רוצה לעצבן אותן אחרת יפטרו אותך, אז זו פשוט תרבות של פחד". אחרים טענו כי גלווין הנהיג תרבות רעילה במשרדים, והיה נוהג להפוך כיסאות ושולחנות ולצרוח על עובדים רבים. גלווין לא הגיב להאשמות. 

מפיקי התכנית של אלן דג'נרס, 2010 (צילום: Christopher Polk/Getty Images for ATI)
"תרבות של פחד". אד גלווין (מימין) ויתר המפיקים הבכירים בתכניתה של דג'נרס | צילום: Christopher Polk/Getty Images for ATI

מפיק נוסף שמוזכר בכתבה הוא ג'ונתן נורמן, שלפי הטענות ניסה לפתות את אחד העובדים הצעירים בתכנית על ידי כך שלקח אותו להופעות והציע לו הטבות, ובתמורה לכך ניסה לבצע בו מין אוראלי במכונית. נורמן הצהיר כי הוא מכחיש לחלוטין את כל ההאשמות נגדו.

העובדים אף טוענים כי אין הליך מסודר להגיש תלונות בחברה, וכי חברת וורנר מדיה מעדיפה "להעלים עין" משום שהתכנית כל כך מצליחה. חלקם הסבירו כי דג'נרס עצמה לא מודעת להיקף של כל הדברים שמתרחשים מאחורי הקלעים כי היא לא מבלה מספיק זמן במשרדים, וכי המפיקים מבודדים אותה - אך לטענתם אין סיכוי שהיא לא נחשפה לפחות חלק מהסיפורים וההתנהגויות הללו, במיוחד משום שהיא קרובה לסגל הבכיר ומבלה את רוב זמנה עמו. "קשה לי להאמין שהיא לא שומעת לחשושים", אמר אחד המרואיינים שעבד צמוד יחסית לדג'נרס, "אלא אם כן היא פשוט חיה בבועה".

מרואיין אחר, שאף הוא עבד עם דג'נרס, אמר שהיא כנראה "לא רוצה לדעת" מה קורה מאחורי הקלעים משום שאף אחד לא רוצה "לנענע את הסירה". "אבל היא יודעת", הוסיף, "היא יודעת על כל החרא שמתרחש, אבל היא גם לא רוצה לשמוע על זה". 

מחברת וורנר מדיה נמסר בתגובה לאותו דיווח כי "אנחנו לוקחים את ההאשמות הללו מאוד ברצינות, מקווים לקבוע את האמינות והתוקף שלהן ולהבין את התרבות היומיומית בתכנית. לא כל ההאשמות אומתו, אבל אנחנו מאוכזבים מהממצאים הראשונים של החקירה. זיהינו מספר בעיות בכוח האדם ואנחנו נוקטים בצעדים כדי לטפל בהן".