לרוב סרטים וסדרות משמשים אך ורק כאסקפיזם מהמציאות, אבל מתברר שלפעמים אנשים מעדיפים דווקא לצפות במה שמשקף את מה שקורה בעולם. לדוגמה? דווקא עכשיו, עם בהלת נגיף הקורונה, הסרט "התפשטות" של סטיבן סודרברג, שיצא בשנת 2011, צובר פופולריות בתחום הצפייה הביתית ונכנס אתמול לרשימת עשרת הסרטים הנצפים ביותר ב-iTunes, לצדם של סרטים הרבה יותר רלוונטיים כמו "ג'וקר", "פרזיטים" ו"היו זמנים בהוליווד". 

הסרט, שמכיל רשימה מרשימה ביותר של שחקניות ושחקנים (מריון קוטיאר, מאט דיימון, גווינת פאלטרו, קייט ווינסלט, לורנס פישבורן וג'וד לאו), עוקב אחר התפשטות של נגיף שמקורו בסין, ממש כמו וירוס הקורונה, לאחר שדמותה של פאלטרו חוזרת לארה"ב מנסיעת עסקים עם מחלה מיסתורית וקטלנית. אם זה המצב, נראה שהבהלה מנגיף הקורונה בחדשות לא מספיקה, ואנשים מעוניינים לצפות גם בהתרחשויות בדיוניות מאותו הסוג.

"התפשטות", יש לציין, הוא סרט שזכה להצלחה לא רעה גם בזמן אמת, וגרף 135.5 מיליון בקופות מסביב לעולם. החיפושים שלו בגוגל החלו לעלות בשבוע שעבר, הוא הגיע למקום העשירי ב-iTunes ביום שני האחרון, וכרגע נמצא במקום ה-15. גם הסרט "התפרצות" משנת 1995, בכיכובם של דסטין הופמן, רנה רוסו, מורגן פרימן וקווין ספייסי - אדם שהיום כבר לא ישתתף בסרטים, כנראה - עוסק בנושא דומה ועוקב אחר וירוס מסתורי שמקורו באפריקה. "התפרצות" צבר השבוע יותר צפיות מהרגיל ונכנס לרשימת מאה הסרטים הנצפים ב-iTunes במקום 86. 

בינתיים בסין, לאנשים אכן יש סיבה טובה להישאר בבית ולצפות בסרטים אונליין, מכיוון שהתפרצות נגיף הקורונה הובילה לסגירה של בתי קולנוע במדינה. במהלך סוף השבוע האחרון נסגרו ברחבי סין אלפי בתי קולנוע, על מנת למנוע מכמויות גדולות של אנשים להתאגד באותו החלל ולהמשיך להפיץ את הוירוס המסוכן. גם שם, העניין הגובר בווירוסים מקבל ביטוי תרבותי, כאשר משחק מובייל בשם ".Plague Inc" (מגיפה בע"מ) זכה לעלייה ברכישות על ידי משתמשים סיניים במהלך הימים האחרונים.