העונה השנייה של סדרת הדוקו "טיפול זוגי" של רשת שואוטיים (שתשודר בחודש יוני הקרוב גם ב-yes דוקו) עלתה לאוויר השבוע בארה"ב, ומבקרי הטלוויזיה כבר משתפכים: "תאמינו לי, אתם חייבים לצפות", הכריזה כותרת לביקורת על הסדרה במגזין Vulture. ביקורות במגזינים אחרים גם הן מפרגנות, כאשר המבקרים מסכימים שמדובר באחת ההצצות האינטימיות והאותנטיות ביותר שנראו בטלוויזיה לחיי הרגש של בני האדם.

בתוך הר המחמאות שמורעפות על הסדרה, בולט קונצנזוס אחד - כולם מסכימים שלצד כל המעלות שלה, סוד ההצלחה של "טיפול זוגי" טמון במטפלת עצמה - הפסיכולוגית ד"ר אורנה גורלניק, שגדלה בישראל ומתחזקת כיום קליניקה בניו יורק. גורלניק - שמתמחה בפסיכולוגיה קלינית ובפסיכואנליטיקה - עלתה לישראל כילדה, למדה בבית ספר ישראלי ואף התגייסה לצה"ל. בהמשך, עשתה תואר בפסיכולוגיה בישראל, זאת לפני שחזרה לניו יורק והפכה לבוגרת תוכנית הפוסט דוקטורט של NYU בפסיכואנליזה.

"יש לה נוכחות מרגיעה, אבל היא לא מוכנה לסבול משחקים", נכתב על הפסיכולוגית במגזין ניו יורק טיימס, שם מאמינים שגורנליק היא הנשק הלא-כל-כך-סודי של הסדרה. "היא חמה ומלאת חמלה ועומדת על שלה, והיא מלאת תובנות מדהימות לגבי הדינמיקה בין הזוגות שיושבים מולה", נכתב ב-Vulture. "העונה מונעת על ידי הזוגות והפערים שהם רוצים לגשר, אבל המסגרת מגיעה מהיכולת של גורלניק לזהות את כל הזרמים שמתחת לפני השטח ביניהם, והכישרון המיוחד שלה להדריך אותם לקראת אימוץ של נרטיבים חדשים לגבי עצמם ולגבי הקשרים שלהם".

"ההצלחה של 'טיפול זוגי' כחוויית צפייה נחה לחלוטין על הכתפיים של ד"ר גורלניק", נכתב אתמול בביקורת על העונה החדשה במגזין שיקגו טריביון. "יש משהו שמשרה ביטחון בנוכחות שלה. יש לה קול רך, אבל היא מלאה כוונה באופן שבו היא מדברת ובמילים שהיא בוחרת לנווט איתן כל סשן. היא צוחקת. היא מחייכת. היא נשענת קדימה ומהנהנת. אבל היא גם דוחפת, די חזק אם צריך. היא מתחשבת וחמה ואמפתית, מאזינה בזהירות ועירנית לניואנסים שהמטופלים שלה יכולים לפספס בלהט הרגע".

ג'וש קריגמן, אחד ממפיקי הסדרה, סיפר בריאיון למגזין הניו יורק טיימס כי הוא וקים רוברטס, המפיקה שלצדו, ראיינו מאות מטפלות ומטפלים - אבל כשהם דיברו עם גורלניק, היה להם ברור שהם מצאו את הכוכבת שלהם. אחרי 20 בלבד דקות של שיחה טלפונית, התקבלה ההחלטה ללהק אותה: "אני חושב שאפשר להבחין מהצפייה בה כמה שהיא בן אדם מיוחד", הוא אומר. "אפשר לראות את הכריזמה שלה, הכישורים והאנרגיה, שלא לדבר על הנוכחות יוצאת הדופן שלה". 

העונה הנוכחית צולמה במהלך 2020, כך שבנוסף לבעיות הרגילות הקיימות בזוגיות - הזוגות התמודדו גם עם השגרה החדשה שסגרה אותם ביחד בבית למשך זמן. גם הפקת הסדרה התגמשה בהתאם לנסיבות, ונאלצה לעבור ממפגשים בשש עיניים למפגשים דרך מסכי הזום. המטופלים, מצידם, קיבלו לראשונה הצצה קטנטנה לביתה של גורלניק, שמעדיפה שלא לדבר על חייה האישיים עמם או עם התקשורת, כדי להתמקד בעבודה שלה עצמה. בינתיים בישראל, בכאן 11 עובדים על גרסה ישראלית של "טיפול זוגי", שאם לשפוט לפי הביקורות הנלהבות של הגרסה האמריקאית, אפשר לקוות שתספק גם היא הצצה מרתקת ואיכותית למה שקורה בחדר הטיפול הזוגי.