היזהרו – הכתבה מכילה ספוילרים משמעותיים. אם טרם צפיתם בפרק השביעי לעונה השנייה של "הלוטוס הלבן", ואתם רוצים להישאר דרוכים וסקרנים עד השנייה האחרונה - מוטב שתחכו עם הקריאה.


אחרי שבעה שבועות של מתח מתגבר, אינספור תיאוריות צופים ודיונים אינטרנטיים סוערים – השבוע (בין ראשון לשני בישראל) העונה השנייה של "הלוטוס הלבן" הגיעה לסיומה, בפרק מטלטל ששם סוף לכל ההשערות באשר לזהותן של הגופות.

במהלך הפרק, טניה (ג'ניפר קולידג') חיברה אחד ועוד אחד, והבינה שחבורת הגייז בראשות קוונטין, שפינקו אותה והרימו לה בלי סוף, לא עשו זאת מתוך חיבה אליה – אלא כחלק ממזימה נגדה. החשדות של טניה התלכדו לכדי ההבנה המבהילה: קוונטין, שבזבז את כספו על חיים ראוותניים, תכנן לרצוח אותה כדי להשיג גישה להונה - אותו יחלוק יחד עם גרג, בעלה של טניה שמתעב אותה.

כשטניה והחבורה נמצאים בדרך מאחוזת הפאר אל המלון, היא לא רגועה - ונלחצת עוד יותר כשהיא מגלה שניקולו, האיטלקי הצעיר שקוונטין סידר לה, הוא כנראה זה שנשלח לבצע את העבודה השחורה ולהרוג אותה. ברגע של תושיה, טניה לוקחת את התיק של ניקולו, ומוצאת שם אקדח; בעודה מייבבת וחרדה, היא יורה למוות במבקשי נפשה (מלבד הוגו, שהצליח לברוח). היא אמנם מנסה לברוח מהיאכטה ולרדת אל הסירה הקטנה של ניקולו כדי לעשות זאת, אבל היא נופלת, נחבטת בראשה – וטובעת למוות בים. גרג, כמובן, בכל זאת יהנה מכספה הרב.

ג'ניפר קולידג', "הלוטוס הלבן" (צילום: Fabio Lovino/HBO, באדיבות yes ,HOT וסלקום TV, יחסי ציבור)
ג'ניפר קולידג' בפרק האחרון לעונה השנייה של "הלוטוס הלבן". נתגעגע | צילום: Fabio Lovino/HBO, באדיבות yes ,HOT וסלקום TV, יחסי ציבור

את המוות הזה, ובדגש על נסיבות המוות, קשה היה לצפות – אבל "הלוטוס הלבן" בהחלט לא הנחיתה אותו עלינו משום מקום. הדרמה של HBO ידועה בכך שהיא מקדישה מחשבה לכל פרט, גדול כקטן, ובהתאם –רמזים בנוגע למותה של טניה נשתלו לאורך פרקיה, בין אם זה באמצעות שורות בתסריט, פרטי לבוש או יצירות אמנות. אספנו כאן את הרמזים הבולטים ביותר.

1. טניה דיברה על מותה כבר בעונה הראשונה

יוצר הסדרה, מייק ווייט, התראיין לאחר שידור הפרק האחרון של העונה השנייה, והסב את תשומת ליבם של הצופים לאיסטר-אג שהתחבא עוד בעונה הראשונה של סדרת הדרמה המצליחה – בפרק האחרון של אותה עונה, אמרה טניה לגרג כי "מוות הוא החוויה הסוחפת האחרונה שלא ניסיתי". כפי שהסביר ווייט כעת, אותו משפט נשתל שם בכוונה – והוא מכין את הקרקע למותה העתידי של טניה (היא וגרג, כזכור, הם היחידים שהופיעו בשתי העונות של הסדרה).

ג'ניפר קולידג', "הלוטוס הלבן" (צילום: HBO, yes ,HOT וסלקום tv, צילום מסך)
ג'ניפר קולידג' בעונה הראשונה של "הלוטוס הלבן". כבר אז היא דיברה על המוות שלה | צילום: HBO, yes ,HOT וסלקום tv, צילום מסך

2. החזון של טניה בזמן ששכבה עם גרג

בפרק הראשון לעונה השנייה של "הלוטוס הלבן", טניה וגרג עושים סקס למורות רוחו של השני; דווקא כשהוא נכנס לעניינים, טניה קוטעת אותו כדי לספר שהיה לה "חזון" בזמן שהם שכבו, כזה שרומז על שני דברים מהותיים באשר למותה העתידי: חבורת ההומואים, והרשעות של גרג. כפי שאמרה טניה, בחזון שלה היא ראתה "גברים עם תסרוקות נשיות", והיא גם ראתה את גרג, שעיניו היו "עיני כריש, פשוט מתות לגמרי".

3. "מוניקה ויטי מתה"

טניה כל כך רצתה את החלום האיטלקי שלה. בפרק השני של הסדרה היא התעטפה במטפחת ורודה, עטתה משקפי שמש גדולים וגררה את גרג לטיול ברחבי סיציליה על קטנוע. האמת, היא פשוט רצתה להתחקות אחר השחקנית האיטלקייה האייקונית מוניקה ויטי, ואפילו הכריזה בפני ולנטינה בתחילת הפרק – "אני מוניקה ויטי". "מוניקה ויטי מתה", אומרת לה ולנטינה בתגובה. ובכן...

מתוך "הלוטוס הלבן" (צילום: yes ,HOT וסלקום TV, צילום מסך)
מתוך הפרק השני בעונה השנייה של "הלוטוס הלבן". ההתייחסות למוניקה ויטי המנוחה לא הייתה מקרית | צילום: yes ,HOT וסלקום TV, צילום מסך

4. השמלה של בובת הראווה בסיור "הסנדק"

אוקיי, תחזיקו חזק, כי הרמז הזה הוא לגמרי הרמז הכי מטורף – וגם האחד שככל הנראה פספסתם. בפרק השלישי של "הלוטוס הלבן", גברי משפחת די גראסו נוסעים לסיור בעקבות סרטי "הסנדק", וקטע שלם מאותו הפרק מוקדש לאפולוניה קורליאונה, אשתו של מייקל קורליאונה מ"הסנדק" שמצאה את מותה בפיצוץ של רכב. במקום בו מסיירים בני המשפחה אף עומדת מכונית ובה יושבת בכיסא הנהג בובת ראווה, שמדמה את דמותה של אפולוניה. אותה בובה לבושה בשמלה פרחונית, ושימו לב – בפרק האחרון של הסדרה, טניה לובשת בדיוק את אותה השמלה. גאוני. (אגב, בסרט המקורי לבשה אפולוניה שמלה אחרת, בצבע טורקיז).

5. מגדת העתידות

דבר משמעותי נוסף קרה בפרק השלישי של העונה – לאחר עזיבתו של גרג את המלון, טניה שוכרת את שירותיה של מגדת עתידות מקומית כדי להתעודד. המטרה לא מושגת, כשזו מספרת לטניה דווקא שצפוי לה גורל עגום למדי. לפי התחזית של מגדת העתידות, גרג מנהל רומן, ולא רק זה: היא גם אומרת לטניה משפט באיטלקית, שתורגם כך: "טירוף יוביל אותך להתאבדות". אמנם טניה לא שמה קץ לחייה, כפי שיודע מי שצפה בסיום הסדרה, אבל היא אכן מתה בנסיבות טרגיות למדי.

מתוך "הלוטוס הלבן" (צילום: yes ,HOT וסלקום TV, צילום מסך)
מתוך הפרק השלישי בעונה השנייה של "הלוטוס הלבן". מגדת העתידות קבעה שטניה תתאבד | צילום: yes ,HOT וסלקום TV, צילום מסך

6. "מאדאם בטרפליי"

בפרק החמישי של העונה השנייה, קוונטין לוקח את טניה לראות אופרה – "מאדאם בטרפליי". כל מי שמכיר קצת את הסיפור (או, למשל, כבר צפה בה בישראל) יודע להגיד שסופה של הגיבורה מאדאם בטרפליי – שגרמה גם לטניה עצמה להזיל דמעות בזמן המופע – היה מר: עבור מי שלא יודע, נזכיר שהיא התאבדה כשבעלה עזב אותה ונישא לאחרת. מותה של טניה, שנהרגה כביכול באשמתה שלה לאחר הבגידה של גרג – מזכיר את מותה של גיבורת האופרה.

מתוך "הלוטוס הלבן" (צילום: yes ,HOT וסלקום TV, צילום מסך)
מתוך הפרק החמישי בעונה השנייה של "הלוטוס הלבן". גורלה של מאדאם באטרפליי מזכיר את זה של טניה | צילום: yes ,HOT וסלקום TV, צילום מסך

7. יצירת האמנות

העונה השנייה של "הלוטוס הלבן" השתמשה בלא מעט יצירות אמנות כדי להצביע על הכיוונים שאליהם יתקדמו הסיפורים שבמרכזה. בפרק השישי של הסדרה, טניה מתהלכת באחוזה של קוונטין ומבחינה בציור קודר במיוחד. מדובר בציור המציג את דמותה של לוקרטיה: בת אצולה רומאית אגדתית למחצה, שנאנסה על ידי סקסטוס - בנו של המלך הרומי האחרון – והתאבדה. ציורים המציגים את לוקרטיה מופיעים מספר פעמים לאורך הפרקים.

מתוך "הלוטוס הלבן" (צילום: yes ,HOT וסלקום TV, צילום מסך)
מתוך הפרק השישי בעונה השנייה של "הלוטוס הלבן". לוקרטיה הופיעה כמה פעמים לאורך העונה | צילום: yes ,HOT וסלקום TV, צילום מסך