הסדרות, השחקנים והפורמטים הישראלים ממשיכים לעשות חיל מסביב לעולם - ולפעמים מגיעים בתהליך גם למקומות הרבה פחות שגרתיים. זה בדיוק המקרה של "בום!" (!Boom), השעשועון ביצירתו והנחייתו של עידו רוזנבלום, שאחרי שנמכר לשורת מדינות מסביב לעולם, הצליח לגרום גם לתעשיית הטלוויזיה האיראנית לקנא.

במסגרת הפורמט של "בום!", אותו יצרו רוזנבלום וקשת, שלושה מתמודדים נאלצים לנטרל פצצות באמצעות מענה על שאלות ידע כללי, כשכל חוט מייצג את אחת התשובות האפשריות. אם המתמודדים בוחרים בתשובה הלא נכונה, וחותכים דווקא את החוט השגוי, הפצצה (שמכילה חומרים כמו סירופ מייפל או רוטב עגבניות) מתפוצצת והם מודחים מהמשחק. בישראל, השעשועון שודר בשנת 2014, ומאז הוא נמכר לטריטוריות שונות, בהן ארגנטינה, צרפת, וייטנאם, ספרד וארה"ב. בספרד, התכנית גם הספיקה לשבור שני שיאי גינס, בהם השיא לזכייה הגבוהה ביותר בפרס כספי. 

עידו רוזנבלום על הזוגיות עם יונית (צילום: מתוך "גלית ואילנית", קשת 12)
"הסיפור הזה לא עוסק רק בכוחו של הפורמט". עידו רוזנבלום | צילום: מתוך "גלית ואילנית", קשת 12

כשהפורמט מגיע לעוד ועוד מדינות מסביב לעולם, גם באיראן החליטו להרים גרסה שלהם לפורמט, כך לפי דיווח של יונתן ריגר בתכנית "שש עם עודד בן עמי". מגזין הטלוויזיה המקוון TVBIZZ מדווח כי ההפקה האיראנית נעשתה באופן עצמאי, ללא מתן זכויות או רכישת רישיון מהיוצרים. הגרסה האיראנית של "בום!" עלתה לראשונה בחודש נובמבר האחרון בערוץ IRIB TV3, ולא צריך להתאמץ בשביל לראות שמדובר בהעתק כמעט-מושלם: החוקים אותם חוקים, התפאורה אותה תפאורה, ורק המנחה, מיותר לציין, הוחלף. 

לפי האתר הרשמי של השעשועון, מי שפיתחו את הפורמט של "בום!" האיראנית הם דווקא פיימן גאנה והמנחה, חמיד מרבנדי, והוא משודר בהצלחה מדי שבוע בימי חמישי ושישי. רוזנבלום, שלא נשאר אדיש לידיעה שהפורמט הועתק במדינת האויב, מסר ל-TVBIZZ כי "מעולם לא חשבתי שהמילים 'איראן שמה ידיה על פצצה ישראלית' יהיו באופן כה מוזר מחמיאות ומשעשעות. ובכל הרצינות, אני מאמין שהסיפור הזה לא עוסק רק בכוחו של הפורמט עצמו, אלא גם ביכולת של התרבות והבידור לגשר על הפערים ואולי אפילו להפחית את המתיחות מדי פעם, בדרכים הכי לא צפויות".

View this post on Instagram

A post shared by صفحه رسمی مسابقه سیم‌آخر (@simeakhartv3)