אחרי ארבע עונות בתפקיד אליסון ב"הרומן", השחקנית רות ווילסון עזבה במפתיע את הסדרה ב-2018 ולא חזרה לעונתה החמישית. ווילסון, שאליסון בגילומה היתה גיבורת הסדרה ואף זיכתה אותה בפרס גלובוס הזהב לשחקנית הדרמטית הטובה ביותר, לא הודיעה למה היא עוזבת את "הרומן" ולא התראיינה מאז בנושא. "זה לא קשור לשוויון בשכר או לתפקידים אחרים, אסור לי לדבר על זה", אמרה בשעתו במהלך ראיון לקידום פרויקט אחר, הסרט "נוכחות זרה" שיצא בשנה שעברה.

בכתבת תחקיר שפורסמה אתמול ב"הוליווד ריפורטר", בה צוטטו גם מספר מקורות שעבדו על הסט של "הרומן", נטען שווילסון עזבה אחרי כיוון שלאורך השתתפותה בסדרה ניסו המפיקים והתסריטאים לכפות עליה להצטלם בעירום, וכשסירבה, היא תויגה כשחקנית שקשה לעבוד איתה. המקורות שצוטטו בכתבה תיארו את סט הצילומים של "הרומן" כסביבה "רעילה ועוינת", וסיפרו שעל ווילסון הופעל לחץ מצידה של המפיקה הבכירה שרה טרים להצטלם לסצנות "מגרות" כבר מעונתה הראשונה של הסדרה. על פי אותה עדות, ווילסון לא היתה היחידה שלחץ כזה הופעל עליה: "שוב ושוב ראיתי את שרה טרים מנסה לפתות שחקנים להתפשט גם אם הם לא הרגישו בנוח או שהחוזה שלהם לא חייב אותם", אמר המקור שציטט גם משפטים שנאמרו לשחקנים במהלך הפקת הסדרה - "את יפהפייה", "כולם מחכים לך" - שנועדו לשכנע אותם להפסיק להתבייש. " דברים שהיית מצפה לשמוע מגבר בשנות ה-50", אמר המקור.

תקרית נוספת שהעידה על האווירה הלא בטוחה בצילומי "הרומן" אירעה ב-2016, ובמהלכה נפגשו ג'פרי ריינר - במאי ותסריטאי בסדרה - ולינה דנהאם, כוכבת ויוצרת "בנות", מחוץ לסט הצילומים. ריינר, שהיה שיכור, שיבח את דנהאם על הופעותיה בעירום ב"בנות", וצוטט כשהוא מחמיא לדנהאם על כך שהיא "מראה הכל, אפילו את חור התחת" ומבקש שתשוחח עם ווילסון ותשכנע אותה להתפשט ב"הרומן". "שתראה את הציצים או לפחות קצת פות", הוא הציטוט של ריינר שהופיע בכתבה. עדים שהיו במקום סיפרו שריינר תיאר בגסות את גופיהן של משתתפות הסדרה, והראה לדנהאם תמונה שצולמה על סט "הרומן" ובה פניה של השחקנית מורה טירני ולידם איבר מין זכרי. התמונה צולמה על "סט סגור" - צילומים שנוכחת בהם כמות מצומצמת של אנשי צוות כדי לא להביך את המשתתפים בה - ואיבר המין היה זה של כפיל גוף, שהצטלם באותו היום לסצנה אינטימית עם טירני.

ווילסון, טירני וחברי צוות נוספים בסדרה התלוננו על האירועים ועל האווירה ששררה בצילומים, וזכו בתגובה לאי-מייל משרה טרימי שנשלח למועסקים בסדרה ובו נכתב, בין השאר, "זו תעשייה סקסית ואנחנו יוצרים סדרה עם הרבה תוכן מיני... אנחנו רוצים לשמור את התוכן הסקסי הזה למסך". ווילסון לא הסתפקה בתגובה זו, והגישה תלונה רשמית לרשת Showtime (ששידרה את "הרומן" בארצות הברית) נגד ג'פרי ריינר. התוצאה: ריינר לא פוטר מהסדרה, אך לא ביים יותר פרקים בהשתתפותה של ווילסון, והשחקנית החלה לשאת ולתת על תנאי עזיבתה את הסדרה. היא צילמה את הסצנות בהשתתפותה בעונה הרביעית בנפרד, לפני לוח הזמנים של שאר חברי הקאסט, ואז עזבה. חוזה ההעסקה שלה לא אפשר לה להסגיר פרטים אודות מה שקרה בצילומים בלי שתהיה חשופה לתביעה.

"הרומן" הסתיימה בחודש נובמבר האחרון אחרי חמש עונות.