העונה השלישית של "הכתר" עוררה הרבה עניין עוד לפני שנחתה בנטפליקס בסוף השבוע שעבר, בעיקר בגלל הצטרפותה של אוליביה קולמן והלנה בונהם קרטר לקאסט, שתיהן סוג של בנות מלוכה בפני עצמן. אבל עכשיו, כמה ימים לאחר עליית העונה, תשומת הלב מופנית לכיוון אחר. כידוע, למרות ש"הכתר" היא יצירה פיקטיבית, היא מתבססת על לא מעט עובדות, ומשלבת בין דמיון למציאות קונקרטית, כמו רוב הסדרות שמתבססות על ההיסטוריה.

בעונה הנוכחית, בדגש על הפרק השלישי בעונה, מופיע בסדרה קו עלילה על סרט דוקומנטרי שמתעד את משפחת המלוכה הבריטית, שהנסיך פיליפ (בגילומו של טוביאס מנזיס) הזמין בעצמו לאחר שהרגיש שהמשפחה מאבדת קשר עם האזרח הפשוט, ורצה משהו שיזכיר לציבור שהם בסך הכל בני אדם, בדיוק כמונו, רק עם הרבה יותר כסף, פרסום וכוח. אפשר לקרוא לזה הקרדשיאנס - גרסת המלוכה.

ואכן, במקרה הזה העלילה של "הכתר" פחות או יותר נצמדה למציאות. הדוקו המדובר (שנקרא "משפחת המלוכה") שודר בשנת 1969, ולא התקבל באהדה על ידי הקהל הבריטי. הסרט, שאורכו כשעתיים, מורכב מצילומים של המשפחה במהלך שנה אחת, באירועים וזמנים שתואמו מראש, וכללו הרבה ארוחות משותפות - פיקניק, דיבורים מסביב לשולחן ארוחת הערב וטיול משפחתי לחנות הגלידה, וגם אירועים מלכותיים יותר, כמו פגישה של המלכה עם הנשיא ניקסון.

על פי ההערכות, יותר 75% מאזרחי הממלכה צפו בדוקומנטרי, והוא התקבל באהדה על ידי הקהל והמבקרים, אם כי חלקם התלוננו שהסרט הורס את ערפל המסתורין מסביב למשפחת המלוכה. מי שבהחלט לא אהבה אותו היא המלכה אליזבת, שאוחזת בזכויות לסרט, ואחרי שהוקרן שנית ב-BBC ב-1977, אסרה על הקרנתו מאותו רגע ואילך, מסיבות שעד היום לא לגמרי ברורות. העובדה שבשנים אלה ציוד הקלטה ביתי לא היה נפוץ בבתים פרטיים, גרמה לכך שאין לסרט הרבה עותקי וידאו, והצפייה בו הפכה למלאכה לא פשוטה בכלל משום שבית המלוכה מקפיד על זכויות היוצרים ולא מעלה אותו לרשת או מציע אותו למכירה.

איך בכל זאת אפשר לצפות ב"משפחת המלוכה"? במהלך השנים, קטעים קצרים ממנו שולבו ביצירות דוקומנטריות אחרות, כך שיש הצצות לסרט שאפשר למצוא ביוטיוב. אבל האנשים היחידים שרשאים לצפות בסרט במלואו הם חוקרים או היסטוריוניים עם הקרדיטים הראויים, וגם הם צריכים לקבל רשות בכתב מהארמון, להגיע למפקדות ה-BBC בלונדון ולשלם 35 פאונד. הנסיכה אן - שדמותה מופיעה ב"הכתר" וכמובן שגם בסרט הדוקו המסקרן - אמרה ב-2015 "מעולם לא אהבתי את הרעיון של 'משפחת המלוכה', חשבתי שזה רעיון נוראי... תשומת הלב שהורעפה עלינו מאז שהיינו ילדים - לא היינו צריכים עוד מזה. אני לא זוכרת שנהניתי משום חלק בזה".