הסכסוך המשפטי הבא עושה לנו הרבה חשק לרקוד: אלפונסו ריביירו, שמוכר לכם בעיקר (טוב, רק) כמי שגילם את דמותו המעצבנת אך החביבה של קרלטון בהנסיך המדליק מבל אייר לצד וויל סמית', תובע את חברת המשחקים אפיק (Epic) על גניבת זכויות יוצרים. לפי התביעה שהוגשה השבוע לבית המשפט בלוס אנג׳לס, אפיק, ענקית הגיימינג שעומדת מאחורי הלהיט "פורטנייט: באטל רויאל", משתמשת בתנועות הריקוד המפורסמות של קרלטון, וזאת מבלי שביקשה את אישורו של ריביירו.

"פורטנייט: באטל רויאל", ואנחנו באמת לא צריכים לספר לכם את זה, הוא המשחק המצליח ביותר של התקופה, עם עשרות מיליוני שחקנים ברחבי העולם שמתחברים בכל יום למשחק הרשת במטרה לחסל את יריביהם ולרקוד את דרכם ליום נוסף על פני כדור הארץ. חלק ממה שהפך את פורטנייט לתופעה תרבותית שחצתה את עולמות הגיימרים ופרצה לתרבות הפופ - הוא מגוון ריקודי הניצחון שמבצעות הדמויות לאחר שהן מנצחות.

הריקוד המפורסם ביותר, זה בו הדמות מזיזה את הידיים במהירות מצד לצד (חפשו אחיינים באירועים משפחתיים אם אתם צריכים הדגמה), הפך לתופעה בזכות נער אמריקאי בשם ריאן הורנינג שהביא אותו עד לקליפ ללהיט "swish swish" של קייטי פרי.

ריביירו בן ה-47, תובע את חברת אפיק על ריקוד אחר, שמכונה באופן לא מקרי בכלל "פרש" (כמחווה לסדרה ממנה הושאל), ונראה בדיוק כמו הריקוד המפורסם של קרלטון, בו הוא מזיז את הברכיים והידיים בו זמנית תוך כדי ביצוע אצבע צרדה בשתי ידיו. הדימיון בין הריקודים כל כך זועק לשמיים, עד שבקהילת הפורטנייט מתייחסים אליו כאל "הקרלטון", ולא משתמשים בשם "פרש" אותו נתנה החברה. אבל עזבו, תשפטו לבד:

קרלטון, סליחה ריביירו, הוא לא המפורסם הראשון שתובע את אפיק על הפרת זכויות יוצרים בעקבות ריקודי הניצחון של פורטנייט. קדם לו הראפר 2 מילי (טרנס פרגוסון בתעודת הזהות) שהגיש מוקדם יותר החודש תביעה על הפרת זכויות יוצרים על ריקוד אחר, "המילי רוק". מילי הזכיר בתביעה גם את ריקוד "הקרלטון", וטען כי חברת אפיק "מנצלת כישרון של יוצרים אפרו אמריקנים על ידי העתקת הריקודים והתנועות שלהם".

חשוב לציין כי למרות שהדימיון בין הריקודים בולט במיוחד, מומחים לתחום זכויות היוצרים טוענים כי תביעת זכויות יוצרים על תנועות ריקוד היא קשה במיוחד היות והיא דורשת הוכחה כי התובע הוא זה שהמציא את התנועה. בחברת אפיק, שהרוויחה עד כה מפורטנייט סכום דימיוני שמתקרב למיליארד דולר, מסרו כי הם אינם מגיבים על תביעות שמתנהלות בבית המשפט. ההימור שלנו הוא שריקוד התרנגולת של נטע ברזילי הוא הדבר הבא.