כל מעריץ חולם לבקר באתר הצילומים של סדרת הטלוויזיה האהובה עליו. מהפרברים של עקרות בית נואשות דרך המסעדה של הסופרנוס ועד הבניין של חברים, תיירות הלוקיישנים היא ענף משגשג. לאחרונה התווספה נקודה נוספת שמהווה מוקד עלייה לרגל להמוני מעריצים: צ'רנוביל שבאוקראינה, וזאת בזכות המיני-סדרה המצליחה של HBO על האסון הגרעיני שהתרחש במקום.

יש שיגידו שזה קצת מוזר להתלהב מביקור באתר שעבר שואה גרעינית אבל בסדר, אפשר להבין שהדבר מלהיב ברמה מסוימת. אפשר גם להבין אנשים שמתעקשים להגיע ולהצטלם באזורים שלא אמורה להיות להם גישה אליהם. מה שפחות אפשר להבין הוא למה הם מצטלמים מחויכים וגאים, ואז ממהרים לפרסם את התמונות האלה ברשתות החברתיות, כאילו מדובר בהישג שיש להעריץ אותם בגללו. עד כמה זה חסר רגישות וביזארי? עד כדי כך שיוצר הסדרה, קרייג מייזן, נאלץ להתערב ולצייץ אתמול בקשה מיוחדת לתיירים שמבקרים במקום: "זה נהדר שהסדרה העניקה השראה לגל של תיירים באזור המבודד אבל כן, ראיתי את התמונות שמסתובבות", כתב מאזין. "אם אתם מבקרים, בבקשה תזכרו שטרגדיה נוראית התרחשה שם. אנא התנהגו בכבוד לכל מי שסבל והקריב שם".

View this post on Instagram

A post shared by まゆ (@mayuyudayo) on

View this post on Instagram

A post shared by Arkadiusz Wołek (@arkadiuszwolek2) on

View this post on Instagram

A post shared by Michael Ward (@aboutmichael) on

המפעל הגרעיני בעיירה צ'רנוביל והעיירה הסמוכה על גדות נהר פריפיאט הפכו לאחרונה למוקדים תיירותיים גועשים ולאתרי צילומי סלפיז. כאשר נדמה שהתיירים מתחרים בינם ובין עצמם מי יצלם את התמונה הכי חסרת טעם ובושה. חלק מהם מקפידים על זוויות אמנותיות, אחרים מעמידים פנים כאילו הם מצלמים עטיפה של אלבום ראפ, ויש גם כאלה שמצטלמים בפוזות תיירותיות בלוקיישנים די עלובים שמפורסמים רק בגלל הטרגדיה, כמו למשל גלגל הענק.


כלי תקשורת מרחבי העולם דיווחו על התופעה והשוו אותה לצילומי סלפי במחנה ההשמדה אושוויץ. לנו זה הזכיר את עמוד הפייסבוק "עם היפות שלי באושוויץ", שנפתח בשנת 2014 והסעיר את האינטרנט כשהעלה צילומים של בני נוער חסרי מודעות במסע לפולין. ימים אחדים לאחר שעלה לאוויר הוסר העמוד מהפייסבוק. גם השנה נאלץ המוזיאון באושוויץ לבקש מתיירים לא להצטלם בפוזות חמודות על פסי הרכבת שהובילו מאות אלפי אנשים להשמדה המונית.