את "האנטומיה של גריי" לא צריך להציג. מדובר באחת הסדרות הפופולריות ביותר בעולם, ואחת שמחזיקה בתואר הזה כבר קרוב ל-15 שנה, עם לא פחות מ-17 עונות ומיליוני מעריצים נלהבים ברחבי העולם. הסדרה ידועה בין השאר כסוחטת הדמעות הרשמית של הטלוויזיה, כשמאז ומתמיד היא גדושה בסצנות מרסקות ודרמטיות על שברון לב, משברים רפואיים וכמובן - מוות, שאורב לדמויות הראשיות והמשניות ולא מרפה מהן לרגע, החל מעונתה הראשונה של הסדרה ועד היום. וכן, כבר אי אפשר לספור על יד אחת (וגם לא על שתיים ושלוש) את כמות הדמויות המתות של "האנטומיה" - אבל מוות אחד טלטל את הצופים יותר מכל, וגרם לסערה עצומת מימדים ברשת: מותו הטרגי של דרק שפרד (פטריק דמפסי), הלא הוא מקדרימי, בן זוגה של מרדית' גריי.

עבור מי מכם שעוד לא הגיע לעונה ה-17, שעלתה ביום חמישי האחרון בארה"ב ותגיע השבוע גם ל-yes, אזהרת ספוילר לפניכם: העונה החדשה החזירה למסך את הדמות האהובה והזכורה של מקדרימי באיחוד מרגש שזכה לתגובות נלהבות במיוחד. בסיום פרק הבכורה של העונה, שפרד הופיע בחלומה של אשתו לשעבר, והסצינה צולמה בחוף ים בעיר מאליבו בקליפורניה, מאחר ששני השחקנים גרים בקרבת מקום. כעת, קריסטה ורנוף, המנהלת הבכירה של הסדרה, יצאה בחשיפה מרגשת שתשמח בוודאי את הצופים שהתגעגעו לדמות המיתולוגית, וסיפרה כי האוהדים יכולים לצפות לעוד הופעות של השחקן במהלך העונה. בראיון ללוס אנג'לס טיימס משישי האחרון, ורנוף הודתה כי דרק המנוח יופיע עוד מספר פעמים בעונה הנוכחית: "נראה עוד מדרק העונה. זאת לא הייתה רק הופעת אורח. הוא יופיע שלוש פעמים נוספות".

כזכור, דמותו של שפרד נהרגה לקראת סוף העונה ה-11 של הסדרה, כאשר מכוניתו נפגעה על ידי משאית לאחר שעצר לסייע לקורבנות תאונת דרכים. שונדה ריימס, יוצרת "האנטומיה", אמרה בראיון לערוץ E! באותה תקופה כי היה אילוץ להרוג את מקדרימי בסדרה מכיוון שדמפסי רצה לעזוב את התוכנית, ואם לא היו הורגים אותו, הוא היה נאלץ להיפרד ממרדית' - מה שהיה פוגע בסיפור האהבה של השניים. ההפקה, כמובן, לא רצתה להכתים את הרומנטיקה הטהורה ולכן לא נשארה ברירה אלא להרוג את הרופא האהוב, ואם כבר - אז לתת לו את המוות הכי הירואי, טרגי ומזעזע שיש.

לדברי ורנוף, כדי לשמר את ההפתעה ולדאוג שאף אחד לא יגלה שדרק עומד לחזור - בהפקה התייחסו אל הפרק כאל "סודי ביותר" עד ליום הצילום. במטרה לבלבל את הכותבים ואת כל מי שעשוי היה לראות את התסריט, ורנוף כתבה את הסצנה כאיחוד בתוך החלום עם אמה של מרדית', אליס גריי (קייט ברטון), במקום פגישה עם מקדרימי. "לא סיפרנו לכותבים זמן רב מאוד. כשהיא (מרדית') הולכת והיא רואה מישהו קורא לה, ואומרת 'דרק?' בתסריט זו הייתה אליס גריי, ומרדית' אומרת 'אמא?'". ורנוף המשיכה וסיפרה כי "ככה דקלמנו את זה בקריאת התסריט. איש לא ידע מה אנחנו עושים - עד כדי כך, שכשהצוות הגיע ביום הצילומים של הסצנה, אף אחד לא ידע. זה היה סודי ביותר". ורנוף לא פסלה אפשרות שדמויות מתות אחרות יחזרו גם הן לסדרה, ואמרה בשעשוע בראיון כי "זה לא יהיה מרגש אם כן?" 

View this post on Instagram

A post shared by Ellen Pompeo (@ellenpompeo)

גם כוכבי הסדרה, פומפאו ודמפסי, הגיבו על החזרה המתוקשרת של הדמות לסדרה, במסגרת ראיון למגזין דדליין. דמפסי הוקיר תודה על החזרה המסעירה ואמר כי "זה מטורף כמה זמן עבר, אבל זה היה כל כך מנחם, מקסים ומעורר השראה לחזור לעבוד יחד, לראות את כולם. זה גם היה באמת מאוד פתוח. זה היה העניין, באמת - אנשים היו מאוד, אני חושב, פגיעים בצורה חיובית, והיינו אסירי תודה להיות שם ולהיות ביחד. זה היה מאוד כיף, מאוד מיוחד. במשך כל התהליך הרגשתי בטוח". פומפאו שיתפה כי "זה הרגיש נהדר. לפטריק ולי יש את הכימיה הזו. אני חושבת שאפילו כשנפגשנו בפעם הראשונה זה משום מה הרגיש כאילו אנחנו מכירים כבר מאה שנה, וזו בדיוק אותה הרגשה. זה כמו לרכוב על אופניים, פשוט יש לנו כימיה ודינמיקה שתמיד שירתה אותנו היטב, ואני חושבת שיש לנו חיבה אמיתית זה לזו". 

בפרק פתיחת העונה, אחותו של דרק, אמיליה (קתרינה סקורסון), מביאה הביתה את תינוקה שזה עתה נולד עם אטיקוס "לינק" לינקולן (כריס קרמק), והשניים מעניקים לו את השם הנוגע ללב דרק שפרד לינקולן. זמן קצר לאחר חשיפת השם המרגש, מרדית' קורסת בחניון בית החולים גריי סלואן, שם היא מתחילה לחלום, וכאמור מתאחדת עם אהוב ליבה המנוח. בראיון המשותף עם השחקנים למגזין דדליין, קריסטה ורנוף הודתה כי היא לא שקלה את האפשרות שדמפסי יחזור אפילו לא "בחלומות הנרגשים ביותר שלה", אך פומפאו הציעה לו את האפשרות לאחר שעלה רעיון לפיו אחת הדמויות המתות תחזור בחלום.