תלונות נגד הפקת "האהבה היא עיוורת": דו"ח חדש שפורסם אתמול (שלישי) חושף עדויות מטרידות של כמה ממשתתפי "האהבה היא עיוורת", ריאליטי השידוכים המצליח של נטפליקס. בכתבה - שפורסמה במגזין business insider - טוענים המשתתפים כי ההפקה מנעה מהם שינה, אוכל ומים, וכי לא ניתן מענה לקשיים נפשיים שחוו במהלך הצילומים.

הדו"ח התפרסם עם סיום העונה הרביעית של התוכנית, שפרק האיחוד שלה הגיע לנטפליקס השבוע לאחר עיכובים. אחת מהעדויות הבולטות בכתבה היא זו של דניאל רוהל, משתתפת העונה השנייה של "האהבה היא עיוורת", שזכורה בזכות מערכת היחסים שלה עם ניק תומפסון. השניים נחשבו לזוג ה"יציב" ביותר בעונה ההיא, אם כי מאז הצילומים הם כבר התגרשו.

רוהל סיפרה למגזין כי היא הופתעה לגלות שעברה את המיון הפסיכולוגי המקדים לתוכנית, שכן לדבריה היא חשפה ניסיון התאבדות מעברה. כמו כן, היא טענה כי במהלך הצילומים, היא ביקשה לעזוב לאחר שעברה התקף חרדה. לדבריה, היא התחבאה בארון כדי לחמוק ממצלמות, ואמרה למפיקים כי היא לא מרגישה שהיא מספיק יציבה נפשית בשביל להישאר. "המשכתי להגיד להם, 'אני לא סומכת על עצמי. ניסיתי להתאבד בעבר. יש לי מחשבות אובדניות, אני לא חושבת שאוכל להמשיך בזה'".

ונסה לאשיי, ניק לאשיי, "האהבה היא עיוורת" (צילום: יח"צ באדיבות Netflix)
ונסה וניק לאשיי, מנחי "האהבה היא עיוורת" | צילום: יח"צ באדיבות Netflix

התקרית הזו התרחשה לכאורה בשלב ירח הדבש של המשתתפים: צופי "האהבה היא עיוורת" יזכרו שרוהל לא הגיעה למפגש הזוגות, כיוון שהיא לא חשה בטוב. כשתומפסון שב לחדר, הוא הוריד את המיקרופון שלו וזרק אותו על מפיקי התוכנית; אז, הוא הודיע למפיקים שהוא וזוגתו פורשים מהתוכנית, ושהם לא מוכנים להיות מנוצלים. עם זאת, המפיקים לחצו על השניים להישאר, והבטיחו להם שהם יוצגו באור חיובי. "אתם סיפור האהבה", נאמר להם.

הדו"ח, כאמור, כלל גם טענות לפיהן למשתתפים אין מספיק גישה למזון ומים. משתתפת העונה הראשונה - דניאל דרואין, שלא מצאה אהבה בתאים – טענה כי המשתתפים חוו "מחסור שינה אמיתי". לדבריה, "זה הרגיש שהם עושים את זה בכוונה כי הם מנסים לשבור אותך. הם רוצים אותך על הקצה".

מספר משתתפי עבר של התוכנית טענו כי הם לא קיבלו מספיק אוכל ומים בזמן הצילומים. "אני זוכרת שבכל פעם שהיינו מגיעים למטבח, הייתה ביצה קשה אחת, וזה היה כמו מאבק – לראות מי באמת יכול להשיג את הדברים (את האוכל), סיפרה רוהל. אחד מעוזרי ההפקה אף העיד כי כמה מתמודדים שביקשו מים סורבו, שכן אחד המפיקים היה מציע לתת להם לשתות אלכוהול במקום.

מתוך "האהבה היא עיוורת" (צילום: באדיבות Netflix, יחסי ציבור)
מתוך "האהבה היא עיוורת" | צילום: באדיבות Netflix, יחסי ציבור

חלק מהמשתתפים סיפרו כי הם פנו למפיקים לתמיכה רגשית, במהלך התוכנית ואחריה, אך ללא הועיל. לטענתם, המפיקים השתמשו בפרטים רגישים שלמדו במהלך ריאיונות אחד-על-אחד, והעלו אותם מול המצלמה – "כדי לעורר איזו תגובה רגשית שהם רוצים. זה הרגיש כמו לוחמה רגשית".

חברת ההפקה של "האהבה היא עיוורת", Kinetic Content, הגיבה לטענות נגדה בהצהרה. "אנחנו מעניקים חשיבות עליונה לרווחת המשתתפים בתוכנית", כך נמסר. "יש לנו פרוטוקולים קפדניים שנועדו לתמוך בכל אחד משמשתתפים לפני, במהלך, ואחרי הצילומים". 

הדו"ח מתפרסם כ-10 חודשים לאחר שג'רמי הארטוול – שהשתתף בעונה השנייה של התוכנית, ולא מצא אהבה בתאים – הגיש תביעה נגד נטפליקס וחברת ההפקה. הוא האשים את התוכנית ב"תנאי עבודה לא אנושיים" ובשכר נמוך. Kinetic Content הכחישה את ההאשמות. "ההשתתפות של הארטוול בתוכנית נמשכה פחות משבוע. לרוע המזל עבורו, המסע שלו הסתיים מוקדם, שכן הוא לא הצליח לפתח קשר משמעותי עם אף משתתפת אחרת", כך נאמר בהצהרה שנמסרה בזמנו מהחברה. "לא נעלה השערות באשר למניעיו להגשת התביעה, ועם זאת, אין שום הצדקה לטענותיו של הארטוול, ואנחנו נתגונן במרץ בפני טענותיו". 


מתמודדים עם מחשבות אובדניות? אל תהססו לפנות לעזרה

ער"ן - עזרה ראשונה נפשית במספר הטלפון 1201
ניתן לפנות גם במייל דרך עמוד האינטרנט
או במסרון (SMS) למספר 0768844400