נדמה שבשנים האחרונות כמעט כל יום עולה סדרת דוקו-פשע חדשה שמציגה עוד סיפור רצח מזעזע, אבל לא כל יום מי שאחראי לאותה סדרה הוא אחד האנשים הכי קרובים לפרשה: בנה של הנרצחת. זה בדיוק המקרה של "רצח במידל-ביץ'", הדוקו החדש של HBO, שמשודר בארץ ב-yes דוקו, HOT8 וסלקום tv. ובעוד שאף כתב אישום לא הוגש בגין הרצח של ברברה המבורג - לבנה, מדיסון, יש לא מעט סיפורים לחקור, כולל כמה שנוגעים בו באופן אישי יותר מבכל אחד אחר.

בשנת 2010, כשמדיסון היה בן 18 בלבד, אמו נמצאה ללא רוח חיים בחצר הקדמית של ביתם שבקונטיקט. גופתה כוסתה על ידי מספר כריות של ריהוט גן, וכשהיא נחשפה התגלו עליה סימני דקירה בפנים, בחזה, ובידיים. "הייתי עם חברים והטלפון שלי היה מקולקל באותו יום", סיפר מדיסון בראיון עם הניו יורק פוסט לרגל עליית הסדרה, "אחד החברים הכי טובים שלי יצר קשר עם אחד אחר, שהיה איתי, להגיד לי שאחותי ממש צריכה לדבר איתי". אחותו הצעירה של מדיסון, אלי, ביקשה שלא יתקשר אליה בחזרה עד שיישב. "חשבתי שהיא הסתבכה בצרות או משהו", הוא נזכר, "וכשהתקשרתי היא אמרה 'אמא מתה'. היא בכתה. היא אמרה ש'מישהו רצח אותה'".

באותו בוקר, ברברה הייתה אמורה להתייצב לצד בנה בבית המשפט, אך מעולם לא הגיעה. היא הייתה מצויה בסכסוך משפטי עם בן זוגה לשעבר, ג'פרי המבורג, סביב סוגיית המשמורת על שני ילדיהם. השניים נישאו בשנת 1989, ובשנת 2002 התגרשו. בשנים שחלפו מאז, בני הזוג לשעבר נקלעו לוויכוחים שונים סביב עניינים כלכליים - היא טענה שהוא לא משלם מזונות, הוא טען שהיא לא משלמת את המשכנתא על ביתם - ובזמן מותה ברברה הייתה זו שהחזיקה במשמורת העיקרית על הילדים, כשג'פרי זכאי רק לביקורים.

כפי שקורה לא מעט במקרים כאלה, ג'פרי הפך בשלב מסוים לחשוד ברצח גרושתו. ברברה, כך נחשף, סיפרה בעבר למשטרה כי הוא היה מעורב בתרמית הלבנת כספים בינלאומית, והרוויח ממנה לפחות 100 מיליון דולר. הסכסוך בין השניים, כאמור, נגע גם לעובדה כי בעוד שמדובר על פניו במולטי מיליונר, ג'פרי איחר בתשלומי המזונות ואף משך סכום של כ-100 אלף דולר מקרנות הנאמנות של ילדיו. על אף המניע שנראה מתבקש, ה-DNA של ג'פרי לא תאם לזה שאותר בזירת הרצח, והחשדות המקוריים של המשטרה, על כך שמדובר ב"פשע תשוקה", לא קירבו אותה אל עבר חשוד מסוים. ובעוד שלאורך השנים צפו תיאוריות קונספירציה שונות, בהן אחת שטענה כי מעורבותה של ברברה בתרמית פירמידה משלה (שעסקה בסכומים נכבדים אך נמוכים בהרבה), קשורה לרצח - הן נותרו בגדר תיאוריות בלבד.

שלוש שנים לאחר הרצח, המשטרה הגדירה את רציחתה של ברברה באופן רשמי כתיק פתוח, ומדיסון, שלמד באותם ימים קולנוע, החליט להפוך את הטראומה האישית שלו לפרויקט לימודי. שבע שנים נוספות חלפו, ו-130 שעות הצילום שנאספו הפכו לסדרה בת ארבעה פרקים, במהלכם הבן מנסה לעשות את כל מה שהמשטרה לא הצליחה. 

מתוך "רצח במידל ביץ'" (צילום: HBO)
הפרויקט ללימודים הגיע עד HBO. מדיסון המבורג ב"רצח במידל-ביץ'" | צילום: HBO

"התחלתי לשמוע דברים משוגעים על אבא שלי", סיפר מדיסון בראיון עם הפוסט, "הוא היה המנכ"ל של חברת אנרגיה בינלאומית, אבל לא באמת ידענו מה הוא עשה. הוא בפראג במשך שנים. ובדובאי. תמיד חשבתי שאולי הוא היה ב-CIA, או משהו. אבל בכלל לא ידעתי שאמא שלי הייתה מודאגת ממה שהוא עשה. ואז ההורים שלי התגרשו, ולאמא שלי לא היה כסף, ואני חייתי איתה, והנה כל הבעיות האלה". ג'פרי, יש לציין, נעצר בשנת 2011 לאחר שגנב, לכאורה, כספים מהקרנות של ילדיו, ונעצר שוב שנה לאחר מכן לאחר שלא הצליח לשלם את החוב שלו לעזבון של ברברה. נכון לשנת 2018, שני התיקים עדיין נידונים בבית המשפט.

לאורך כל הסדרה, ג'פרי מסרב לשוחח עם בנו על כל דבר שקשור לרצח או לעסקיו המוקדמים. מדיסון, שנסע במיוחד לניו יורק כדי לפגוש אותו במסגרת העבודה על הפרויקט, החליט להקליט אותו בסתר. "הייתי מודע לחוקי ההסכמה במדינות בהן דיברתי עם אבא שלי. זו הייתה החלטה ממש קשה עבורי", סיפר בראיון למגזין אנטרטיינמנט וויקלי, "הרגשתי שהתלונה הכי גדולה של אבא שלי על המקרה של אמא שלי הייתה שהוא היה החשוד היחיד. הרגשתי שההכללה של הקול שלו בסדרה שלי תוכל לעזור לאזן את זה ואולי לשנות את הנרטיב". "הצעתי לו הזדמנות מיוחדת, אבל הוא לא ניצל אותה", הסביר מדיסון, שמודה כי היום אביו - בן המשפחה היחיד שלא צפה בסדרה לפני עלייתה - כבר מודע לכך שהוקלט בסתר. מערכת היחסים בין השניים נמצאת בתסבוכת בימים אלה, אך הוא מקווה שביום מן הימים היא תיפתר. 

בראיון עם הפוסט, מדיסון הסביר כי מעבר לחלקו של אביו בפרשה, "היו כל כך הרבה דברים שגיליתי על החיים של אמא שלי, ועל הקהילה שלנו, שאני פשוט לא ידעתי". אחד מאותם דברים הוא התמודדותה של ברברה עם אלכוהוליזם, ולשרשרת ההתמכרויות שהולכת אחורה במשפחה שלו, והשפיעה גם על מדיסון עצמו - שהגיע פעמיים לגמילה. הוא אף גילה פרטים חדשים על התרמית בה הייתה מעורבת אמו, שלימים אף שלחה את אחת מקרובות המשפחה שלו לכלא. בזמן הירצחה, ברברה הייתה על סף קבלת 40 אלף דולר מאותה תרמית, ועל כן צפו עם הזמן השערות כי הדבר קשור למותה.

לפי מדיסון, גם אם העבודה הארוכה על הסדרה לא הצליחה לקרב אותו אל עבר פענוח - הוא מקווה שהחשיפה האדירה שמגיעה כעת תסייע. הוא אף הקים אתר מיוחד, בו אנשים יכולים ליצור קשר במידה ויש להם מידע כלשהו על התעלומה. "מן הסתם, זאת HBO", הסביר מפקד תחנת המשטרה המקומית של מדיסון, קונטיקט, "זה הולך להיות ארצי. זה עשוי להיות משהו שמישהו אמר למישהו בג'ורג'יה שפתאום יטרוף את כל הקלפים".