השבוע החלה עונתה השלישית של התוכנית "סיפורים מהכורסה" של כאן 11, במסגרתה קומיקאים ישראלים חולקים עם הקהל חוויות מצחיקות ומביכות שקרו להם באמת. אחד ממשתתפי העונה הנוכחית הוא אבי נוסבאום, איש שבהחלט יש לו מה לספר; לרגל עליית העונה למסך, ראיינתי אותו, וקיבלתי בדיוק מה שציפיתי - שיחה כיפית וקלילה עם איש מצחיק ונעים מאוד.

פתחתי בשאלה בלתי נמנעת - איך בן אדם שחרוט לי בתודעה מאז שאני בן 5 הוא בסך הכול בן 42, ולמה מרגיש לי שהוא בן 42 כבר שלושים שנה?

"זה הכול הקרחת. יש בה יתרון מסוים" הסביר נוסבאום, "אין לך באמת גיל כשיש לך קרחת. אף אחד לא יודע אם אתה בן 28, 38 או 48. מעבר לזה, אני חושב שזה קשור להיותי קומיקאי. אנחנו מעט חסרי גיל. כנראה בגלל שאנחנו תמיד צוחקים, משהו בנו נשאר מאוד צעיר. לא מזמן הייתי באיזו הפקה ומישהו שעבד שם בשנות ה-20 המוקדמות לחייו אמר לי 'גדלתי עלייך'. זה השאיר אותי קצת בהלם כי מבחינתי אנחנו בערך באותו גיל".

אבל למרות רוח השטות והווייב "חסר הגיל" שנוסבאום משפריץ לכל עבר, מדובר באיש שכאמור עבר את גיל 40, ונמצא בתעשייה כבר קרוב לשני עשורים. השאלה המתבקשת הבאה היא איך אדם מצליח להישאר רלוונטי כל כך הרבה זמן, ועם זאת לא להמאיס את עצמו על הקהל. 

כשאבי נוסבאום ואשתו נסעו לחופשה בצימר (צילום: מתוך מופע הסטנדאפ של אבי נוסבאום, קשת12)
אבי נוסבאום | צילום: מתוך מופע הסטנדאפ של אבי נוסבאום, קשת12

"אני לא עושה דברים גדולים במקביל, משתדל לא להגזים", הוא ענה. "מעבר לזה, הקהלים הם לא אותם קהלים. אנשים מסוימים רואים אותי ב'בובה של לילה' ואנשים אחרים לגמרי רואים אותי ב'זה לא אולפן שישי' של ארז טל וקטורזה. ככה אני לא ממאיס את עצמי - לא על הקהל ולא על עצמי". 

כשאני שואל את נוסבאום מה הפרויקט שהוא הכי נהנה לעבוד עליו, הוא מיד יורה "בובה של לילה". "אמנם 'ארץ נהדרת' הייתה בית ספר עבורי, אבל היא מלווה בהמון לחץ. ב'בובה של לילה' יש משהו הרבה יותר משוחרר, העיסוק הוא איזוטרי ומשוחרר והאנשים שעובדים איתי הם הכי כיפיים בסצנה". והסצנה המקומית, לדבריו של נוסבאום, היא מהטובות בעולם. "יש פה הרבה מאוד כשרונות ענקיים. קטורזה, עדי אשכנזי, שחר חסון, אורי חזקיה, אדיר מילר, ערן זרחוביץ׳. זה לא נגמר." 

אל התוכנית "סיפורים מהכורסה" הוא הגיע כדי לפרוק, וגם כדי לבדוק חומרים. "זו תוכנית נורא כיפית", הוא סיפר. "לכל סטנדאפיסט יש מיליון סיפורים שלא נכנסו להופעה, סל מחזור כזה. בתוכנית הזאת אומרים לך: 'תביא לי את כל החומר גלם ותספר את זה'. זה מאוד כיף. התברר לי שכל הסיפורים שסיפרתי שם עובדים גם בהופעה. בנקודה בה עברת מספיק וצברת מספיק סיפורים זה נהדר. אני זוכר את עצמי בשנות ה-20 שלי מנסה לאסוף חומרים בכל מקום. הייתי הולך לסופר, למשחקי כדורגל, למסעדות. היום זה הרבה יותר פשוט, אני פשוט מעלה זכרונות ויש לי חומרים לסטנדאפ".

לצד נוסבאום, משתתפים בעונה החדשה של "סיפורים מהכורסה" עוד קומיקאים וסטנדאפיסטים בולטים: ציפי שביט, צביקה הדר, שני כהן, רועי בר נתן, אושרית סרוסי, גלעד כהנא, גלית חוגי, רותם אבוהב ואוראל צברי.