אם איכשהו אתם האנשים האחרונים בכדור הארץ שעדיין לא צפו ב"חברים", הכתבה הזו מיועדת לכם וליקרים לכם. אתם תיהנו מההמלצה והתחלה קלה בצפייה באחת הסדרות המצליחות של העשורים האחרונים, ויקירכם ישמחו שהם לא צריכים להסביר לכם יותר את הרפרנס "We were on a break". ווין ווין.

"חברים" מתהדרת ב-236 פרקים, מה שהופך את הכניסה אליה, בעיקר למי שנרתע מהמראה הניינטיזי הקשוח של העונות הראשונות, למשימה לא פשוטה. אבל גם בתוך רפרטואר הפרקים הרחב הזה, יש פרקים יעילים יותר בהסברת העולם של הסדרה, וגם מרתה קאופמן, מיוצרות הסדרה ומי שכיהנה בה כתסריטאית ראשית לאורך עשר עונותיה, יש פרק אחד שלוכד את המהות ה"חברים"ית יותר מכל השאר.

"'הפרק עם העוברים'. מבחינתי, הוא אומר הכל", אמרה קאופמן למראיין מאתר Vulture באירוע של גילדת המפיקים האמריקאית. "יש בו לב, הוא היה מצחיק, הוא היה רגשי. מבחינתי זה אחד הפרקים האיקוניים". למי שמכיר ורוצה להגיד לעצמו "אה, כן, זה באמת פרק מעולה", נזכיר כי מדובר בפרק ה-12 בעונה הרביעית של "חברים", וששודר לראשונה בטלוויזיה לפני 22 שנים.

הפרק מכיל שתי עלילות מקבילות: באחת, פיבי (ליסה קודרו) עוברת הפרייה מלאכותית ומושתלים ברחמה חמישה עוברים, צאצאיהם של אחיה (אל תשאלו) ובת זוגו, שהיתה בעבר המורה שלו לכלכלת בית. בעלילה השניה - ובינינו, הזכורה בהרבה - נערכת תחרות טריוויה בין רייצ'ל ומוניקה (קורטני קוקס וג'ניפר אניסטון) לג'ואי צ'נדלר (מאט לבלנק ומתיו פרי). אם הראשונות יזכו, הבנים ייפטרו מחיות המחמד הרועשות שלהם. אם האחרונים ינצחו, הצמדים יחליפו דירות. זאת אומרת, ההתערבות מתחילה במקום שפוי בהרבה, אבל מידרדרת להחלפת הדירות במהרה. רוס (דיוויד שווימר), חבר של כל הארבעה, הוא האמון על ניהול החידון.

הפרק הפך ברבות השנים לאחד האהובים והמצוטטים בקרב מעריצי הסדרה. הוא כולל את העלבון שהוענק למוניקה בילדותה, את זהות חברו הדמיוני של ג'ואי ואת השם שמופיע במנוי של צ'נדלר למגזין TV Guide. השאלה שמכשילה את הבנות ועולה להן בדירתן (סליחה על הספוילר לפרק מ-1998) קשורה למשרה של צ'נדלר, חידה שהמשיכה ללוות את הסדרה שנים קדימה.

קאופמן, שבקריינות הנלווית ל-DVD של הסדרה ציינה שהפרק היה "כיפי מאוד להפקה", היא לא החובבת היחידה שלו. לבלנק וקוקס ציינו שניהם שזהו הפרק האהוב עליהם בסדרה, ערוץ E! ו-Entertainment Weekly דירגו אותו כאחד הפרקים הטובים ביותר בתולדות הסדרה, מגזין TV Guide דירג אותו כאחת הפרקים הטובים ביותר בתולדות הטלוויזיה האמריקאית והתסריטאי דיוויד קריין - שחתום על יצירת "חברים" יחד עם קאופמן - סיפר ש"הפרק עם העוברים" מכיל את הסצנה האהובה עליו בסדרה, אם כי הוא התייחס דווקא לסצנה בה פיבי משוחחת עם העוברים בבטנה.

בנימה מבאסת יותר, קאופמן סיפרה ל-Vulture כי גורלו של האיחוד הטלוויזיוני של כוכבי "חברים", אתם יודעים, זה שהובטח לנו בחודש נובמבר, רחוק מלהיות חתום. כשנשאלה על תוכניות האיחוד, התסריטאית ענתה: "בכנות? אני לא יודע. כרגע יש דיבורים. מי יודע". כל מה שקאופמן ידעה לומר בוודאות הוא שאם האיחוד המצולם יקרה, לא יהיה מדובר בפרק מתוסרט עם הדמויות, אלא שיחה עם חברי הקאסט.

כל העונות של "חברים" זמינות בנטפליקס ישראל