צ'רנוביל של רשת HBO (המשודרת בישראל בסלקום טיוי, HOT ו-yes) היא ההוכחה שאפשר לספר סיפור מורכב, מותח ומופק לעילא בחמישה פרקים בלבד. וכן, אנחנו מסתכלים עליכם, יוצרי משחקי הכס. המיני-סדרה, כפי שניתן להסיק משמה, מביאה את הסיפור האמיתי על האסון שהתרחש ב-1986 בכור הגרעיני הסמוך לעיר צ'רנוביל, אוקראינה, והאופן בו הוא השפיע על כל המעורבים - המדענים בכור, פוליטיקאים ותושבי המקום.

ולדימיר פוטין, הנשיא הכל יכול של רוסיה, פחות התלהב מכך שהאסון החמור בתולדות המעצמה הפך לסדרת טלוויזיה אמריקאית: המגזין The Moscow Times מדווח על כך שפוטין "מתקשה להמשיך הלאה" בעקבות שידור הסדרה על צ'רנוביל ברשת אמריקאית, כשלמרבה החלחלה - כמיליון רוסים כבר צפו בה, על אף שאינה משודרת שם וניתן לצפות בה רק אונליין (לפחות עד שמישהו שם יחליט אחרת).

עכשיו, החליטו במדינה להפיק גרסה משלהם לסיפור האסון - אך עם נרטיב מעט שונה, התואמת תאוריית קונספירציה שטוענת שהאסון האקולוגי הנורא נגרם בעקבות סוכן CIA אמריקאי, שהגיע במטרה לחבל בכור. עיתונים ברוסיה מביאים את דבריהם של מדענים שטוענים כי כל תפקידה של צ'רנוביל הוא לפקפק ביכולתה של רוסיה כמעצמה גרעינית ושהסדרה היא למעשה "קריקטורה - ולא המציאות". עיתון אחר הוסיף שכל מה שחסר בסדרה כדי להפוך אותה לבדיחה גזענית על רוסים הם "דובים ואקורדיונים". מגיש חדשות בכיר ברוסיה מוסיף שהסדרה כלל לא מדייקת מבחינה היסטורית, ומציין שהמדען ולארי לגאסוב (ג'ארד האריס בסדרה) הביע את דעתו על ההתנהלות בצ'רנוביל באופן פומבי ולא שתק כפי שמתואר בסדרה. הוא כמובן שוכח לציין שהמאמר שכתב לגאסוב בשנת 1987, פורסם רק אחרי שהתאבד בשנת 1988. דקויות.

במאי הגרסה הרוסית של צ'רנוביל שתשודר בתחנה הפופולרית NTV, אמר שהסדרה שלו תספר סיפור אחר לגמרי על המקרה: "תאוריה אחת טוענת שהאמריקאים הסתננו לכור הגרעיני בצ'רנוביל והרבה היסטוריונים שחקרנו לא מכחישים את זה. ביום בו התרחש הפיצוץ, סוכן של ה-CIA היה נוכח באתר". כל מה שנותר לעשות הוא להמתין ולראות האם צ'רנוביל: הסיפור האמיתי תגיע לשידור גם אצלנו, ואז להחליט לאיזו גרסה להאמין.