תמר עמית יוסף, 2019 (צילום: אינסטגרם - tamar_a_j)
"אני גאה". תמר עמית יוסף | צילום: אינסטגרם - tamar_a_j

אתמול צוין ברחבי העולם היום הבינלאומי למניעת הומופוביה. בין הגברים והנשים שהעלו פוסטים לרשתות החברתיות בהתייחסות לאותו יום, הייתה גם תמר עמית יוסף - מי שזוכה בשבועות האחרונים ללא מעט הכרה בזכות תפקידה ב"המורדת". עמית יוסף, שהתחילה את דרכה בתור מדבבת כשהייתה קטנה, הייתה חלק מחברי הקאסט הישראלים בדרמה של נטפליקס, לצד עמית רהב ושירה האס. עמית יוסף גילמה בסדרה את יעל ראובני, אחת מהצעירים בהם אסתי (האס) נתקלת במסעה לברלין לאחר שעזבה את חסידות סאטמר.

בפוסט שהעלתה, כתבה עמית יוסף על הזוגיות הראשונה שלה עם אישה במהלך שירותה הצבאי. "לחברה הראשונה שלי קראו ש'", סיפרה, "הכרתי אותה ביום הראשון של הטירונות, בבקו"ם, ודי התאהבתי בה ממבט ראשון. היא היתה הבחורה הכי מעניינת, הכי יפה, הכי מגניבה שהכרתי. הרגשתי שהצלחתי לכבוש את מלכת הכיתה. ואף פעם לא הייתי חברה של מלכת הכיתה, גם לא אפלטונית. לא היו לי המון חברים לאורך גיל הילדות והנעורים, לא השתייכתי לקבוצה חברתית. מאוד רציתי, אבל לא הצלחתי לדבר את השפה של המקובלים. ופתאום הבחורה הזאת המגניבה, שלא שמה על אף אחד, בילתה איתי את כל הזמן הזה יחד, נגעה בי, סיפרה לי סודות. לאורך שלושה חודשים שהיינו יחד לא העזתי לשאול אותה אם אנחנו זוג. פחדתי שהיא תתעורר ותקלוט שהיא יוצאת עם בחורה שממש לא ראויה לה".

מאחר והשחקנית ואותה ש' הכירו במהלך הטירונות, השתיים נאלצו להסתיר את היחסים ביניהן: "ש' שמרה על הקשר שלנו בסוד. בהתחלה זה היה בטירונות, וזה היה הכרחי כי אסור להיות זוג בטירונות. אחר כך זה היה כדי לשמור עליי - לה היו בנות זוג קודם, אבל בשבילי זאת היתה פעם ראשונה עם בחורה. העניין הוא שמהר מאוד לא היה לי אכפת, הסוד חנק אותי, רציתי לצאת עם ש' לאור וזין על כולם. אבל ש' עדיין לא רצתה. היא רתחה עליי כשסיפרתי לחברה הכי קרובה שלי בבסיס שאנחנו יחד. בסוף היא נפרדה ממני, ועד היום אני לא יודעת למה, לא יודעת אם היינו באמת זוג, לא יודעת למה היא התביישה בי".

עמית יוסף ממשיכה ומספרת: "יכול להיות שהיא התביישה בגלל שלמרות שהיא לא היתה בארון היא עדיין לא היתה שלמה עם הזהות המינית שלה. יכול להיות שהיא התביישה כי היא פשוט אדם פרטי מאוד ולא הרגישה בנוח עם חשיפה כזו. יכול להיות שהיא באמת, כמו שהכי פחדתי, התביישה ספציפית בי, במי שאני, בלהיות איתי. הבושה של ש' גרמה לי להבין שבמידה מסויימת אולי גם אני צריכה להתבייש". 

"בושה. בושה זה חלק ענק בחוויה של רוב חברי הקהילה שאני מכירה", כתבה, "גם בושה פנימית, להתבייש בעצמי, וגם בושה מצד אנשים אחרים - הורים, בני זוג. בושה והסתרה. הרבה פעמים שואלים אותי למה אני אומרת קהילה גאה, ולא להטבא"ק. דווקא הטרוסקסואלים תומכים אומרים לי - במה יש להתגאות, זה בסך הכל נטייה מינית, כמו שאני לא מתגאה בזה שאני סטרייט. אנחנו שווים אז אין במה להתגאות. אבל כביסקסואלית, להתגאות זה להאבק. להתגאות זה הכי פוליטי, כי מאז ומעולם היה עלינו להתבייש. כי עד היום אנחנו מתביישים. עד היום יש מי שמתבייש בנו. להתגאות זו פעולת נגד ופעולת בעד".

במסגרת פעילותה כפעילה פמיניסטית, עמית יוסף השתתפה גם במופע השירים והמערכונים הגאה "לסביהונסט" ומעלה תכנים בהתנדבות לאתר "פוליטיקלי קוראת". את הפוסט האישי שלה, חתמה השחקנית בנימה אופטימית: "היום הוא היום הבינלאומי למניעת הומופוביה. ואני מוסיפה - הומופוביה חיצונית והומופוביה מופנמת. אני גאה".