בתקופה האחרונה, השחקנית יאנה יוסף עסוקה במיוחד. היא מגלמת את הדמות הראשית בסרט "רות", המחזיר אותה לימי הגיור ומככבת בסדרת הקומדיה "פשע לא מאורגן", שתעלה ביום הראשון הקרוב על המסך (אחרי צומת מילר, קשת 12). רגע לפני, היא מתיישבת לשיחה צפופה עם גלית ואילנית ומספרת על הדרך שעברה – ומגלה האם היא מקבלת עצות מבן זוגה ציון ברוך.

למרות שיאנה נשואה לאחד מגדולי הקומיקאים והשחקנים בארץ, היא מאמינה כי היא צריכה לעשות את דרכה לעבר ההצלחה בכוחות עצמה, בדיוק כמו התהליך ששאר השחקנים עוברים. "ציון צוחק ממני הרבה, זה לא שאני לא מצחיקה בכלל – האמת שאני קצת מצחיקה", הגיבה יאנה בהומור הכה אופייני לה על שאלתה של גלית האם היא פונה לבן זוגה לקבלת עצה והבהירה כי העובדה שציון בעלה אינה מהווה פקטור בקריירה שלה, "אם זה היה אחרת הייתי כבר משחקת הרבה".

זה לא פשוט ימי צילום ארוכים, יש לך שלושה ילדים בבית.
"אני לא מסכימה איתך, זה קצת חופשה".

זה משמח אותי לשמוע את זה, כי אחרי הלידה הראשונה אמרת שהחלום שלך הוא קודם כל להיות אמא, היה שלב שהיה נראה שלא תחזרי.
"ניסיתי לפנות לדרכים אחרות, לעבוד במשהו אחר, אבל יש לי את החיידק. כשדמיינתי את עצמי בגיל 40 או 50, הבנתי שאני לא יכולה לראות משהו אחר. הילד השלישי נתן לי את הפוש, אז אמרתי לעצמי שאני צריכה לעשות את זה ביחד".

במהלך השיחה הפתוחה יאנה סיפרה כי יש לה חלום להצליח מעבר לים, אך קיים בה פחד שמונע ממנה לעשות זאת. "אני חושבת שבגלל זה אני לא מקבלת תפקיד בחו"ל, אנחנו יכולים לעצור את עצמנו מלהגשים חלומות", שיתפה יוסף, "יש לי סוכנות באל איי שמייצגת בין היתר את פנלופה קרוז ונעמי ווטס. אני עושה אודישנים רק לתפקידים ראשיים וזה נורא קשה. את מקבלת 13-14 דפים שצריך ללמוד בעל פה, כשתמיד צריך את זה למחר. זה קשוח, אבל אני עושה את זה. מתוך המערבולת אנחנו מצליחים, הבית הוא בדיוק כמו שאני רוצה".

שזה גם ובית וגם כל אחד עושה האמנות שלו.
"צריך לתת לכל אחד את המקום. אני מצלמת עכשיו את סדרת הנוער 'אינפינטי', כשאני מסיימת ציון מתחיל לצלם סיטקום".

יאנה יוסף וציון ברוך (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של יאנה יוסף)
יאנה יוסף וציון ברוך | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של יאנה יוסף

לצד התפקיד שלה ב"פשע לא מאורגן", יאנה גם מככבת בתפקיד ראשי בסרט "רות", בו היא סוגרת מעגל עם נושא הגיור. "התלבטתי בהתחלה בגלל שזה נורא מזוהה איתי", שיתפה השחקנית, "אבל קראתי את התסריט וזה סיפור מטורף, שלא קשור אליי בכלל למעט הגיור. הבנתי שהתפקיד הזה יאתגר אותי כשחקנית".

מה זה אומר לשחק בהפקה חרדית, כמה זה שונה?
"אין נגיעות, את לא יכולה לחבק בבוקר אף אחד. אני משחקת שם עם תומר מכלוף שהוא יוצא בשאלה, והיו סצנות שבטעות עברנו אחד ליד השני, כשלא נגעתי בו אפילו, ואמרו לנו לעשות עוד פעם את הטייק. אבל משהו בהפקה הזאת היה נורא תמים וקסום, אין אגו. מה שאין בהפקות חילוניות".

אחת מהסצנות העוצמתיות בסרט, היא סצנת הגיור שהחזירה את יוסף לאותה רגע בו היא חוותה זאת בעצמה. "אני זוכרת שהייתה בחילה ושאלתי את ציון איך אני עושה את זה. אני מביאה את כל הקרביים שלי לתפקידים שאני עושה, וזה היה תפקיד דרמטי וקשוח, יש שם סצנות קשות".

זה סגר לך מעגל עם הטראומה של הגיור?
"זאת לא הייתה טראומה, זה היה קושי. רגע הגיור דווקא היה מרגש ומהמם".

מה יקרה אם תקבלי תפקיד בסרט שיש בו סצנות סקס או בעירום?
"אני לא עושה", אמרה יוסף והבהירה בהומור שהגבול הזה רלוונטי גם לציון.

בזמן שיאנה עסוקה בצילומים, ציון הוא זה שמטפל בילדים ומתחזק את הבית. עם זאת, היא נמצאת איתו בתקשורת הדוקה במהלך היום ועוזרת לו בתפעול השגרה היומית של הילדים. " כל רגע יש טלפון לגבי איפה הבגדים, החוג ועוד. כשהאימהות רואות אותו, הן שולחות לי הודעה ושואלות האם ציון צריך עזרה, הוא מרוט. כשאני מסיימת הוא אומר לי 'מאמי איך היית חסרה'", סיפרה יוסף והבהירה: "אבל הוא מתפקד מדהים".

_OBJ

כמה שנים אתם ביחד כבר?
"עוד מעט עשור".

בעקבות חשיפת מקרי אלימות כלפי ילדים בגנים, הורים רבים יצאו להפגין ברחבי הארץ. אחת מהם, הייתה יוסף. "גם אם סמכת על הגן, כולן היו חשודות", נזכרה יוסף בתחושות שליוו אותה באותה תקופה, "זה היה תוהו ובוהו. אז זה היה ההתחלה, אבל עכשיו זה יוצא כל הזמן, זה נהיה איזשהי נורמה". אך, יוסף מקפידה להישאר עם היד על הדופק - ולא אכפת לה איך זה מצטייר. "כשאני שולחת הודעות בוואטסאפ כולם ברעידות, אני לא רגועה. אני לא מהמפורסמים שיודעים להיות עם פאסון, אין פאסון".

את אמא לשלושה ילדים קטנים, איך את מרגיעה את עצמך?
"הקטן שלי בגן פרטי עם גננת שאני סומכת עליה בעיניה עצומות. זה לסמוך ולהרגיש את האינטואיציה – אני לא אפתח מצלמות כל היום".