עם כל הכבוד לכישרונות צעירים כמו יאיר שרקי ואדווה דדון, חברת חדשות 12 יכולה להתגאות בכמה שמות שנמצאים על המסך כבר מספר לא מבוטל של עשורים, כאלה שליוו את הצופים בכמה מהאירועים המכוננים בתולדות המדינה. השבוע, במסגרת פרויקט מיוחד של "חדשות הבוקר" בהנחיית ניב רסקין, חלק מאותם כתבים חוזרים לפעם הראשונה בה הופיעו על המסך, ומספרים מה למדו בשנים שהגיעו אחר כך. הראשונה בתור: רינה מצליח.

"אני רוצה להגיד לכולכם שכבר מזמן לא התרגשתי לקראת שידור כמו היום", הודתה מצליח בתחילת השיחה, "כי היום אני משדרת ואני בקשר באוזנייה עם האחיינית האהובה שלי, שעובדת אצלכם. יום אחד אני אציג את עצמי כדודה של מיתר מצליח". משם, ההתרגשות רק התעצמה - ומצליח וחברי הפאנל זכו לצפות בקליפ מיוחד שמרכז כמה מרגעיה הגדולים ביותר מתחילת דרכה על המסך. 

מצליח, שהצטרפה לחברת החדשות עם הקמתה, סיפרה שמספר העובד שלה הוא 4 - כשמספרים 1-3 כבר לא עובדים בה. "כשמכינים את תלושי המשכורת אני ראשונה בערמה. במספר, לא בסכום", סיפרה, "אני התחלתי לפני שהיה מנכ"ל לחברת החדשות, הייתי ממש מההתחלה". "היו שנים שלהיות עיתונאית היה חלום שלא הרשיתי לעצמי לחלום אותו", הסבירה מצליח, "לפני 30 שנה היה ערוץ 1, היה קול ישראל, היה גלי צה"ל - וזהו. לא היו רדיו אזורי או כבלים, ולהחליט שאתה רוצה להיות בתקשורת הישראלית זה היה כמו לטפס על האוורסט". 

רינה מצליח על הימים הראשונים שלה בחדשות (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12)
"חתכו לי את הכבלים לפני השידור". רינה מצליח בתחילת דרכה בטלוויזיה | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12

"אני חושבת שאם הייתי עכשיו בגיל שבו החלטתי להיות עיתונאית, אני לא הייתי הולכת להיות עיתונאית", חשפה מצליח, "המקצוע שלי, שאני חשבתי כל החיים שהמציאו אותו במיוחד בשביל רינה מצליח - כי יש בו את כל מה שהיא הכי אוהבת, לקום בבוקר ולא לדעת איפה היא תהיה במשך היום, ושאף יום לא דומה לשני - המקצוע הזה השתנה לגמרי. אני היום הולכת לכנס, ומנחה פאנל על למה שונאים את התקשורת, ומי אחראי לזה". "אני מרגישה שמסיתים נגד התקשורת, ושיש הסתה מאורגנת נגד התקשורת", סיכמה. 

בין לבין, רסקין גם חשף כמה סודות מאחורי הקלעים על מצליח - כמו העובדה שכל תוכנית של "פגוש את העיתונות" מתחילה רק אחרי שהצוות משמיע לה את השיר של קבוצת הפועל באר שבע. "כשאנחנו הקמנו את ערוץ 2, המון אנשים אמרו לנו שאנחנו בעצם מתאבדים", סיפרה, "כי אין מקום לערוץ מסחרי בישראל, והוא לעולם לא יצליח. הייתי אומרת לאנשים 'רינה מצליח מקול ישראל' כדי שיתייחסו אליי. שידרתי מירדן בהסכם השלום, ואנשי ערוץ 1 כל כך התקשו לקבל את הנוכחות של הערוץ החדש הזה, שהם חתכו לי את הכבלים לפני השידור. החבר'ה שלי מעבר לגבול, מהצד הישראלי, עשו עליי זום כדי שאוכל לשדר".