חיכינו הרבה זמן לנטפליקס. מאז שאפליקציית הסטרימינג הפופולרית הפכה לאימפריה, ישבתי מול ה-VOD הישראלי שלי, צופה בפעם האלף בפרק של "אחד העם 1" (ההוא עם הגופה) וליילל לעצמי "איך זה שלאמריקאים, יימח שמם, יש שירות סטרימינג עם מיליון סדרות, סרטים ותוכן אינסופי בזמן שאני תקוע עם שידורים חוזרים שתכף עוד יגרמו לי לפתוח ספר?". אז נטפליקס הגיעה סוף סוף לארץ, ואחרי כל הציפייה והבילד-אפ, צר לי לבשר לכם שיש מצב שאנחנו פשוט מקבלים את אותו VOD, עם הפורמט הישראלי המוכר: מספר תכנים מצומצם והרבה סדרות מקור שרק מעט מהן שוות את הזמן. איך זה קרה?

כנראה שהדיווח הבא יבהיר קצת את הדברים: בתחילת אוגוסט הכריזה חברת דיסני כי היא תוציא את כל התוכן שלה מתוך נטפליקס. עוד קודם לכן, בשנה שעברה, האתר ALLFLICKS דיווח שכמות התוכן באפליקציה עצמה למעשה ירדה ב-31 אחוזים מהשנה הקודמת כש-2,500 סדרות וסרטים נמחקו לצמיתות, וגם הלקוחות עצמם מדווחים על תכנים שנעלמים אחד אחרי השני.

והמסמר האחרון: השנה נטפליקס דיווחו כי הם השקיעו כ-6 מיליארד דולר על תוכן מקורי. מהסתכלות על הדברים אפשר להגיע למסקנה מאוד פשוטה: נטפליקס משקיעים יותר בתוכן מקורי ופחות בייבוא תוכן זר. לכאורה, מה רע? מדובר ביצרנית שהביאה לעולם כמה מהסדרות הטובות של השנים האחרונות: "בית הקלפים", "בוג'אק הורסמן", "דברים מוזרים" ו"נרקוס" הן רק כמה מהיצירות היותר טובות שלהם, אבל רק עם סדרות מקור אי אפשר לקנות אוכל במכולת. זאת אומרת אם היה דבר כזה שנקרא מכולת ב-2017.

כבר הבנו לאן הדברים הולכים - ככל שנטפליקס תשקיע יותר בסדרות מקור, היא פחות ופחות תוכל להרשות לעצמה לייבא סדרות זרות. המשמעות היא שבשנים הקרובות, נטפליקס עלולה להפוך מאפליקציה המייבאת סדרות מכל העולם לצפייה מיידית, לערוץ סטנדרטי עם תכנים משלו ותו לא. זאת אומרת שהיא לא תהיה שונה מ-HBO לדוגמה, רק עם ממשק משלה. הבעיה המרכזית בהישענות על סדרות מקור היא שבשלב הפיתוח אי אפשר *באמת* לדעת אם סדרה תתקבל באהדה. יש הרבה תמרורי אזהרה, כמובן, ונטפליקס מבחינים בכולם, אבל יש לא מעט משתנים שאין דרך לשלוט בהם ושעלולים להכריע אם הסדרה תתפוס תאוצה או תתרסק. 

לאחרונה נטפליקס מרגישה את הסיכונים שבסדרות מקור הרבה יותר מבעבר: "ג'יפסי" עם נעמי ווטס הצליחה להביך אפילו את השחקנית הראשית שלה, ה"דפנדרס" הוא אולי מוצר המארוול הכי גרוע מאז "הענק הירוק", "אוזארק" היא מותחן טיסות משעמם ואת "הפוכים" אפילו קתי בייטס לא הצליחה להרים. הרשימה נהיית ארוכה מרגע לרגע, וחוץ מהעונה הרביעית של "בוג'אק הורסמן", הפעם האחרונה שנטפליקס העלתה משהו מדהים הייתה העונה הראשונה של "דברים מוזרים". זה אולי קרה רק לפני שנה, אבל בקצב הסדרות שנטפליקס מעלה ומורידה - מדובר בכמות זמן לא מבוטלת.

כל זה ועוד לא הגענו לסרטים, וטוב שכך. כן, למי שעדיין לא יודע, נטפליקס מייצרים גם סרטים, וטוב שלא שמעתם עליהם יותר מדי. חוץ מ-"Okja" המעניין והמדובר, נטפליקס העלו בשנה האחרונה בעיקר סרטים שהמקום האמיתי שלהם הוא על דוכן DVD צרובים בטיילת באילת. בהרבה מהם יש את אדם סנדלר, בנוסף לכל הצרות. מה גם שבחודש האחרון הם ניסו לייצר היסטריה עם חידוש הלייב אקשן לסדרת האנימה המופתית "מחברת המוות" וכמעט הביאו את המעריצים לפשוט על משרדי נטפליקס ולהקריב אותם לאלי המוות.

אז הבנו כבר שנטפליקס הופכת לממשק יותר סטנדרטי ופחות חדשני, שנשען על כמות ולא על איכות על מנת לפצות על החיסרון ההולך וגובר בתוכן כללי שהיא מציעה. אז כן, אם ככה נטפליקס תמשיך - היא לא תהיה יותר מערוץ ממוצע. הבעיה הגדולה פה היא כזאת: זה ערוץ טלוויזיה שמבקש מכם עד 60 שקלים לחודש. אנחנו הישראלים אולי רגילים להונאת ה-VOD, שמציעה לנו מבחר מצומצם מלא בזבל עבור תשלום גבוה בצורה מגוחכת, אבל מעבר לים התחרות גדלה מרגע לרגע, עם חברות כמו אמאזון והולו שכבר עושות את אותו הדבר, ואפילו פה בארץ המונופול מתחיל להישבר (באופן אירוני, על ידי נטפליקס עצמה). אז מה נטפליקס מתכוונת לעשות על מנת להציע לנו משהו שחברות אחרות לא מציעות? כי הימים בהם היא הייתה הדבר הגדול הבא כבר חלפו, עכשיו היא צריכה להוכיח שהיא ראויה לשבת על הכס, אם להשאיל מסדרת ענק אחרת שנטפליקס הייתה שמחה להתהדר בה.

אחרי הכל ונראה לי שתסכימו איתי, אני מעדיף לראות שידורים חוזרים של "עמוק באדמה" מאשר רצף של סדרות מקור לא מעניינות, ולמען האמת לא קשה ליצור ספריית סדרות איכותית וגדולה: פשוט צריך את הכסף לזה. תשאלו את נטפליקס. הם פעם עשו את זה. אבל נטפליקס מוציאים את הכסף הזה על חוזי טאלנט עם אדם סנדלר וסדרות לא מספיק ראויות (לא נשכח ולא נסלח על "Friends from college"), וכדור השלג הזה גדל מרגע לרגע. אם באמאזון מעדיפים להשקיע את כל כספם ומרצם בחיפוש אחר "משחקי הכס" הבאה, אולי כדאי גם לנטפליקס ללמוד מהמודל הזה. 

חיכינו וחיכינו, ועד שהחבילה הגיעה מחו"ל המוצר כבר נהרס. אנחנו הישראלים כבר לא מקבלים את נטפליקס של פעם. אנחנו מקבלים משהו קצת יותר קרוב למה שאנחנו מכירים, מה שאולי יגדיל את המכירות בישראל אבל ייפגע בנטפליקס באופן קשה בזירה הבינלאומית. אולי שווה להירשם לחודש חינם הזה כבר עכשיו, לפני שזה יהיה ההאס-בין של עולם התוכן.

>>TVBee בפייסבוק