העלייה באירועי האנטישמיות בקמפוסים באוניברסיטאות בארצות הברית הגיעה השבוע לקונגרס האמריקאי, והערב במסגרת המשדר המיוחד של "ארץ נהדרת" נערך שימוע גם בבית ספר מפורסם בהרבה - בית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות. הכוכב האמריקאי שפועל רבות למען ההסברה הישראלית, מייקל רפפורט, נכנס לנעליו של פרופסור דמבלדור - וערך שימוע לפרופסורים המובילים בבית הספר: מקגונגל (ליאת הר לב), ספראוט (עלמה זק) וסנייפ (יובל סמו). הארבעה דנו בסוגיית הקריאות לרצח עם נגד "הבוצדמים" באנגלית בריטית מצוחצחת, ושיגרו חץ סאטירי כמענה להתחמקות של ראשי האוניברסיטאות.

"חברי פקולטה נכבדים, התכנסנו כאן היום להתייחס לנושא השנאה נגד בוצדמים (בני תערובת) בהוגוורטס. אתם כולכם פרופסורים אז אתם חכמים, זה לא אמור לקחת יותר מדי זמן", פתח דמבלדור את דבריו. בתשובה לשאלותיו אם הקריאה לרצח עם של הבוצדמים היא הפרה של החוקים נגד הטרדה ובריונות נענה כי זה "תלוי בהקשר", לצד תשובות מתחמקות נוספות.

מפתיעה במיוחד הייתה פרופסור מקגונגל שהתעקשה שההקשר הכרחי. "זה לחש חדש שהופך כל מה שלא בסדר לבסדר, ההקשר", אמרה. פרופסור ספראוט מצידה התעקשה כי "אלו רק מילים, ואפילו לא מילת ה-כ'. כשהם יתחילו להרוג בוצדמים אז כן, זו תהיה הטרדה". אם התעוררה תקווה מסוימת כשסנייפ הכריז כי הוא דמות מורכבת יותר מהשתייים שלצידו, זו נעלמה כשאמר: "אני חצוי דם בעצמי ואני חושב שקריאה לרצח עם היא בסדר גמור".

דמבלדור נראה מבולבל ולא הבין אם כוחות אופל פלשו לבית הספר או שמא מדובר בוולדמורט. "זו המדינה שאין לומר את שמה", אמרה מקגונגל והמשיכה, "הקטרים, הם מחרבנים עלינו דולרים". לאחר ששמע את הסכום, דמבלדור הכריז כי בשביל סכום כסף כזה היה אומר בעצמו לבוצדמים ללכת לעזאזל, וגם ליהודים. אז, רפפורט היישר מבט למצלמה: "אם לא הבנתם את המטאפורה, זה בגלל שאתם טיפשים כמו בוגר הרווארד".

שימוע בהוגוורטס (צילום: מתוך "ארץ נהדרת", קשת 12)
הפרופסורים שסירבו לגנות. הזכיר לנו משהו שראינו בשבוע שעבר | צילום: מתוך "ארץ נהדרת", קשת 12

כזכור, המערכון מגיע שבוע לאחר שנשיאות אוניברסיטאות מובילות בארצות הברית סירבו לגנות את האנטישמיות הגוברת בקמפוסים במהלך דיון שנערך בבית הנבחרים. ראשות המוסדות, בהן הרווארד ו-MIT, סירבו להשיב האם קריאה לרצח העם היהודי מפרה את הקוד האתי, והסתפקו בתשובה "זה תלוי בהקשר". מאוחר יותר, נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה, ליז מגיל, התפטרה מתפקידה בעקבות הסערה הציבורית.