בליל שבת האחרון חל אירוע לא פחות מהיסטורי עבור חובבי קומדיה אמריקאית בכלל, ומעריצי "סאטרדיי נייט לייב" בכלל. אדי מרפי, שחווה רנסאנס מסוים בתקופה האחרונה בזכות הסרט "קוראים לי דולמייט" בנטפליקס, חזר להנחות את התוכנית לראשונה מזה 35 שנה (למעט הבלחה קצרה בספיישל 40 שנה לתכנית). כמו דברים אחרים בקומדיה האמריקאית, גם את החגיגה הזו הצליח ביל קוסבי להרוס בשלב מסוים.

במהלך מונולוג הפתיחה שלו התבדח מרפי על חשבונו של קוסבי, היושב בכלא מאז שנה שעברה בעקבות הרשעתו בתקיפה מינית. מרפי אמר כי "אם הייתם אומרים לי לפני 30 שנה שאני אהיה עקר בית וביל קוסבי יישב בכלא, אפילו אני לא הייתי מהמר על זה" והמשיך לחקות את דמותו של קוסבי ולשאול "מי האבא של אמריקה עכשיו?" - בדיחה שהיא פוגענית בערך כמו שהיא מקורית, והיא לא.

ביל קוסבי, שאיכשהו נחשף לאותה בדיחה, ככל הנראה לא אהב במיוחד את העניין, ובחר להגיב דרך דוברו, שהעלה פוסט ארוך וזועם לאינסטגרם של מרפי (מקום שבהחלט לא צריך להיות פעיל בשנת 2019). "ביל קוסבי שבר מחסומי גזע בתעשיית הבידור, כדי ששחורים כמו אדי מרפי, דייב שאפל, קווין הארט ואחרים יקבלו הזדמנות להציג את הכשרונות שלהם", נכתב בתגובה האגרסיבית.

"זה עצוב שמר מרפי מנצל את הרגע המאושר של חזרתו ל'סאטרדיי נייט לייב' כדי להעיר הערות מזלזלות כלפי מר קוסבי", אמר אנדרו וויאט, דוברו של קוסבי, שהוסיף כי מרפי בחר "למכור את עצמו בחזרה כדי להפוך לעבד הוליוודי". התגובה ממשיכה וממשיכה, מרפי מואשם בהרס התרבות הגברית האפרו אמריקאית בהוליווד ולבסוף גם מוזמן להצטרף ל"מפגש מוחות" המיועד לשפר את תדמית הקהילה השחורה. זו לא הפעם שוויאט יוצא מגדרו, ומגבולות הטעם הטוב, כדי להגן על הלקוח שלו. בעברו התבטאויות המגדירות את משפטו של קוסבי כ"משפט הגזעני והסקסיסטי ביותר בתולדות ארצות הברית" ואף השווה בין קוסבי לישו הצלוב.

 

View this post on Instagram

Bill Cosby’s Publicist, Andrew Wyatt, responds to Eddie Murphy’s SNL Monologue: “Mr. Cosby became the first Black to win an Emmy for his role in I Spy and Mr. Cosby broke color barriers in the Entertainment Industry, so that Blacks like Eddie Murphy, Dave Chappell, Kevin Hart and et al., could have an opportunity to showcase their talents for many generations to come. It is sad that Mr. Murphy would take this glorious moment of returning to SNL and make disparaging remarks against Mr. Cosby. One would think that Mr. Murphy was given his freedom to leave the plantation, so that he could make his own decisions; but he decided to sell himself back to being a Hollywood Slave. Stepin Fetchit plus cooning equals the destruction of Black Men in Hollywood. Remember, Mr. Murphy, that Bill Cosby became legendary because he used comedy to humanize all races, religions and genders; but your attacking Mr. Cosby helps you embark on just becoming click bait. Hopefully, you will be amenable to having a meeting of the minds conversation, in order to discuss how we can use our collective platforms to enhance Black people rather than bringing all of us down together.” #NotFunnySNL #SNL #FarFromFinished #FreeBillCosby #BillCosby

A post shared by Bill Cosby (@billcosby) on

בחודש שעבר, פורסם ראיון ראשון עם קוסבי מאז מאסרו - ראיון שנערך באמצעות שורת שיחות טלפון בין קוסבי לבין האתר לאתר BlackPressUSA.com, שפרסם בעבר מאמרי תמיכה בקוסבי וגינוי של מעצרו וכליאתו. בראיון, קוסבי לא הביע חרטה על מעשיו אלא המשיך לטעון שהוא חף מפשע ושנעשה לו עוול. "כשיגיע הזמן לשימועי השחרור המוקדם שלי, הם לא ישמעו אותי אומר שאני מתחרט", אמר הקומיקאי (הודעת חרטה היא אחד התנאים הבסיסיים לקבלתן של רוב בקשות החנינה וקיצור השירות), "זו תפירת תיק... כל עניין המושבעים, הם היו מתחזים. אפילו שמעתי את אחת מהם אומרת במהלך המשפט 'הוא אשם, אנחנו יכולים ללכת הביתה'. ואז היא נכנסה ויצאה עם חיוך על הפנים, זה משהו שעורכי דין קוראים לו שוחד".