בימים אלה אלכס הירש מציין עשר שנים לעלייתה של "גרוויטי פולס" ("Gravity Falls"), סדרת אנימציה ששודרה בין 2012 ל-2016 ונוצרה, הופקה, נכתבה ודובבה על ידו. "גרוויטי פולס" - שזכתה לשבחים רבים, וגם ללא מעט פרסים - עוקבת אחר התאומים בני ה-12 דיפר ומייבל, שנשלחים לחופשת קיץ מביתם בקליפורניה למלכודת התיירים של דודם סטאן בעיירה באורגון. שם, הם מגלים שהעיירה מלאה מפלצות ותופעות על-טבעיות, ויוצאים לחקור אותם ביחד.

הסדרה שודרה בזמן אמת בערוץ דיסני, המיועד לצופים צעירים יחסית, כך שעל אף שפנתה לקהל בכל הגילים - הירש נאלץ מדי פעם לבצע שינויים בתסריט או באנימציה שלה על מנת להתאים אותה לקהל ה"משפחתי" של דיסני. בשבוע שעבר, לכבוד עשור לעלייתה, היוצר העלה לטוויטר סרטון ויראלי שבו חשף שלל צילומי מסך מהתכתבויות מיילים שהיו לו מול גורמים בדיסני, עם בקשות ספציפיות במיוחד לשינויים בסדרה, כולל התגובות שלו. "הסתקרנתם אי פעם על הריבים שהיו לי עם הצנזורים של 'גרוויטי פולס'?", שאלה את עוקביו, "אני כנראה לא צריך לפרסם את זה, אבל הנה ההערות האמיתיות והתגובות שלי אליהן. אתם לא מוכנים לזה".

לדוגמה? במייל אחד, בדיסני ביקשו מהירש למחוק את השימוש של אחת הדמויות בביטוי "poopface", מאחר שהוא מזכיר יותר מדי את הביטוי "shitface". הירש ענה שהוא מסרב לשנות. באותו המייל, נדרש ממנו להוריד את הביטוי "hoo-ha" שיש לו הרבה מאוד שימושים, ביניהם קריאת שמחה, אבל אחד מהם הוא סלנג לאיבר המין הנשי. גם במקרה הזה הירש סירב לשינוי, שכן בהקשר של התסריט לא היה שום קשר לאיבר האינטימי. הדוגמאות ממשיכות באותה הרוח, כאשר ניכר שכל מילה שעשויה להתפרש בהקשר כלשהו כתחליף של מילה גסה, הופכת לנושא לדיון מול היוצר ובקשה שיספק לרשת אלטרנטיבות נוספות. 

אלכס הירש, 2014 (צילום: Vincent Sandoval/WireImage, Getty Images)
סירב לצנזר. אלכס הירש בשנת 2014 | צילום: Vincent Sandoval/WireImage, Getty Images

וזה לא עוצר כאן: גם בפן הוויזואלי הגיעו תלונות מצד דיסני על רמיזות מיניות. כך, לדוגמה, בחברה ביקשו מהירש לשנות סצנה שבה אחת הדמויות מניחה יד על הכתפיים של דמות אחרת, וכתבו שהם רוצים להימנע ממערכת יחסים מפלרטטת בין הדמויות. "נופ. הם חברים", ענה להם הירש, ובדיסני אישרו לו להשאיר את המחווה הידידותית. 

הבקשות לשינויים המשיכו גם במישור הדתי, עם התנגדות לציון המילה "לוציפר" מחשש שהצופים יתלוננו, והירש אפילו ניסח עבור דיסני הצעה לתשובה למתלוננים, במידה ויהיו כאלה. הדוגמאות רק ממשיכות וממשיכות, כשהרוב המוחלט של ההערות נוגעות לדאגות באשר למסרים מיניים, אבל הולכות רחוק מאוד: אפילו רמיזות לנשיקות גוררות דרישה לשינויים, והתגובות של הירש רק גוררות תשובות יותר ויותר אבסורדיות מהאנשים בדיסני. הירש, כך נראה, כבר לא יחזור לעבוד עם דיסני - אבל החשיפה הוויראלית (שצברה קרוב לחמישה מיליון צפיות) העניקה לו לא מעט מעריצים נלהבים חדשים.