החלום שלכם הוא לעשות סמים יחד עם בן סטילר או סטינג? צר לנו, אבל זה כנראה לא יקרה. אם עדיין חשוב לכם לדעת איך זה מרגיש, לנטפליקס כבר יש את התשובה. "הזויים" (Have a Good Trip), סרט דוקו חדש שעלה ביום שני האחרון, מציג את סטילר, סטינג ועוד כמה פרצופים מוכרים כשהם מספרים על הזכרונות הפרועים ביותר שלהם מהימים בהם צרכו את אותם חומרים.

בסרט, שמכיל את כל אותם סיפורים בשילוב קטעי אנימציה או שחזורים מצולמים, משתתפים גם קארי פישר (הנסיכה ליאה מ"מלחמת הכוכבים") המנוחה, השף אנתוני בורדיין (שהלך לעולמו גם הוא מאז הצילומים), שרה סילברמן, רוזי פרז, ניק קרול ורבים נוספים - כולם משחזרים את החוויות הכי קשות שלהם מהימים בהם עשו סמים פסיכדליים ומספרים על ההשפעה שלהם עליהם. 

בורדיין, למשל, מספר על טיול אליו יצא עם חבר טוב שלו (בזמן שבורדיין מדבר, על המסך מוצגים השחקנים אדם דווין ובלייק אנדרסון כשהם משחזרים את מה שקרה), בעודם מצטיידים ב-LSD, קנאביס, חשיש לבנוני, ג'ין, בירה וכדורי הרגעה. במהלך הטיול, השניים פגשו בשתי בחורות צעירות, שלהגדרתו של בורדיין היו "רקדניות אקזוטיות". החבורה נסעה אל ביתה של אחת מהבנות, כאשר אחת מהן התמוטטה באופן פתאומי לאחר שצרכה כמה כדורים. בורדיין מספר כי היה בטוח שהוא עומד להישלח לכלא וכי הוא הפך לרוצח - רק בשביל שדקה אחר כך אותה בחורה תקום ותמשיך הלאה כאילו דבר לא קרה. 

אנתוני בורדיין
חשב שהוא רוצח. אנתוני בורדיין | צילום: Aaron Davidson, GettyImages IL

ומה לגבי בן סטילר? "בראייה לאחור", הוא מספר, "לא ידעתי כמה זה עמד לשנות את החיים שלי, כי זה שינה אותם למשך זמן ארוך מאוד". סטילר מתאר כי הוא בדיוק סיים לצפות באותו זמן בסרט "שיער", והחליט, בהשראתו, "להיפתח לצורה אחרת של תודעה". זה ממש לא מה שקרה. סטילר משחזר כי לאחר הצריכה של אותם סמים פסיכדליים הוא הפך למבוהל ופרנואידי, ומספר כי בעודו מסתכל על היד שלו, "תהיתי מה היא בעצם היד שלי". לפי סטילר, באותם רגעים הוא הבין כי לא רק שהוא לא ידע איפה הוא נמצא, אלא בכלל לא ידע מה מציאותי ומה לא. 

הפתרון של סטילר - להתקשר לאביו, ג'רי, שבדיוק השבוע הלך לעולמו. סטילר האב צילם באותם ימים פרק של הסדרה "ספינת האהבה" בה השתתף, ובן התקשר אליו והתוודה בפניו כי צרך אסיד. ג'רי, כך מספר סטילר, אמר לו "אני מבין מה אתה עובר, כשהייתי בן עשר עישנתי סיגריית פאל מאל והייתי חולה במשך יומיים". סטילר הבהיר לאביו כי הוא הרבה יותר מ"חולה" באותו רגע, ונענה ב"זה יהיה בסדר".

סיפור האסיד של קארי פישר חוזר שנים אחורה, לימיה הראשונים ב"מלחמת הכוכבים". פישר, שהייתה באותו זמן בסנטרל פארק שבניו יורק, מספרת כי נאחזה בקרקע כי "זה היה קשה להישאר בעולם". "הסתכלתי על אצטרובל", היא נזכרת, "הוא לא הפסיק לזוז. לא ראיתי דברים שלא היו אמיתיים, ראיתי דברים שהיו שם והתנהגו באופן אחר". 

קארי פישר ב
האצטרובל לא הפסיק לזוז. קארי פישר ב"הזויים" | צילום: Netflix

הסיפורים של בורדיין, סטילר, ופישר הם אמנם המופרעים ביותר שמתוארים בסרט, אבל, כאמור, ממש לא היחידים. אדם הורוביץ (אד-רוק מהביסטי בויז), למשל, מספר איך הסמים הובילו אותו למדבר נטוש וגלגל מנוקר ברכב שלו, בעוד סטינג מציין כי החוויות שלו אמנם היו קשות בחלקן, אבל עדיין "בעלות ערך" עבורו. לא מעט שחקנים וקומיקאים הגיעו לקחת חלק גם בשחזורים של אותם סיפורים, בהם ניק אופרמן, אדם סקוט (שניהם השתתפו יחד גם ב"מחלקת גנים ונוף"), היילי ג'ואל אוסמנט ("החוש השישי") ומאיה ארסקין ("לא בטוחה").