בראשית היו שישה נוקמים: איירון מן, ת'ור, קפטן אמריקה, האלמנה השחורה, הוקאיי והענק הירוק. ארבעה מהם קיבלו סרטים שנושאים את שמם ושסיפרו את סיפורם. שנת 2021 היא השנה בה השניים האחרים סוף סוף פודים את חובם: נטשה רומנוף קיבלה סרט בכיכובה ("האלמנה השחורה", שיצא מוקדם יותר השנה), ובשבוע הבא עתידה להגיע הסדרה החדשה שתתמקד בדמותו של קלינט ברטון, הלוא הוא הוקאיי. אז הגענו לעשות סדר: כל מה שצריך לדעת לקראת הסדרה הבאה שכל העולם ידבר עליה.

הפרטים הטכניים:

"הוקאיי" תעלה לשירות הסטרימינג דיסני פלוס (שלא זמין כרגע לצפייה בישראל) ביום רביעי הבא, כלומר ב-24 בנובמבר. היא תכיל שישה פרקים בסך הכל, באורך של כ-40 או 50 דקות לפרק, כשהשניים הראשונים יצאו באותו היום. בסדרה יככבו ג'רמי רנר ששב לתפקיד של קלינט ברטון, פלורנס פיו שתשוב לתפקידה של ילנה בלובה ("האלמנה השחורה") וגם לינדה קרדליני ("פריקס אנד גיקס") שתמשיך לגלם את דמותה של לורה ברטון, בת זוגו ואם ילדיו של קלינט.

הרכש החדש ביותר, ומי שתקבל תפקיד ראשי מאוד בסדרה, היא היילי סטיינפלד ("אומץ אמיתי", סדרת "פיץ' פרפקט") שתגלם את דמותה של הקשתית הצעירה קייט בישופ. ויש עוד כמה מצטרפים חדשים: טוני דלטון ("סמוך על סול") יגלם דמות בשם "אמן החרבות", שהיה המנטור של הוקאיי בצעירותו. השחקנית החירשת אלאקווה קוקס תגלם את דמותה של מאיה לופז, הידועה בכינוייה "אקו", שלה יכולות חיקוי של האויב. אה, כן, ויהיה גם כלב.

מתוך "הוקאיי", היילי סטיינפלד (צילום: marvel studios 2021,  יח"צ)
סטיינפלד, או קייט בישופ, בשבילכם. מתוך "הוקאיי" | צילום: marvel studios 2021, יח"צ

היקום המארוולי:

שימו לב, ספוילרים ל"הנוקמים: סוף המשחק" לפניכם.

לאחר שהוא ראה את כל משפחתו מתפוררת לאבק לאחר שת'אנוס העלים מחצית מהאנושות ב"הנוקמים: מלחמת האינסוף", ברטון חטף את הקריזה (ובצדק), ועבר פאזה אפלה בה הוא לוקח את השם רונין. אז הוא איתר והרג באלימות דמויות מובילות בכנופיות פשע בעולם - עד שחברתו הטובה נטשה רומנוף איחדה אותו עם יתר הנוקמים. קלינט חזר לשם "הוקאיי", ויחד הם ניסו להציל את כל האנשים שנמחקו מהקיום.

באחת מהסצנות קורעות הלב ביותר בכל סרטי הסדרה, ברטון ורומנוף מתחרים בתחרות מעוותת: שניהם מנסים להקריב את עצמם על חשבון האחר, על מנת שיוכל לקבל את אבן הנשמה ולנסות ולהשיב בעזרתה את חצי מאוכלוסיית כדור הארץ. נטשה מנצחת ונופלת אל מותה באותו צוק אכזרי.

קאט ל: בסצנה שאחרי הכתוביות של "האלמנה השחורה", אחותה של נטשה, ילנה בלובה, פוגשת את ולנטינה אלגרה דה פונטיין, הידועה בכינויה ואל (שמגולמת על ידי ג'וליה לואי דרייפוס). הדמות המסתורית הופיעה כל כך מעט, שאנחנו בקושי יודעים אם היא דמות טובה או רעה – אבל נרמז כי ילנה עובדת אצל ואל. באותה סצנה ואל דוחקת בילנה לקבל את המשימה הבאה שלה: להרוג את קלינט ברטון, ומדגישה כי הוא מי ש"הרג את אחותה". אנחנו כמובן יודעים שזה לא היה המקרה, אך אף אחד לא היה עם ברטון ורומנוף על אותו הצוק.

>> כל מה שצריך לדעת לפני "הפלקון וחייל החורף"

>> כל מה שצריך לדעת לפני "לוקי"

>> כל מה שצריך לדעת לפני "מה אם"

מה אנחנו יודעים, או חושבים, שיקרה בסדרה:

"הוקאיי" אמורה להיות מבוססת על הקומיקס שנושא את אותו השם, שיצא לאור בין השנים 2012-2015. בקומיקס, החליט ברטון לקחת פסק זמן מעסקי גיבורי העל עם יתר חבורת "הנוקמים". במקום, הוא עוסק בניהול קומפלקס דירות ועובד לצד בת חסותו המציקה קייט בישופ. הוא מסתבך עם חבורה של מאפיונרים אירופאיים, עם רשע בשם "הליצן" – ובעיקר, הוא מתמודד עם האישיות הבעייתית שלו, שגורמת לו להתנכר לחבריו ולא מאפשרת לו לקבל עזרה.

למרות זאת, גם אקו וגם ילנה בלובה לא מופיעות כלל בקומיקס המקורי, כך שסביר להניח שיהיו לא מעט שינויים בעלילה הזו. השמועות אומרות שהוא יתמודד עם חלק ממעשיו כשהיה רונין, ויש מצב שהוא גם יאבד את השמיעה שלו במהלך הסדרה. אה, כן, והכל יקרה במהלך הכריסמס. כי מה צועק אווירת חג יותר מכמה פיצוצים וניסיונות התנקשות?

היקום הקולנועי-טלוויזיוני אחרי "הוקאיי":

הסדרה עוד לא התחילה, אבל יש פרט אחד שכבר ידוע: סדרת ספין אוף שתתמקד בדמותה של אקו נמצאת בפיתוח. עוד תנועה שהחלה ביקום ונמצאת בעיצומה כעת היא הצגת חבורה של נוקמים צעירים, שכנראה יחליפו את הנוקמים המקוריים והקשישים. עוד לא ברור מי יהיו בדיוק גיבורי העל שיקחו בזה חלק, אבל היילי סטיינפלד בתור קייט בישופ היא אחד ההימורים המובילים.

הביקורות על הסדרה:

היא אמנם עוד לא יצאה לאוויר העולם, אבל שני הפרקים הראשונים כבר נשלחו למבקרים בארה"ב. פרי נמירוף, מבקרת הטלוויזיה של אתר קוליידר, כתבה: "אני מאוד בעניין של 'הוקאיי' אחרי שני פרקים (הפרק הראשון טוב במיוחד!). יש בו שילוב מצוין בין שובבות ותחושת סכנה. אני לא יכולה לדמיין ליהוק טוב יותר לקייט מאשר היילי סטיינפלד. התזמון והטון שלה הוא בול ואני אוהבת את הכימיה עם ג'רמי רנר עד כה".

גם המבקרת אנדי אורטיז מאתר The Wrap התרשמה לטובה מהפרקים הראשונים. "שני הפרקים הראשונים של 'הוקאיי' ממש מבטיחים. היילי סטיינפלד בתור קייט בישופ היא כל מה שאתם רוצים שהיא תהיה (אני לא יכולה לחכות לראות אותה באינטראקציה עם ילנה) ואבא ברטון הוא הכי טהור שיש. אני לא אעשה ספוילרים חוץ מזה: זה מתייחס למוות של נאט בצורה ראויה מבחינתי", כשהיא מתייחסת למוות של נטשה רומנוף (סקרלט ג'והנסון) ב"הנוקמים: סוף המשחק". "היקום של מארוול שם בצד את קנה-המידה הגדול, ו'הוקאיי' מביא אותנו לקנה-מידה קטן של רחוב מלא בלב", כתב מבקר נוסף בשם מאט רומבק. "היילי סטיינפלד היא חביבת קהל מיידית של היקום של מארוול וג'רמי רנר מגלם את גיבור העל הוטרן המושלם. תתכוננו להתאהב בשני ההוקאיים", הוסיף.

לעומתם, המבקר אריק איטליאנו, שצפה גם הוא בסדרה, פחות התלהב ממנה. "אולי זה בגלל שאני עדיין לא באווירת הכריסמס, אבל הפרקים המוקדמים של 'הוקאיי' לא עושים לי את זה", הוא כתב בטוויטר. "זה מרגיש מודבק ולא אפוי, כאילו שמארוול אמרו לעצמם: 'טוב, הקהל נהנה מ-XYZ בעבר, אז בואו ניתן להם את זה שוב!'".

למיטיבי לכת, או למצטרפים החדשים ליקום המארוולי:

הסרט החשוב ביותר שתצטרכו להשלים הוא כנראה "הנוקמים: סוף המשחק", שתמיד הולך טוב עם "מלחמת האינסוף" שבא לפניו. מעבר לזה, נראה כי זו סדרה שדווקא תתאים במיוחד למצטרפים חדשים ליקום המארוולי, ומכיוון שהיא מציגה לראשונה לא מעט דמויות חדשות, תהיה ידידותית למשתמש יותר מקודמותיה.