חלקם מוכרים יותר, חלקם מוכרים פחות, אבל לכולם יש דבר אחד במשותף: הם ניהלו בשבועות האחרונים שיחת זום עם מירי רגב. אה, והערב הם גם יהיו משיאי המשואות הנבחרים בטקס יום העצמאות שבהר הרצל, שייערך בסימן "חיבורים בחברה הישראלית". רגע לפני שגיא זוארץ ואסתר רדא קוראים להם לרגע המשמעותי ביותר בחייהם - שצולם כבר בשבוע שעבר - קבלו מדריך מזורז אודות כל משיאי המשואה לשנת 2020, ומה הביא אותם לאותו כבוד חד פעמי.

ציפי שביט

את ציפי שביט אין צורך להציג. אחרי 55 שנות קריירה שהפכו אותה לאחת הקומיקאיות המוערכות בישראל, שביט סוף סוף זוכה לכבוד הרשמי והראוי. החל מ"ציפיטפוט" ו"ברבאבא", דרך הופעה בכל פסטיגל ופסטיבל אפשריים ועד הצגות כמו "למבוגרים בלבד" ו"ספונג'ה בעיר הגדולה", ציפי שביט היא חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית. בשנה האחרונה, במקביל להצגה המצליחה "אמי הגנרלית", שביט גם כיכבה על המסכים של כולם באמצעות אחד מחשבונות האינסטגרם המפתיעים, המצחיקים והצבעוניים שנראו בסביבה. 

ריינה אביטבול ויסמין מזאוי

אביטבול בת ה-92 ומזאוי בת ה-20 ישיאו משואה ביחד, כאות הוקרה למתנדבים ולמתנדבות בצוותים הרפואיים. אביטבול מתנדבת מזה כ-18 שנה בבית החולים "שערי צדק" שבירושלים. ומאחוריה סיפור חיים מיוחד: היא החלה את התנדבותה בבית החולים בזמן שהיא עצמה סעדה בו את בעלה, ומאז החליטה לתת מעצמה עבור אחרים. מזאוי היא מתנדבת מצטיינת במד"א המתנדבת על בסיס יומיומי, ויחד השתיים משמשות כמופת לתרומה חברתית, במיוחד בזמנים כמו אלה.

עדי אלטשולר

אלטשולר בת ה-34 היא מקימת תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו", אשר מיועדת לבני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים, וכן יוזמת הפרויקט "זיכרון בסלון" שבו מתארחים ניצולי שואה בבתי אנשים שונים ומספרים את סיפורם. כמו כן, ב-2017 אלטשולר הקימה גם את עמותת "אינקלו - מיוחד לכולם", שמטרתה היא לקדם את גישת החינוך המכיל, העוסק ביצירת קהילות לומדות בהן כל ילד מרגיש חלק מהחיים החברתיים והאקדמיים בבית הספר.

עדי אלטשולר
מקימת תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו". עדי אלטשולר | צילום: איליה מלניקוב

אחמד בלאונה ויעל וילוז'ני-אזולאי

בלאונה הוא אח בכיר מצטיין בבית החולים "פוריה" שליד טבריה, ונמנה בין מקימי מערך ניתוחי הלב בבית החולים וראשוני המתנדבים לטפל בחולי הקורונה. בלאונה ידוע בקהילה הרפואית במסירותו, במקצועיותו, באנושיותו ובנכונותו התמידית לעמוד בחזית למען הצלת חיים. וילוז'ני-אזולאי היא האחות האחראית ביחידה למניעת זיהומים בבית החולים "ברזילי" באשקלון, ואף היא מוכרת בזכות הטיפול המקצועי והאנושי המסורים, הן בימי הקורונה והן בשגרה.

הישאם איברהים

איברהים הוא קצין בדרגת אלוף משנה, מפקד חטיבת 460. הוא פועל למען חיזוק הקשר בין צה"ל לכל חלקי העם ומעודד גיוס והשתלבות של בני כל המגזרים לצבא. כמו כן, איברהים פועל לחיזוק פרויקט "בית גיל", במסגרתו מתנדבים חיילי החטיבה ומסייעים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

טקס הדלקת המשואות 2020
פועל למען חיזוק הקשר בין צה"ל לכל חלקי העם. הישאם איברהים | צילום: IDF Spokesperson מתוך ויקיפדיה

אורי כהן

כהן הוא מנכ"ל ומייסד פרויקט ''מסע ישראלי'', ארגון חינוכי הפועל כבר כ-15 שנה, המקיים שיח זהותי במטרה להעמיק את החיבור והשייכות לעם ולמדינת ישראל.

לורי פלטניק

אשת חינוך, אושיית מדיה יהודית ממרלינד, ומקימת ארגון "מומנטום", המיועד לסייע ולקשר בין אימהות ברחבי העולם. תוכנית הדגל של הארגון היא מסע בן שמונה ימים בישראל, ואחריו תוכנית המשך בקהילות. בתוכנית השתתפו למעלה מ-20,000 אימהות מהתפוצות, שסיירו בישראל. 

אלי בן שם

יו"ר ארגון "יד לבנים", אשר ידליק משואה בשם הארגון, בשם המשפחות השכולות ובמיוחד בשם בנו קובי, שנהרג לפני 23 שנה באסון המסוקים. בן שם סייע למשפחות השכולות ואף יזם ודאג לכך שיבוטל מבחן ההכנסה להורים שכולים בקבלת הגמלה החודשית, הכניס טיפול פסיכולוגי לאחים שכולים ללא מגבלת גיל וקידם הכרה ומימון בטיפולי פוריות לאימהות שכולות מעל גיל 40. 

גליה רהב

רופאה, מומחית בעלת שם עולמי למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "תל השומר", וכן פרופסור קליני בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב. פרופ' רהב ניהלה את תהליכי ההקמה של מערך הקורונה הייעודי בשיבא, ויחד עם מומחים נוספים עמדה בחזית המאבק במגפת הקורונה. בנוסף, רהב היא אף שותפה לניסוי הראשון בעולם למציאת תרופה חדשה לטיפול בנגיף. 

פרופסור גליה רהב, זיהומולוגית
שותפה בניסוי למציאת חיסון לקורונה. פרופ' גליה רהב | צילום: N12

ישראל אלמסי

מנכ"ל ארגון המתנדבים "ידידים סיוע בדרכים", ארגון שמעניק סיוע בדרכים ושירותי חילוץ בהיקף ארצי. בארגון כ-25,000 מתנדבים העוסקים מדי יום בעזרה ראשונית לא רפואית, בהגשת סיוע בדרכים ובחילוץ ממעליות והוא בין הארגונים הגדולים והמוערכים בישראל. כמו כן, אלמסי מוביל באמצעות הארגון מיזמים חברתיים לשילוב נוער בסיכון בתוך מערך ההתנדבות שלו, פרויקט לאנשים עם מוגבלות והלומי קרב ועוד. בתחילת דרכו, אגב, אלמסי היה בכלל מנהל רשת בגדי אופנה במגזר החרדי.

עידן רייכל

יוצר ומוזיקאי מצליח ומוערך בכל העולם, שחתום על אינספור להיטים שכבר הפכו להמנונים של ממש. רייכל החל את דרכו המוזיקלית לאחר שירותו הצבאי, כאשר שימש כיועץ בפנימייה לעולים חדשים ולילדים שחוו קשיי הסתגלות. בעקבות העבודה בפנימייה, רייכל החל להכיר את עולם המוזיקה האתיופית והתאהב בה, מה שסלל את דרכו להקמת "הפרויקט של עידן רייכל". לאחרונה, רייכל היה חתום, לצד דורון מדלי, על שני שירים זכורים במיוחד: "שבט אחים ואחיות" וגם "פקר ליבי", השיר שהיה אמור לייצג את ישראל באירוויזיון 2020 שבוטל. 

וגם: חני ליפשיץ

ליפשיץ, שליחת חב"ד בקטמנדו שבנפאל, הקימה יחד עם בעלה את בית חב"ד בקטמנדו לפני עשרים שנה. ליפשיץ הייתה אמורה להיות בין משיאי המשואות השנה, אך ביטלה את השתתפותה בטקס עקב לחצים מצד אגודת חסידי חב"ד, שהתרעמו על הפנייה הישירה לליפשיץ שלא עברה דרכם. ליפשיץ אמרה לאחר הביטול כי היא מודה ומעריכה את הבחירה בה ואף את בית חב"ד אך מעדיפה לא להיכנס למחלוקות. 

חני ליפשיץ
חני לישפיץ. לא תדליק את המשואה השנה אך אנחנו מצדיעים לה | צילום: Photo by Hadas ParushFlash90