הסרט "מאנק" שנחת בנטפליקס לאחרונה נראה כמו סרט קולנוע יוקרתי של פעם; הוא עוסק ביצירת הסרט "האזרח קיין" ובכך מתאר את הוליווד הישנה. הוא מצולם - איך לא - בשחור לבן, ומבויים על ידי במאי העל דיוויד פינצ'ר שאחראי על כמה מהקלאסיקות הידועות ביותר ("זודיאק", "מועדון קרב", "שבעה חטאים"). ולא רק זה, הקאסט של "מאנק" גם מכיל כמה מהשחקנים הוותיקים בהוליווד, דוגמת גארי אולדמן וצ'ארלס דאנס.

בניגוד לאולדמן, דאנס רחוק מלהחזיק בקריירת משחק ענפה. למעשה, יכול להיות שכמה צופים יכירו טוב יותר דווקא את הכוכבות הצעירות של הסרט, לילי קולינס ואמנדה סייפריד. הפרצוף של דאנס היה אחד מאלה שאתם רגילים לראות פה ושם בסרטים - או, אם התמזל מזלכם, על הבמה בלונדון - והעובדה שמדובר בשחקן בן 74 לא בהכרח הולמת את הפרופיל הנמוך (ברובו) של הרזומה שלו. עכשיו, בכל אופן, זה מתחיל להשתנות: מלבד השתתפותו ב"מאנק", בו הוא מגלם את איל ההוצאה לאור ויליאם רנדולף הרסט, דאנס הספיק גם להשתתף בשתי עונות של סדרת הלהיט "הכתר", בתפקיד לורד מאונטבטן, המנטור של הנסיך פיליפ והנסיך צ'ארלס. אבל הוא לא עוצר כאן - דאנס שיחק גם במותחן הפסיכולוגי "The Book of Vision" שהוקרן בפסטיבל ונציה האחרון, קריין סדרה תיעודית של נטפליקס על האימפרייה העות'מאנית, ובשנה הבאה נוכל לראות אותו גם ב"קינגס מן: ההתחלה", הפרק השלישי בסדרת הסרטים המצליחה, בו הוא יגלם את הקצין והמדינאי הבריטי לורד קיצ'נר. דאנס, אם כן, הוא לא רק אחד השחקנים הכי מבוגרים בהוליווד - אלא גם אחד העסוקים בה.

עד 2011, דאנס זכה לתפקידי משנה משמעותיים בסרטי הוליווד שונים, דוגמת "אחרון גיבורי הפעולה", "הנוסע השמיני 3" ו"פארק גוספורד", אבל כל אלה לא זיכו אותו באותה תהילה עולמית נחשקת. המקפצה האמיתית לקריירה של דאנס הייתה בכלל "משחקי הכס", בה הוא גילם את דמותו הקשוחה של טיווין לאניסטר, ואפשר לומר שנתוניו הפיזיים של השחקן שידרגו עוד יותר את הופעתו בסדרה, כאשר גובהו הרם וקולו הנמוך העניקו עוד מימד של אמינות לדמותו הסמכותית והמרשימה. מהרגע בו הוא דרך לראשונה בחדר כס המלכות ועד למותו על האסלה - דאנס שלט על המסך הקטן כמו שטיווין שלט על האימפריה שלו (טוב, לפחות בחלק גדול מהזמן).

כפי שאניה בוקשטיין ויוסף סוויד יודעים לספר, "משחקי הכס" נהגה ללהק בעיקר שחקנים שהקהל העולמי לא באמת מכיר. מאז סיום הסדרה, רבים מכוכביה חזרו למעמד אנונימי משהו - מישהו יודע איפה השחקן של בראן סטארק? - ולא הצליחו לסחוט עד הסוף את 15 דקות התהילה בהן זכו. אבל לא דאנס: מאז שנגמרה "משחקי הכס", השחקן רק הפך לעסוק ומפורסם עוד יותר. אמנם בגיל 74 הוא כבר ככל הנראה מבוגר מדי בשביל העבודה הקשה שכרוכה בגילום תפקיד ראשי, אבל גם בתפקידיו הקטנים ביותר - הוא מצליח להחזיק באותה נוכחות עוצמתית ופטריארכית האופיינית לו. 

למרות החסרונות שבזקנה, גילו של דאנס גם משרת אותו במובן המקצועי באיזשהו אופן: ב"קינגס מן", ששואב השראה מאירועי מלחמת העולם הראשונה ומציע אלטרנטיבה מעולם הפנטזיה, דאנס יגלם את שר המלחמה הבריטי בפרוץ המלחמה - דמות קולנועית שכמעט מתבקש שתהיה מבוגרת ואצילית. וכך גם ב"הכתר": לורד מאונטבטן גם הוא אדם מבוגר בעל תפקיד מפתח מדיני ונוכחות מאיימת אך עדינה, וזה אחד מהדברים שדאנס יודע לעשות הכי טוב. אי אפשר שלא לתהות, למה הוא חיכה כל כך הרבה זמן לפני שפרץ לחיינו? אבל כפי שזה נראה בינתיים, דאנס ימשיך להופיע על המסך הגדול והקטן והוא לא מתכנן לעזוב בקרוב.