עד לא מזמן, ביירון ביי הייתה עוד עיירת חוף באוסטרליה - אחת יפה במיוחד, שהפכה לתחנת חובה עבור המבקרים באיזור, אבל עדיין עיירת חוף מן השורה. רק שאז הגיעה הקורונה, ושלל סלבס הוליוודיים נשטפו אל חופיה של ביירון ביי, בין אם לטובת העתקת מגוריהם או צילום תפקיד חדש. לאור העובדה שאוסטרליה התמודדה עם המגפה טוב בהרבה מארה"ב, כמות אדירה של פרויקטים מצולמת בימים אלה ביבשת, מהסדרה המדוברת "Nine Perfect Strangers" עד לסרטים "ת'ור: אהבה ורעם" ו"פיוראוסה", וכל אלה הביאו את תשומת הלב סביב ביירון ביי לשיאים חדשים. ומאחר שאף תופעה לא שלמה בלעדיה, עכשיו גם נטפליקס נכנסת לתמונה.

 

בחודש שעבר התברר כי בנטפליקס עובדים על דוקו-ריאליטי חדש, שייקרא "Byron Baes" ויתמקד בכמה ממשפיעני האינסטגרם שמתגוררים בעיירה. בזכות הנופים היפים והאוכלוסייה שהולכת ונעשית צעירה יותר, תעשיית האינפלואנסינג של ביירון ביי הפכה להיות אחד מסימני ההיכר שלה, או כמו שהגדירו זאת בגרדיאן הבריטי: סביר להניח שיש בעיירה יותר משפיענים מבאוסטרליה כולה. במקום להציג את המפורסמים האמיתיים שגרים בסביבה, דוגמת זאק אפרון, כריס המסוורת' ואוליביה ניוטון-ג'ון, "ביירון בייז" צפויה לעסוק דווקא באלה שההצלחה שלהם נמדדת במספר העוקבים, תוך התמקדות ב"ריבים, הרומנים ושברונות הלב", כפי שהגדירו זאת בענקית הסטרימינג.

בעוד שהפקת הסדרה הולכת ומתקדמת - בימים האחרונים נחשפה רשימת המשפיענים המלאה שתיקח בה חלק - ל"ביירון בייז" יש לא מעט בעיות להתמודד איתן, במסגרת מקרה נדיר בו סדרה מעוררת סערה עוד לפני שהתחילה להצטלם. תושבי העיירה, זו שנהנתה מתדמית די מנומנמת לפני נסיקתם של כוכבי הרשת המקומיים, הקימו עצומה אינטרנטית הקוראת לביטול הסדרה, שזכתה לאלפי חתימות, ואף גייסו את גלשני הגלים שלהם לטובת מחאה באמצע הים, מחווה שלרוב שמורה למקרי מוות קשים.

View this post on Instagram

A post shared by Netflix Australia & NZ (@netflixanz)

לפי חלק מהתושבים המקומיים, תוכנית ריאליטי זוהרת שתתמקד במשפיעני ביירון לא תציג את האופי ה"אמיתי" של העיירה - ואף חמור מכך: היא תחשוף אותה לקהל רחב בהרבה של מבקרים, כשלא בטוח שכולם מעוניינים בכך. כמה בעלי חנויות בביירון ביי, חלקם בעלי נוכחות בולטת ברשתות החברתיות, סירבו לאשר לנטפליקס לצלם בתוך העסקים שלהם, וכמה משפיענים אף העידו כי ההפקה יצרה איתם קשר, אך הם בחרו לסרב לה בנימוס.

"ביירון היא לא בדיחה", הסבירה בשיחה עם הניו יורק טיימס המשפיענית רובי טיוזדיי מתיוס, שנבחנה לסדרה אבל לא התקבלה אליה, "הם פשוט ממתגים מחדש את העיירה שלנו". "איזו מן זכות יש להם לנצל, למתג, את ביירון?", תהתה טס הול, קולנוענית מקומית ואחת ממארגנות המחאה הימית. הול הסבירה כי היא חוששת שהתוכנית תמשוך את "הטיפוסים הלא נכונים" לאיזור, וכי החופים הסודיים יתמלאו בהמוני אנשים. "כאן זה לא וניס ביץ', יש פה אווירה אחרת", סיכמה.

בין המתראיינים למגזין אפשר היה למצוא גם את בן גורדון, בעל אחד מהעסקים המקומיים בביירון שהיה אמור לשתף פעולה עם הריאליטי, אך חזר בו. "אישית, אין לי שום דבר נגד משפיענים", הסביר, "זה נוגע לכך שיתפסו את העיירה בצורה הלא נכונה. החשש הכי גדול שלי הוא שהתוכנית תהפוך לנבואה שמגשימה את עצמה".

ועדיין, לא כולם מסכימים עם המחאה הרחבה בבירון - ואחרים דווקא רואים את התנגדותם של התושבים כמעשה אליטיסטי, כזה שמסרב להכיר בשינויים שחלו באיזור ומעצם קיומו מוביל לתוצאה ההפוכה. "זה אבסורדי ומגוחך לחשוב שאנשים יכולה לשלוט בצורה בה ביירון נתפסת", הסביר מייקל מורי, שחי באיזור מזה שלושה עשורים, "העיירה כבר לא שייכת לאף קליקה מסוימת". 

בינתיים, נראה שגם למשתתפי "ביירון בייז" עצמם יש כמה טענות כלפי ההפקה. בהודעה מטעם נטפליקס, זו שהכריזה על הריאליטי החדש, הם תוארו בשמות תואר כמו "משפיענים" או "אינסטגרמרים לוהטים", ולחלקם היה חשוב להבהיר שהם הרבה מעבר לכך. קיו מין לו, בכירה בנטפליקס האחראית על הפקות המקור באוסטרליה, התנצלה בפני המשתתפים הזועמים, ופרסמה ציוץ בו הבהירה כי מדובר ב"אומנים, מוזיקאים, יזמים, בעלי עסקים, דוגמנים, אנשים במסע רוחני ורבים אחרים". "הם מבינים את הכוח של משפיענות, הם חלק מביירון", הסבירה, "הם מבינים את החזון היצירתי של התוכנית, שפותחה לצדם במשך מספר חודשים". הכוונות של נטפליקס, כך נראה, טהורות למדי. אבל עד שהריאליטי יגיע למסך, צפוי להם כאב ראש לא קטן.