פרנק לנג'לה בן ה-84 הוא כוכב הוליוודי ותיק ומוערך שכיכב בסרטי קולנוע רבים, זכה בפרס הטוני שלוש פעמים ואף היה מועמד לפרס האוסקר על תפקידו בסרט "פרוסט / ניקסון" מ-2008. אבל לאחרונה, עלה לנג'לה לכותרות בנסיבות לא מחמיאות: השחקן אמור היה לככב בסדרה העתידית של נטפליקס "The Fall of the House of Usher", שמגיעה מבית היוצר של "מי מתגורר באחוזת היל", אבל פוטר מתפקידו לאחר שהואשם בהתנהגות בלתי הולמת על הסט. נטען כי השחקן הטריד מינית את אחת מהשחקניות: מקור מקורב סיפר כי הוא נגע ברגלה, שאל אותה אם היא "אהבה את זה" וסיפר לה בדיחה בעלת אופי מיני. לאחר פיטוריו, הוחלף לנג'לה בשחקן ברוס גרינווד ("סטארטרק").

בסוף השבוע האחרון, לנג'לה כתב טור אישי לאתר דדליין ובו הוא יצא נגד הדרך שבה נאלץ לעזוב את הסדרה. "בוטלתי. פשוט ככה", פתח השחקן, והמשיך: "בתוך הטירוף ההולך וגובר שפוקד את התעשייה שלנו בימים אלה, לא יכולתי לדמיין שהמילים 'נזק נלווה' ייפול על הכתפיים שלי. הן הביאו איתן משקל שלא ציפיתי לשאת בעשורים האחרונים של הקריירה שלי, ויחד עם זה הגיעה תחושה של סכנה חמורה". ה"טירוף" אליו התייחס לנג'לה הוא ככל הנראה תרבות הביטול, שאותה כינה בהמשך כ"אנטיתזה לדמוקרטיה".

"ב-14 באפריל פוטרתי על ידי נטפליקס בגלל מה שהם הגדירו בתור התנהגות בלתי הולמת על הסט", כתב לנג'לה. "האינסטינקט הראשוני שלי היה לחפש נקמה. ראיינתי מנהלי משברים ועורכי דין, והציעו לי להביע חרטה, לא לשחק את הקורבן, להגיד שלמדתי הרבה. להתנצל, להתנצל, להתנצל". לנג'לה כתב כי התפקיד הראשי שאמור היה לגלם, דמותו של רודריק אשר, הוא תפקיד "מפואר" וכי הוא נהג להסתכל עליו בתור התפקיד הגדול האחרון שלו. "נבואי בצורה מוזרה בצל האירועים האחרונים", כתב.

בהמשך, הביא השחקן את הגרסה שלו לאירועים שהובילו לפיטוריו. "הופעתי בסצנת סקס עם השחקנית שגילמה את אשתי הצעירה. שנינו היינו בלבוש מלא. ישבתי על ספה, היא עמדה מולי. הבמאי אמר 'קאט'. 'הוא נגע ברגל שלי', אמרה השחקנית. 'זה לא היה בתסריט'. היא הסתובבה ויצאה מהסט, ואחריה יצאו גם הבמאי ומתאמת האינטימיות. ניסיתי ללכת אחריה, אבל התבקשתי 'לתת לה ספייס'. חיכיתי בערך שעה, ואחר כך אמרו לי שהיא לא חוזרת לסט". זמן קצר לאחר מכן, כתב לנג'לה, החלה החקירה הפנימית בעניינו.

ברוס גרינווד (צילום: Dominik Bindl, Getty Images)
ברוס גרינווד, השחקן שיחליף את לנג'לה בסדרה "The Fall of the House of Usher" | צילום: Dominik Bindl, Getty Images

בטור שכתב, הסביר לנג'לה כי עוד לפני צילומי הסצנה, מתאמת האינטימיות נפגשה עמו ועם השחקנית הצעירה והורתה להם היכן להניח את ידיהם זה על זו בעת הצילומים (תפקידן של מתאמות אינטימיות הוא לוודא שלא ייווצר מצב של אי נוחות או אי נעימות על הסט בעת צילומי סצנות אינטימיות). "אמרתי בחקירה שזה אברסורד, ואני עדיין חושב כך", כתב השחקן, והבהיר כי הוא התעלם מאותה הנחיה של מתאמת האינטימיות. "זו סצנת אהבה", כתב. "לקבוע מראש לאן ילכו הידיים זה מגוחך, זה מערער את הספונטניות". לדבריו, הוא ציין בחקירה הפנימית נגדו כי הוא לא התכוון להרע לשחקנית, אבל נציגת משאבי האנוש שתשאלה אותו אמרה כי "הכוונה איננה מה שמדאיג אותנו, נטפליקס מתעסקת עם ההשפעה".

"תרבות הביטול היא אנטיתזה לדמוקרטיה. זה לא הוגן, זה לא אמריקאי"

"כשאתה השחקן הראשי", המשיך לנג'לה, "זה מצריך שתשמש דוגמה ותשמור על אווירה קלילה וידידותית". למרות זאת, לדבריו, חלק מההאשמות נגדו מצד שחקניות על הסט התייחסו לכך שהוא לכאורה "סיפר בדיחות לא הולמות", "השתמש בכינויים 'מותק' ו'מאמי'" או "חיבק ונגע", התנהגויות שנראה כי לנג'לה מחשיב ללגיטימיות ומקצועיות. לדבריו, מפיק הסדרה ניגש אליו ואמר לו שהוא לא יכול להתנהג בצורה כזו. הוא טוען שהמפיק אמר כך: "אתה לא יכול להתבדח, אתה לא יכול להחמיא, אתה לא יכול לגעת. זה סדר חדש".

"פוטרתי", הוא כתב, "ולא קיבלתי שימוע עם נטפליקס. הבקשה שלי להיפגש ביחידות עם השחקנית נדחתה, הבמאים והמפיק הפסיקו לענות לי לטלפונים. תוך שלושים דקות מרגע פיטוריי, נשלחה הודעה לעיתונות. לי ולנציגי לא ניתנה הזדמנות להגיב או להיות חלק מהנרטיב". השחקן אמנם גרם לשחקניות על הסט לחוש אי נוחות, אבל בטור שלו הוא ניצל את הבמה דווקא כדי להתייחס לפגיעה שלו עצמו מהמצב. "ההשפעה עליי הייתה בלתי נתפסת", כתב. "איבדתי תפקיד גדול והכנסות עתידיות, ואולי אני גם עומד בפני קושי למצוא תעסוקה. עדיין לא קיבלתי שכר מלא על העבודה שעשיתי בנטפליקס, והכי חשוב - המוניטין שלי הוכתם. ההשמצות האלה הן, לדעתי, ההגדרה האמיתית של התנהגות בלתי מתקבלת על הדעת". 

לסיכום דבריו השתלח השחקן בתרבות הביטול כולה, כשכתב כאמור כי מדובר ב"אנטיתזה לדמוקרטיה". "היא מעכבת את השיח, היא מגבילה את היכולת שלנו להקשיב ולהחליף דעות מנוגדות. באופן טרגי ביותר, היא מחסלת את השיפוט המוסרי", טען. "זה לא הוגן, זה לא אמריקאי".