אתם כנראה לא מכירים את לי-אלין בייקר בשמה, אבל את פניה אתם בוודאי זוכרים: השחקנית בת ה-49 מוכרת בזכות גילום דמותה של איימי דנקן, האמא התחרותית והחביבה מ"גוד לאק צ'ארלי", ושיחקה גם ב"מכושפות" וב"וויל וגרייס". בשנים האחרונות, בייקר נעלמה מהרדאר ולא לקחה חלק בפרויקט טלוויזיוני מדובר במיוחד, אבל כעת - היא עולה לכותרות, ובנסיבות לא מאוד מחמיאות.

בימים האחרונים, הרשת גועשת בעקבות סרטון של בייקר מישיבת מועצת החינוך של מחוז וויליאמסון, שם היא פצחה בנאום שמבהיר את עמדתה בנוגע למסכות המיועדות להגנה מנגיף הקורונה. ובכן, איימי דנקן אמנם הייתה אחות בבית החולים - אבל השחקנית שגילמה אותה התגלתה כמתנגדת למסכות, והיא ממש לא מרוצה מחובת המסכות שננקטה בבית הספר בו לומדים ילדיה בטנסי: על פי דיווחים, המועצה המחוזית של וויליאמסון אישרה חובת עטיית מסכות שהחל ב-12 באוגוסט ויימשך עד ה-12 בספטמבר, חובה החלה על כלל בתי הספר המחוזיים ועל בית הספר של גריפין ובייקר ג'יימס, ילדיה של בייקר. בסרטון המדובר, שכבר הפך ויראלי, נשמעת בייקר כשהיא מסבירה את ההצדקות לאותה דעה שנויה במחלוקת.

"שמי לי-אלין בייקר, ואני פליטת קליפורניה. ויתרתי על הכל: על קריירה הוליוודית מצליחה באמת, על תוכניות טלוויזיה. ויתרתי על הכל בשביל חופש, בשביל לבוא למקום הידידותי הזה בטנסי בו יקבלו את פני בזרועות פתוחות, ואני אוהבת לחיות כאן". אחרי ההקדמה החיובית, הבהירה בייקר כי היא התאכזבה מהמקום בו היא חיה ומהחוקים שהושתתו בו, שלדבריה פוגעים בילדים שלה.

"יש לי שני ילדים מחוסנים. הם קיבלו פטור רפואי בגלל כל ההתקפים והאשפוזים, שקרו אחרי החיסונים שלהם. לעולם לא אגרום לילדי לעטות מסכה, כי המוח שלהם זקוק לחמצן - עובדה שנוירולוגים יכולים לאשר", הסבירה השחקנית. "בכל אופן, החלק האמיתי של מופע הליצנים הזה הוא העובדה שכולכם בעצם חושבים שיש לכם את הסמכות לחייב עטיית מסכות", אמרה. "החוקה, הכרזת העצמאות של ארצות הברית, מגילת הזכויות, כתבי הפדרליסט וגם התנ"ך - כל הספרים האלה מבטיחים את החופש שלי, שלכם ושל הילדים שלנו לנשום חמצן", חתמה השחקנית וזכתה לתרועות ותשואות רבות מקהל הנוכחים בישיבה.

לי-אלין בייקר איננה היחידה שעסוקה מאוד בחובת המסכות שהונהגה בחלק מבתי הספר בארה"ב לקראת החזרה ללימודים בקרוב. מובן מאליו שכל הורה לילד מתחבט בשאלה, אבל לדיון הציבורי בנושא הצטרף גם אדם מפורסם נוסף מלבד כוכבת "גוד לאק צ'ארלי": הקומיקאי ג'ון אוליבר. הוא, מצידו, דווקא נמצא בצידו השני של המתרס - וחושב כי יש לנהוג בכל אמצעי הזהירות הנדרשים על מנת לא להידבק בנגיף ולהימנע מלסכן את הסביבה בהידבקות. בפרק החדש של תוכניתו, ציין אוליבר כי וריאנט הדלתא "מתפשט בכל רחבי המדינה, במיוחד בקרב הלא מחוסנים", והוסיף כי 15 אחוזים ממקרי הקורונה החדשים נמצאו אצל ילדים.

ג'ון אוליבר באירוע אחרי הבחירות לנשיאות בניו ג'רזי (צילום: Dave Kotinsky, GettyImages IL)
"אנחנו נלחמים על מסכות בבתי הספר כי יש חבורה של מבוגרים טיפשים שהחליטו לא להתחסן". ג'ון אוליבר | צילום: Dave Kotinsky, GettyImages IL

לדברי אוליבר, שבע מדינות לפחות אסרו על דרישת עטיית המסכות בבתי הספר, ביניהן פלורידה וטקסס. במהלך הפרק הוא הציג סרטון בו מככב מדיסון קות'ורן, נציג בית הנבחרים של ארה"ב, שאמר כי "הסכנה הכי גדולה לילדינו איננה מגפת הקורונה אלא פקידי ממשל מקומיים שחושבים שהם יודעים הכל". לדברי אוליבר, "אז מדיסון קות'ורן חושב שהאויב הגדול ביותר עבור ילדים הוא חברי הנהלת בית הספר שחושבים שהם 'יודעים הכל'. הוא אוהב לריב עם אויבים דמיוניים, ולצאת אידיוט גמור". 

אוליבר ממש לא עצר כאן. בהמשך הפרק, הקומיקאי הציג לצופים סרטון של ישיבת מועצת בית ספרית נוספת, במהלכה חבר הנהלה אחד הצביע בעד חובת מסכות וחטף איומים. "אתה יכול לעזוב אבל אנחנו נמצא אותך ואנחנו יודעים מי אתה. אף פעם לא תתאפשר לך כניסה לבית הספר שוב", נאמר לאותו הורה שתמך במסכות.

בהמשך, הציג אוליבר סרטון של הורה שניסה לתמרן את בנו להיפטר מהמסכה. כפי שאמר אותו אב, "בשנה שעברה הוא אכן היה חייב לעטות מסכה והוא חשב שזה מגניב. אמרתי לו, 'אל תגיד את זה כששואלים אותך אם אתה רוצה לעטות מסכה'. אוליבר טען כי "אי אפשר שלא לחשוב שחלק מההתעסקות סביב המסכות קשורה הרבה יותר בהורים מאשר בילדים שלהם", אמר אוליבר. "אם הילד שלך אוהב לעטות מסכה, פשוט תן לו לעטות אותה, לעזאזל". לדברי הקומיקאי, "אנחנו נלחמים על מסכות בבתי הספר כרגע כי יש חבורה של מבוגרים טיפשים שהחליטו לא להתחסן. ולכל האידיוטים הרועשים האלה, אני יכול רק לומר - אנחנו יודעים מי אתם, ואתם הבעיה".