את ההבדל בין הריאליטי האמריקאי למקבילו הישראלי אפשר לסכם בשני מונחים: "אולסטארז" מול "VIP". כשפה פונים לסלבס מדרגים שונים ומשונים במטרה ליצור עוד הייפ סביב תכנית, שם, לפחות מבחינת הפורמטים הגדולים, אנשי המפתח הם מתמודדי עבר. חלקם הצליחו בעונות הקודמות שלהם (אולי אפילו זכו), וחלק רק חוזרים לסיבוב נוסף לשם ההנאה או ההוכחה שהם השתפרו - ואין מקום שבו הדבר שוכלל כמו "הישרדות".

לכבוד העונה החדשה וה-40 במספר של התכנית - שהמשך ההפקה שלה משתבש בימים אלה לאור התפרצות הקורונה - החליטו הקברניטים סוף סוף להרים את הכפפה ולתת למעריצים את מה שחיכו לו: 20 מתמודדים, כולם לא סתם מתמודדי עבר, אלא כאלה שממש זכו בה. השמנא והסלתא של "הישרדות" לדורותיה.

אני ממש לא נמנה בין המעריצים הגדולים של התכנית האמריקאית. זה לא שיש לי טענות כלפיה, אדרבא, פשוט עד היום הסתפקתי בדגימה מזדמנת של עונות ולא בצפייה אובססיבית כמו המעריצים שמוכנים להישבע בשמה. ועדיין, הפעם היה ברור לי שהקאמבק בדרך. אם מישהו כמו אית'ן זון, שהעונה האחרונה שלו שודרה לפני 16 שנה, יכול לחזור, אז גם אני יכול. התגברתי על מחסום אי השידור בארץ, השלמתי כמה פערים קטנים ומאז - אופוריה. 

אית'ן זון ורוב מריאנו ב"הישרדות" (צילום: MGM Worldwide Television Distribution)
אולד-סקולר ושועל ותיק. אית'ן זון ורוב מריאנו ב"הישרדות" | צילום: MGM Worldwide Television Distribution

מבט בקאסט של "הישרדות" 40 מלמד כמה מדובר במכונה משומנת וכמה האמריקאים הם עם מופרע. שם, "כוכב ריאליטי" זה לא שם נרדף להשקות ואייטמים בתקשורת אלא קריירה מכובדת לכל דבר ועניין. אנשים כמו "בוסטון" רוב מריאנו וסנדרה דיאז מגיעים לעונה הזו עם רזומה בלתי נתפס. לו זו העונה השישית, לה זו החמישית - שניהם השתתפו גם בעונה הקודמת, הפעם בתור מנטורים - ואם זה לא מספיק, בוסטון גם מגיע עם הפתעה חשובה: אמבר. 

אמבר (אז ברקיץ', היום מריאנו) השתתפה בעונה השנייה, חזרה לסיבוב נוסף בעונה השמינית, הכירה שם את רוב ומאז השניים יחד. היא לקחה הפסקה של 16 שנה, הוא המשיך לתחזק את המפעל המשפחתי. כדי שלא יהיה משעמם, שניהם גם השתתפו בשתי עונות "המירוץ למיליון" ובאחת אף הגיעו עד הגמר. כאמור, קריירה. מן הסתם, השניים הוצבו בשבטים שונים, וכשאמבר מגיעה בתור זוגתו של האיש שהפך לשם נרדף של הפורמט, מרתק לראות איך היא מתמודדת עם המטרה הענקית שמצוירת לה על הגב. 

המפגש בין שועלים ותיקים, זוכים טריים וגם אולד-סקולרים כמו אמבר ואית'ן, שבעונות שלהם בכלל לא היה דבר כזה "פסלון חסינות נסתר", יוצר טלוויזיה שאי אפשר להוריד ממנה את העיניים. כולם אולי הגיעו מדורות שונים של התכנית והתרגלו לקודים אחרים לגמרי, אבל בסוף כולם גם זכו בה, משמע מדובר ב-20 מהאסטרטגים הטובים ביותר בסביבה. ובמשחק כמו "הישרדות", יכולות מניפולציה ותכנון לטווח ארוך הן הכרחיות בדיוק כמו אורז ומחסה, בטח כשכולם מולך נמצאים באותה ליגה.

פגישת מחזור

הסקירה ההיסטורית הבלתי נמנעת וההתייחסויות לעונות קודמות יכולות אולי להלחיץ את בתולי התכנית, אבל "הישרדות" מתגברת על המכשול הזה. אמנם כמעט כל מתמודד כבר הספיק בעבר להיבגד על ידי ההוא ולתחמן את ההיא, אבל לא מדובר בפערים שקשה להשלים, ובצעד חשוב ומשמח, ההפקה משלבת מדי פעם גם קטעי פלאשבק זריזים, ככה ששום צופה לא ירגיש כאילו נקלע לטלנובלה שמתחילה בפרק ה-150. 

ובכל זאת, מדובר בצפייה שמרגישה ממש כמו פגישת מחזור. מישהו כמו רוב, בריון מאיים שמאז הספיק כבר להתבגר, להאט את צעדיו וגם קצת לתפוח, עדין מצליח לגרום לכל המתמודדים סביבו לרעוד מפחד. פרוואטי היא כבר לא בת 23, אלא בת 37 ואמא - לילדה ממתמודד אחר ב"הישרדות", אלא מה - ועדיין שומרת על מעמדה כמלכת הכיתה, כזו שגרמה ללא מעט בנים להתאהב בה (כולל כותב שורות אלה). בשביל הזוכים החדשים והצעירים יותר, האנשים האלה הם מגה-סטארים, ואחד המתמודדים אף מציין כי כשצפה ב"הישרדות" בתיכון הוא פיתח קראש על פרוואטי - ושהקראש הזה מקשה עליו לנהל אסטרטגיה מולה. 

פרוואטי שאלואו ומישל פיצג'רלד ב"הישרדות" (צילום: MGM Worldwide Television Distribution)
כולם התאהבו בה, גם אני. פרוואטי שאלואו (מימין) ומישל פיצג'רלד ב"הישרדות" | צילום: MGM Worldwide Television Distribution

למקרה וזה לא נאמר מספיק בעבר, אין דרך להשוות בין "הישרדות" האמריקאית לזו הישראלית - או לריאליטי הישראלי בכלל - וזה בסדר, בהתחשב בעובדה שעומדים מאחוריהן שיקולים שונים, ושישראלים לא צופים בריאליטי כמו שאמריקאים צופים בו. אבל בתור תוצר עצמאי, "הישרדות" האמריקאית מספקת באופן שבועי את 45 הדקות הכי מהודקות, משויפות ומדויקות שיש. כל שבוע מכיל משימה אחת בלבד, מועצת שבט היא עניין של 5 דקות ומהלכים שלמים נשארים לפעמים על רצפת חדר העריכה. מה שכן נשאר, ובערימות, הם אסטרטגיות וטוויסטים מהטובים שבהיסטוריית התכנית, בהתחייבות. לא פעם סיימתי פרק ורק אז קלטתי ששכחתי לנשום תוך כדי. 

לכן בדיוק כמו שהייתם שומעים שיר שמאחד את כל הזמרים הטובים בעולם או הולכים לארוחה שבושלה על ידי השפים הנחשבים ביותר - ולו מתוך סקרנות - כל אדם שאוהב ריאליטי חייב לעצמו את המפגש השבועי הזה עם מיטב הדמויות הארסיות שהטלוויזיה האמריקאית יצרה. אחרי ששת הפרקים ששודרו עד כה, העונה כבר מתקרבת לנקודת האמצע שלה, וזה בדיוק הזמן להצטרף, ויחד עם עוד מיליונים להיות עדים לְרגע חשוב ביותר בהיסטוריה של אחד המותגים הגדולים על המסך.