מעריצי הכלה מאיסטנבול לא ראו את זה מגיע: אחרי שתי עונות מצליחות, 180 פרקים של גון איידן (בוקר טוב), אחוזת פאר ושירים ברחובות, הסדרה האהובה שלהם שינתה את פניה.

זה קרה לקראת סוף העונה השנייה, ואם טרם צפיתם - עכשיו זה הזמן לנטוש את הכתבה, כשבמטוס של חברת התעופה בוראן, שבבעלותה שותף גם אדם (האח החורג והנבל הראשי של הסדרה), מתגלים סמים. מה שמוביל לצניחה חדה במניות המשפחה וגורם לבוראנים העשירים למכור את נכסיהם ולעבור לגור בביתה הקטן של נורגול (המשרתת) בעיירת חוף. המעבר מעושר רב לעוני לא גורם לבני המשפחה להפסיק לאהוב זה את זו והם אפילו אוכלים יחד ארוחה משפחתית שאין בה אמנם כלים יקרים אבל שפע של אחדות ואהבה. המעריצים שקיוו שהסדרה תסתיים שם, עם מסר של דם סמיך ממים וכסף בא וכסף הולך, התבדו במהירות, והעונה השלישית של הסדרה שמשודרת בימים אלה נפתחה עם טוויסט אפל במיוחד.

כותבי הסדרה החליטו לקפוץ עשרים שנה קדימה ולספר את הסיפור של יאז - הבת של פארוק וסורייה שרק נולדה בסוף העונה השנייה, וכיום היא אישה צעירה ומתוסבכת שמדברת עם הפסיכולוגית שלה. המעריצים, שבקושי הצליחו להתגבר על ניצחון החושך (אדם) על פני האור (פארוק) מהעונה הקודמת, נחשפים עכשיו לעובדות חדשות ומטרידות: יאז מספרת לפסיכולוגית שהיא שונאת את סורייה כי גרמה למותה של אסמה, משפחת בוראן חיה מהיד לפה בבית הקטן בזמן שפארוק עושה ככל יכולתו כדי להחזיר את המשפחה לנכסייה. וזה עוד לפני שהזכרנו את הדודה החדשה של המשפחה, אולפט, שמגיעה משום מקום במטרה לנקום באסמה ובכיסה שלל תכסיסים ומעללים. מדובר בעולם דיסוטופי ואפל שנותר רק לשאול: האם אנחנו מדברים על הכלה מאיסטנבול או על סיפורה של שפחה?

מחאות של צופים הן לא דבר חדש, למעשה אין זמן טוב יותר לדבר עליהם כאשר העצומה שקוראת לצלם מחדש את העונה השמינית של משחקי הכס כבר חצתה את רף מיליון החתימות. אז אמנם עדיין לא מצאנו שום עצומה אינטרנטית שקוראת לצלם מחדש את הכלה מאיסטנבול אבל התגובות בעמודי המעריצים הרבים של הסדרה מדברות בעד עצמן, אם פעם היה ניתן למצוא שם בעיקר אימוג'ים של לבבות ותמונות של פאורק, היום התגובות הרבה יותר מגוונות: "נהיה משעמם",  "כולם סובלים, כל אחד בדרכו. אף אחד לא מאושר!", "העונה השלישית מאכזבת ונראה שגם הסוף שלה יהיה מאכזב", "אין לי כח אליהם יותר. מה נהיה", "חבל שהכלה מאיסטנבול לא הסתיימה אחרי שתי עונות", "זה רק אני או שמאז שהתחילה העונה השלישית הסדרה משעממת ביותר?!". "מה זה הזבל הזה", "משעמם! אני נרדמת באמצע הפרק!", "ממש נהיה מגעיל, הפסקתי לראות ואני בין המכורות". כן, המעריצים הישראלים של הסדרה לא יודעים להכיל את פניה החדשות של הסדרה הטורקית האהובה עליהם.  

עיצוב הכלה מאיסטנבול צילום מסך (צילום: צילום מסך ערוץ ויוה)
"ממש נהיה מגעיל, הפסקתי לראות ואני בין המכורות" | צילום: צילום מסך ערוץ ויוה

"אני מודה שאני פחות נהנית מהסדרה", אומרת לנו טובה סלמי מתל אביב, מעריצה שרופה שלא מפספסת פרק. "הכיוון החדש של הפרקים, לא מרגיש כמו הכלה מאיסטנבול שהכרנו ואהבנו מהעונות הקודמות. הכל עצוב ומדכא והרבה מהדברים שעשו את הסדרה כבר לא שם", היא מוסיפה. "בגלל שאנחנו מבית שחציו טורקי, תמיד נהניתי לראות את העונות הראשונות כי הן הציגו את המסורת של המשפחה הטורקית: האוכל, המנהגים בין הילדים להורים, השירים והשמחה. כל הדברים האלה כבר כמעט ולא מופיעים שם".

ובכל זאת את ממשיכה לצפות?

"שיהיה ברור, אני עדיין לא מפספסת פרק, אני עדיין מקווה שהם יחזרו להיות מה שהם היו אבל אני מכירה בנות שמספרות לי שהן כבר לא רואות או רואות לעיתים רחוקות. הרבה אנשים פחות התחברו לכיוון הזה".

גיל כהן, צופה אדוק מהמרכז, לא שרד את הטוויסט של סוף עונה השנייה. "סוף העונה השנייה, פרק 180 למעשה, היה מעולה. הסדרה הייתה צריכה להסתיים שם - הייתה בו סגירת מעגל ומסר. אמנם אדם ניצח בכסף וזכה באחוזה אבל הבוראנים ניצחו באחדות המשפחתית והוכיחו שמה שחשוב זאת האחדות". לגבי המשך הסדרה יש לו לא מעט ביקורת כלפי התסריטאים: "התחושה שלי הייתה שמפרק 181 ואילך הם לקחו את העלילה ומתחו אותה למקומות שבכלל לא הגיוני שהיא תגיע אליהם. וזה מבאס ממש. הכל אפל, דארק, שחור על הנשמה, לא מעניין, לא סקסי".

מעריצים כמו מעריצים לא תמיד מסכימים ולצד אלה שנישבר להם הלב, הצלחנו למצוא כמה צופים שהתחברו לכיוון החדש של הסדרה. מיכל אלון, צפתה בכל פרקי הסדרה ואין לה שום כוונה להפסיק: "אני הרגשתי שבסוף העונה השנייה הסדרה התחילה למצות את עצמה, כל פעם פארוק-סורייה-אסמה, כמה אפשר לראות את זה?", היא אומרת. "דווקא עכשיו שאין למשפחה יותר כסף ואנחנו רואים איך הם חיים בקושי וצריכים להיאבק על כל מה שהיה להם מחדש, אני מרגישה שיש לי אנרגיות חדשות לצפות בסדרה".

לא מרגיש לך מוזר שהסדרה החליטה לקפוץ פתאום לעתיד?

"אני אגיד לך", היא צוחקת. "אני בדיוק מסוג האנשים שלוקחים ספר מתח וקוראים קודם את הסוף ואז חוזרים להתחלה אז מבחינתי זה ממש מצוין. אני מתה לדעת איך הדמויות יגיעו למצב בו יאז נמצאת היום".

פנינו אל דנה יפה, מנהלת התוכן של ערוץ ויוה והאישה שאחראית להיסטוריה והיסטריה שמאחורי הכלה מאיסטנבול. "אם אתה שואל אם הגיעו אלינו תלונות לגבי הטוויסט בעלילה של עונה שלוש אז התשובה היא חד משמעית - לא", אומרת יפה. "אני עדיין לא צפיתי בכל הפרקים החדשים אבל כמובן שאני מעודכנת בהכל ואני יודעת שיש צופים שמאוד מתחברים לכיוון הזה אך גם אני שמעתי על כאלה שפחות. אני יכולה לומר לך שבטורקיה העונה השלישית עושה עדיין רייטינג מצוין". הכלה מאיסטנבול תגיע לסיומה המוחלט עם תום העונה השלישית שתשודר אצלנו לקראת נובמבר, כך שיש עוד מספיק זמן ופרקים כדי לראות האם יוצרי הסדרה יצליחו להחזיר אותה למסלול שירצה את כל המעריצים.