בשנה שעברה עלתה למסך הסדרה "גוף שלישי", דרמת הפונדקאות עם רותם סלע ויהודה לוי, וזכתה להצלחה לא רעה בכלל. הצופים התמסרו אליה, ועם כל האהבה לז'אנר הריאליטי – ויש אהבה - ניכר היה שהם שמחו לקבל מקשת 12 משהו קצת אחר. וודאי ייקח זמן עד שתגיע העונה השנייה למסך, אבל הנה בשורה משמחת: בינתיים, נמצא לה תחליף. כל מי שאהב את "גוף שלישי" בטח יאהב גם את "חולי אהבה", הדרמה החדשה של קשת 12 שהפרק הראשון שלה שודר הערב (שני). ולמה? כי היא עשויה מאותם חומרים – שני איי-ליסטים ישראלים אהובים, נושא רפואי מורכב, וכמובן: רומנטיקה. הפעם, במקום רותם ויהודה ופונדקאות, יש לנו את איילת זורר ועמוס תמם, שמובילים סדרה שבמרכזה עומדת מחלת הסרטן (ובהמשך, כפי שהובטח לנו, גם סיפור אהבה).

אבל רגע לפני שאצלול אל עלילות הפרק הראשון, קצת רקע: את "חולי אהבה" יצרו טל גרניט, שרון מימון ורונה תמיר, והיא צולמה בבית החולים איכילוב. למעשה, עלילת הסדרה מבוססת באופן חלקי על סיפורו האישי של רוני גמזו, הלא הוא מנהל בית החולים בחיים האמיתיים. ולצד איילת זורר ועמוס תמם, שהשילוב שלהם בפני עצמו הוא סיבה מספיק טובה לצפות, מככבים ב"חולי אהבה" שחקנים אהובים נוספים: בפרק הראשון כבר ראינו את זהר שטראוס, נלי תגר ודנה סמו (כן, הן שיחקו יחד ב"האחיות המוצלחות שלי"), ובפרקים הבאים נראה גם את שרה פון שוורצה וכן את רינה מצליח – שעושה את צעדיה הראשונים בעולם המשחק.

ויאללה, לפרק. אנחנו נכנסים לעולמה של עמליה לוי (זורר), הכירורגית מספר אחת בארץ שלאורך השנים נהייתה כמעט אדישה לעבודה שלה. לא במובן של לא יסודית, חלילה, אלא במובן של לא נותנת מקום לרגשות. ונראה שיש דברים נוספים שהיא מדחיקה. בתחילת הפרק עמליה ממששת את השד שלה ויודעת טוב מאוד שמשהו לא בסדר. היא מבקשת בדיקת ממוגרפיה, אבל בקשה לא צפויה מעכבת אותה: מיכה חדאד (תמם), פוליטיקאי כריזמטי וחתיך שנמצא בשיאו של קמפיין בחירות, מבקש לעבור לטיפולה. מיכה חולה בסרטן השד, ומיותר לציין שזה טיימינג מאוד גרוע בשביל זה עבורו. אבל המחלה אף פעם לא מתחשבת בנסיבות. מיכה אמנם מנסה לשחק אותה קול, מתכנן להמשיך כרגיל, ויועצו ירום הכהן מצידו מבקש מעמליה דיסקרטיות מלאה. עמליה יודעת שההדחקה הזו לא תעזור, ובפגישה המשולשת הזו היא מטיחה בהם את האמיתות הקשות. בפעם הראשונה, מיכה קולט מה קורה לו. הידיעה מביאה אותו להתקף חרדה.

איילת זורר (צילום: מתוך "חולי אהבה", קשת 12)
איילת זורר ב"חולי אהבה" | צילום: מתוך "חולי אהבה", קשת 12

אגב, במידת מה, עמליה מטיחה את האמיתות הקשות האלה גם בעצמה. אולי בגלל זה היא הייתה כל כך קשוחה, אפילו חסרת רחמים בשיחה עם מיכה – היא בעצם דחפה לעצמה לגרון את מה שקודם לכן היא לא הסכימה לאכול. בדיקת הממוגרפיה שעמליה עורכת אחר כך – בעזרת המתמחה הצעירה שנמצאת תחת חסותה, שירין – אכן מעלה תוצאות מדאיגות. עמליה לא מרשה לעצמה לדמוע. היא אמנם מפצירה בשירין לנטרל את הדיבור הרגשי, להיות מקצועית יותר, אבל כבר עכשיו ניכר כמה עמליה זקוקה לרגישות הזו – ואפשר להניח ששירין תהיה כתף תומכת עבורה גם בהמשך.

לעמליה יש את שירין ולמיכה יש את ירום, אבל מעבר ל"עוזרים" שלהם – שלא משרתים עבורם שום פונקציה אחרת, לצורך העניין – הגיבורים שלנו לא ממש מאפשרים לעצמם להיעזר באף אדם אחר, כלומר, באף אדם מחייהם האישיים. יותר מזה: הם מתקשים לספר לקרובים אליהם על מצבם הבריאותי. עמליה חוזרת הביתה לשני ילדיה המתבגרים ולגרוש שלה אמיר (זהר שטראוס) – שמשום מה מסתובב שם חופשי – ולא אומרת מילה. רק מאוחר יותר, כשהיא ואמיר נמצאים בהופעת הסטנדאפ של אחותה עדי (נלי תגר), היא מספרת לו שיש לה גידול בשד. כשעדי עצמה מגלה היא ממררת בבכי, כאילו זה הסרטן שלה עצמה (ואל תדאגו, עוד אדבר על הדמות הזו), אבל עמליה מגיבה בסרקזם, שוב חוזרת לאזור הנוח שלה – ההכחשה. אגב, להורים שלה ולילדים שלה עמליה בכלל לא מספרת ישירות – הם כולם מגלים על הגידול רק ממקור שני.

נלי תגר (צילום: מתוך "חולי אהבה", קשת 12)
נלי תגר ב"חולי אהבה" | צילום: מתוך "חולי אהבה", קשת 12

ומיכה? הוא מתנהל בצורה דומה. אחרי הביקור במשרדה של עמליה, שלכאורה אמור היה לאפס אותו, הוא אוכל פיצה עם אשתו אורית (דנה סמו) ובתו, כאילו לא קרה שום דבר. הכעס שלו על המחלה בהחלט שם, אבל הוא מתבטא החוצה בצורה אחרת – כעס על הארנק שלו שאבד (פרויד היה קורא לזה "העברה"). הארנק, אגב, הגיע איכשהו לרצפת משרדה של עמליה. אז עמליה מגיעה לפתח דלתו של מיכה בלי התראה מראש, כמו שאנשים נורמליים עושים, להשבת אבדה (וגם להתנצלות). כשאורית מצטרפת לשיחה, היא שמה לב לכרטיס הכירורגית שתלוי על מכנסיה של עמליה. ככה, למעשה, אנחנו מבינים: מיכה בכלל לא סיפר לאשתו על המחלה.

אז כן, יש לנו פה עסק עם מאסטרים בהכחשה. שני מצליחנים שמסרבים לתת לסרטן לעצור אותם, אבל עמוק בפנים הם מבינים שלא תהיה להם ברירה. מאחר והם מתקשים להיתמך בקרוביהם – וכמובן, מאחר והובטחה לנו כאן דרמה רומנטית – בטוח להניח שבסופו של דבר מיכה ועמליה יתנחמו זה בזרועות זו. בהתחשב בכימיה ההתחלתית ביניהם בפרק הראשון, אני לגמרי כאן בשביל הרומן הפוטנציאלי הזה, ובכל זאת, צריך לומר שזה עלול להיות קצת בעייתי: עמליה אמנם גרושה, אבל מיכה מאוד נשוי – ומעניין יהיה לראות כיצד הם ימצאו את דרכם זה אל זו. נקווה שזה לא יכלול בגידה. 

ועוד דבר שיהיה מעניין לראות: מה יקרה עם עדי. הבטחתי שאחזור אל אחותה הצעירה של עמליה, ואכן יש על מה לדבר. עדי היא, בחוויית החיים שלה, "האחות הלא מוצלחת": עמליה היא שם דבר בעולם הרפואה, אבל עדי היא קומיקאית כושלת שמתפרנסת בתור דוגווקרית. ולא רק זה - מנהל מועדון הסטנדאפ הקבוע שלה, אנדריי, רוצה להעיף אותה מהבמה אחת ולתמיד. כשהיא מבינה שאין לה קייס, בלהט הרגע, היא שולפת שקר שיגרום לכך שהוא לא יוכל לפטר אותה – ומספרת שיש לה סרטן. אבל השקר הזה הולך רחוק מדי. בעידודו של אנדריי היא עולה לבמה ומספרת על סרטן שהוא בכלל לא שלה - או במילים אחרות, עושה את החן טל - והבדיחות עובדות. אבל מתישהו התרמית הזו תתפוצץ לה בפנים. איך זה יקרה? נגלה בפרקים הבאים.