מכירים את זה שאתם עושים משהו מטומטם, אבל מכוונות טובות? אז דובי אשכנזי, שפברק את הגופה של אחותו יעלי, רק כדי לרצות את אבא שלו. אם עד עכשיו דובי הצטייר כילד טוב עם כיפה שנקלע בעל כורחו לסיטואציה טרגית, פרק חמש חשף את הפרצוף האמיתי שלו בתור אדם בעל מוסריות מפוקפקת שמנסה לרצות את כולם - גם במחיר של התעלמות מן האמת.

אפשר לכעוס עליו, אבל אפשר - וזה הרבה יותר מעניין - גם לנסות להבין אותו: אביב הוא אולי זה שאובחן עם פוסט-טראומה על הנייר, אבל ברור שגם דובי סוחב איתו שריטה לא קטנה מהמלחמה. האם זה מה שגרם לו לשקר במשך עשור או שמדובר בפגם אישיותי חוצה זמנים? אני לא יודעת, אבל מה שבטוח זה שנדב נייטס בתפקיד דובי מצליח להעביר את את הדמות הזו באופן מעורר רחמים ומעורר עצבים בו זמנית, וזה לא פחות ממדהים.

"בשבילה גיבורים עפים" חזרה אלינו בעוד שני פרקים שסגרו כמה קצוות, אבל גם פתחו לא מעט אחרים. זה אולי לקח ארבעה פרקים, אבל סוף סוף גילינו מה המניע האמיתי של הימלר להצטרף לכל המסע הזה וכמו שצפיתי כאן כבר קודם, מדובר כמובן ברומן הלא ממומש עם יעלי שדחף אותו למטוס לקולומביה, פעמיים. לא צריך להיות גאון בשביל לנחש את זה, כי מראש סיפור ההצטרפות של הימלר למסע הרגיש מפוקפק. לעשות בונדינג עם החבר'ה בהוסטל על ג'וינט זה חשוב והכל, אבל זה בטח לא מספיק.

קל לשנוא את הימלר: הוא יפה, הוא עשיר והוא ככל הנראה רציונלי יותר מכל החבורה הזאת גם יחד, אבל חייבים להודות שהמונולוג שבו אביב האשים אותו בכך שקנה את המוות של יעלי כדי לנקום בו, חצה אילו גבולות מוסריים. אמנם הימלר לכלך את הידיים בעצמו בתגובה, ונגע בנקודה הרגישה מכל - הטראומה של אביב - אבל מאביב הרגיש לכאורה הייתם מצפים למעט יותר חמלה כלפי אדם שמקיא דם ומספר שנותרו לו חודשיים לחיות. 

ולמרות זאת, אם יש אדם אחד שהימלר באמת צריך להפנות אליו את הכעס שלו זה דובי, שדיווח למשטרה על קרב היריות וגרם לו לבלות את הלילה בתא עם עבריין תמהוני (שיוצג כמובן באופן סטריאוטיפי כגבר שחור). כל סיפור ההשתחררות מהמעצר של החבורה מעלה כמה סימני שאלה - למה, למען השם, כולם בקולומביה, כולל הקונסול הישראלי והחוקר במשטרה, משתפים פעולה עם כת היתומים? לצערנו, גורלן של סדרות שפותחות יותר מדי קווי עלילה מסתוריים הוא גם לא לסגור אותם, ונותר לי רק לקוות שלא יעשו לנו "אבודים" פה וישלחו אותנו להשלים בעצמנו את פרטי העלילה החסרים בראש. 

אפשר גם להרים גבה על הדוד של מריה, שמופיע לפתע באמצע הג'ונגל, מצייד את החבורה בנשקים ומחזיר אותם לימי הטירונות בגולני. "במקרה" הוא במקום הנכון, בזמן הנכון ועם הבגאז' הנכון אבל היי, אם זה גורם לחבורה לשכוח קצת מהמתחים ביניהם ולהתפנק בנוסטלגיה, אנחנו לא נתנגד. בכל אופן, הסחבקייה הזאת לא שורדת יותר מדי זמן כי מהר מאוד מתגלה הסוד הגדול של דובי והימלר, שמוציא את אביב מכליו. 

בנדה והחבר'ה
אחי, איפה אתה? | צילום: מתוך "בשבילה גיבורים עפים", קשת 12

מה שכן, עם כל הכבוד לכת, ליריבות בין אביב והימלר, ולעובדה שפרק חמש הסתיים בקליף האנגר מהגיהנום, התעלומה האמיתית היא בכלל לאן נעלם בנדה. אחרי שבפרקים הקודמים גילינו על עברו בקולומביה בתור נרקומן ו/או גנב, הפעם קיבלנו אותו על תקן קוריוז בלבד שמדי פעם מפטיר בדיחות על פלוצים לאוויר. קבלו סטארט-אפ שאפילו "הכרישים" לא היו מסרבים לו: ספין-אוף על קורותיהם של מריה ובנדה בקולומביה. אני שם. 

שמתם לב? 

איזה כיף שקיבלנו את גיל פרנק שוב! שר הביטחון המטרידן מ"יש לה את זה", שבוודאי מוכר לכם יותר כדורון המאהב השרמנטי מ"לחיי האהבה", שב לחיינו, הפעם בתפקיד מנהיג הכת הכריזמטי ובתוספת שליטה מפתיעה בספרדית.

"בשבילה גיבורים עפים" משודרת בימי א' ב-21:00 בקשת 12