כל המדינות עלובות בדרכן, אבל כנראה שאף אחת לא עלובה כמו ארמניה. המקטעים האירופאים ב"המירוץ" תמיד שילבו בין מדינות מבוקשות ונוצצות יותר בין הסלובניות והבוסניות השונות, רק שהפעם צילומי הנוף - שכוללים בתי קברות, בניינים מוזנחים, הר אחד ועוד בתי קברות - מצליחים לא להיות מושכים גם עבור הצופה הנואש ביותר לטיסה לחו"ל (שהוא אולי ואולי לא אני).

אם שמים בצד את משימת ההר שעוד איכשהו, בטעות, התקרבה לאזורי האקסטרים, המשימות בארמניה נשענו בעיקר על המסורת המקומית. איזו מסורת? שאלה מעולה. גם הצופה המעודכן ביותר כנראה יודע לקשר את המדינה רק לשני דברים: שואה-שלפעמים-לא-נחשבת-לאחת וארץ המוצא של משפחת קרדשיאן. וכשהאופציה הראשונה מחוץ לתחום, תהיו בטוחים שהשנייה תנוצל בכל צורה אפשרית. לטפס על הר, לאסוף ממנו רמזים ולהרכיב את המילה "קרדשיאן"? לשדוד בתים של סבתות אומללות וללהק את אחת מהן כחיקוי של קריס ג'נר? לנסות להבין למה כל אחד ואחת מהמתמודדים מתעקש לקרוא למשפחה הזאת *קרדישיאן*? כן, כן, ומשום מה כן.

וכשזה המצב, תהיו בטוחים שגם בדינמיקה בין הזוגות אין חדש. שי ושני ויעל ויוסיאל סוג של יישרו את ההדורים, ושני הסבירה, אחת ולתמיד, למה הם כל כך באים לה ברע: הם פשוט לא אומרים לה "בוקר טוב" במלון. אפשר להבין את הכעס של שני, אפשר לפרגן לה גם את הרצון לבוא איתם חשבון על זה (יעל ויוסיאל אכן קיבלו הפעם עצור), אבל אין הצדקה לכל ההתנהגות שבאה אחרי אותו חיכוך מקורי. בכל מקרה, הביף המעניין באמת כרגע הוא בין נטע ועומר לאש ואליס, ונראה שהאחים לא עומדים להירגע מהעובדה שבני הזוג גנבו להם את הקשישה שהם הצליחו לגייס למשימה הלילית. הצעד הזה אולי מסריח, אבל הוא לגיטימי ברמות, והאישו היחיד כאן הוא שאש ואליס איבדו את הפוזיציה של הזוג שנחמד לכולם ולא משחק מלוכלך. וחבל, כי נראה שהם דווקא די אהבו אותה. 

אבל כמו שצוין כאן כבר בעבר, היריבות המרכזית של העונה מסתמנת כזו שבין אביתר לליאן. אלוהים, מה יהיה עם השניים האלה? נשואים טריים שמנהלים מערכת יחסים חסרת סבלנות הם כבר ממש חלק מהפורמט בשלב הזה של התכנית (שלום לעדן ואביעד מהעונה הקודמת), אבל לא ברור איך השניים האלה יצליחו לתעל את האמוציות להתקדמות במשחק. עוד תובנה מעניינת, לפחות על סמך האנשים שיצא לי לדבר איתם, היא שהקהל די חלוק בנוגע לצדדים בוויכוח הבלתי נגמר הזה. חלק נטרפים מהיכולת של אביתר לבטל ולערער כל משפט שיוצא מהפה של אשתו (המחמירים יכנו זאת גזלייטינג של ממש), ואחרים יעריכו אותו נטו בזכות העובדה שהוא לא מאבד את הסבלנות אליה. אני, עם כל הכבוד, עדיין במחנה הראשון, ולו רק בגלל שאביתר רחוק מלהתעורר ולהפנים את הטעויות שלו, ובטוח שכל פעם בה הוא פוגע בליאן (שדווקא תמיד צודקת) יכולה להסתיים בנשיקה על הלחי.

כמה קטנות

- מחלק הרמזים הזה הוא לא אסף גרניט, זה נכון, אבל אני גם לא בטוח שזה לא-לא אסף גרניט.

- עוד לא פיענחתי את התעלומה שהיא אפיסת הכוחות הטלוויזיונית של אן וירדן בעונה הזאת, מי שהיו אמורות להיות הצעירות האנרגטיות של הגמר ועכשיו מצליחות פחות מגילי וטלי במשימות ופחות מכל הזוגות החדשים בקרב על זמן המסך. אולי, ורק אולי, התשובה כאן טמונה באובר-מודעות שהשתיים הגיעו איתה בעונה החדשה, שנעה בין השימוש של אן בביטוי "בעשירי" לבין הקז'ואליות הלא אמינה בה ירדן מתעסקת בצד ממנו היא מצולמת בזמן שחברה שלה מתרסקת למרגלות הר. אבל לא, עדיין אי אפשר לעמוד בפני המתיקות שלהן.

- מחיאות כפיים לעורך שהחליט להשאיר את הבדיחה "יש לי פה אפיון, ממש מורן מרציאנו" (יוסיאל) בפרק, אני ועוד חמישה אנשים הערכנו אותה מאוד.

- אני נתקלתי בחיי במספיק אנשים מהירים, אבל בריחה כמו זו של הארמני ששבר את המנורה שאביתר וליאן שאלו מהגברת לאורה - זו באמת זריזות שלא רואים כל יום.