סאטירה טי.וי.

בשבוע בו שידורי תעמולת הבחירות הגיעו גם אל ערוצי הטלוויזיה בישראל, הגענו להבנה שהסאטירה הישראלית הפסידה באופן סופי למציאות. אלה לא רק מפלגות הביזאר הקבועות כמו הפיראטים בישראל, אילן משיחא לנשיאות העולם והאישה המוזרה הזאת שרוצה שתהיה מפלגת מורים - אלה המפלגות הגדולות בישראל שאיבדו את זה ברמה כזאת, שגם הכותבים החריפים ביותר בארץ לא מצליחים הדביק את הקצב. והם ממש משתדלים: בעד כאן (כאן 11) עדיין מביאים בכל שבוע פוליטיקאים משני צידי המפה הפוליטית כדי שיעלו על הגריל את כולם, גב האומה של רשת 13 ממשיכה לירות פאנצ'ים סרקסטיים בקצב של אקדח גלוק (גם אם הם מופנים לרוב לצד אחד של המפה) וכמובן ארץ נהדרת, שמפגיזה עם עונת בחירות מושקעת במיוחד שכבר הצליחה לקחת את הפוליטיקאים שלנו לכל מקום מפרס העתיקה ועד החלל. ובכל זאת - ייתכן והפעם הכותבים לא יכולים על הפוליטיקאים ואנשי הצללים שלהם.

רק השבוע נתקלנו בקמפיין חדש של הליכוד, רמיקס סטייל נוי אלוש בו רואים את יושב ראש כחול לבן בני גנץ "מאבד את שפיותו" בראיון ליונית לוי. זה רמיקס מעולה - הוא קליט, הוא רקיד והוא בעיקר שרף את הרשת, אבל הוא גם שפל מוסרי חדש (וסליחה על הקלישאה הדודתית). ברגע הזה בו ראש ממשלה מכהן לועג ליריב שלו על מחלת נפש אפשרית ועל הדרך גם רומז שמי שלוקים במחלות נפש לא ראויים לכבוד אנושי בסיסי, נדמה שכל כתיבה סאטירית, מושחזת ככל שתהיה, פשוט מיותרת. נדמה שגם הדמויות בארץ נהדרת, ביבי (מריאנו) וגנץ (ליאור אשכנזי), מפסידים באופן קבוע למקביליהם במציאות בלהיות הזויים, וזה לא שהם לא מנסים. ליאור אשכנזי מחקה את בני גנץ הכי טוב שהוא יכול - יש לו את התנועות העציות, הקול הנמוך והאיפור הכי טוב בישראל - ובכל זאת הוא לא חשב לומר שראש הממשלה רוצה לחסל אותו באמצעות הרוסים, וגם המטא-חיקוי של ביבי, שמריאנו רץ איתנו כבר יותר מעשור, מתחיל לשדר אותות מצוקה. יש גם נקודות אור בסאטירה של מערכת הבחירות: ערן זרחוביץ' וליאת הר לב מצליחים להפוך את נפתלי בנט ואיילת שקד הדי מאוסים לצמד הקומי הכי מצחיק בטלוויזיה (ובכלל, איזו עונה מדהימה זאת לערן זרחוביץ') אבל בשאר הזמן נדמה שכבר לא נשאר לנו כח לצחוק מהחיקויים של האנשים האלה כי התעייפנו מהמציאות עצמה. אז מה הלאה? האם במערכת הבחירות הבאה הפוליטיקאים שלנו יבדרו אותנו רק בשידורי הליכוד טי.וי? האמת, זה כנראה הולך לשם, ואם כן - זה יהיה בעיקר מאוד עצוב. 

משחק ביתי

בקיץ הקרוב תגיע לסיומה אחת מסדרות המתח הבולטות והאהובות של השנים האחרונות, סדרה שהייתה בתחילתה לשיחת היום ומסתיימת כעת אחרי שקפצה את הכריש עם יותר פיתולים מסוכנים מאשר בכביש הערבה. אנחנו מדברים כמובן על זוכת האמי וגלובוס הזהב, הומלנד, המבוססת על הסדרה הישראלית חטופים, שעל מפיקיה בפועל נמנה גם מנכ"ל קשת אבי ניר (גילוי נאות, כמובן). הומלנד בכיכובה של קלייר דיינס - גם היא זוכת אמי וגלובוס הזהב על תפקידה - עוסקת בקצינת המבצעים של ה-CIA קארי מתיסון שבמאבקה נגד הטרור העולמי והשחיתות השלטונית מבית איבדה במהלך הסדרה לא מעט חברים לדרך, את החזקה על ביתה וכמובן את שפיותה, שלא הייתה משהו מלכתחילה. אה, כן, היא גם שרדה לפחות עשרים מצבים של מוות וודאי. אחרי שאת העונה הקודמת *ספוילר* סיימה מתיסון בכלא הרוסי בו היא עברה עינויים קשים מהם היא עדיין מנסה להתאושש פיזית ומנטלית, העונה החדשה צפויה לעמוד בסימן שיקום והתחלה מחדש.

שותפה של מתיסון לדרך, סול ברינסון (מנדי פטנקין), משמש עכשיו כיועץ בכיר לנשיא ארה"ב ונשלח על ידו למשימה חשובה בבירת אפגינסטן, קאבול, במטרה להביא באופן סופי להפסקת הלחימה שם. עד כה? מאוד "הומלנדי", אלא שעכשיו נודע כי אל הקאסט של העונה השמינית (וכאמור האחרונה) הולך להצטרף גם יו דנסי (אליזבת', חניבעל והחלומות הרטובים שלנו) בדמותו של יועץ לענייני חוץ עבור הבית הלבן - בחור ידען ויהיר שהופך למושא אהבתה של מתיסון/דיינס. למה זה מעניין? דיינס ודנסי הם בעל ואישה בחיים עצמם והורים לילד, והאיחוד המרגש ביניהם בעונה האחרונה של הסדרה שהפכה את אישתו מכוכבת ניינטיז נשכחת (אלה הם חיי, רומיאו וג'ולייט) לכוכבת נקודה - צפוי להוות סגירת מעגל מרגשת במיוחד. לפני הצילומים של העונה האחרונה התעוררו יש מאין שמועות עיקשות לפיהן בהומלנד שואפים לצלם את חלקה, או לפחות את רובה, בישראל, אך נדמה שהמצב הבטחוני וההכנות לאירוויזיון 2019 הכריעו - ובהפקת הסדרה בחרו ביעד הרבה פחות פוליטי: מונקו. העונה האחרונה של הומלנד תשודר בישראל ב- yes. 

עניינים שבלב

אחרי שאפל חשפה מוקדם יותר השבוע את רשימת הסדרות המסקרנת שהולכות לעלות במסגרת השירותים של אפל TV פלוס (היוש לקאמבק של ג'ניפר אניסטון) נדמה שבנטפליקס מתרגשים מהתחרות הקשה וממשיכים לעבות את כמות התכנים העשירה ממילא שלהם (שהולכת לאבד בקרוב את כל הספרייה העשירה של דיסני). אחת הסדרות המסקרנות ביותר שצפויות לעלות שם בקרוב היא Chambers, בכיכובה של המועמדת לאוסקר, אומה תורמן, שמגיעה כאן לתפקיד ראשי ראשון בטלוויזיה אחרי שגילמה את אחת המאהבות של ענבר לביא הישראלית בסדרה מתחזים (Imposter). עשרת פרקי העונה הראשונה של Chambers יעסקו באישה צעירה שחווה התקף לב חריף במיוחד בעקבותיו היא נזקקת להשתלת לב, זמן קצר לאחר שהיא מקבלת את הלב היא מתחילה לחוות חזיונות מטרידים במיוחד על האדם לו היה שייך הלב שקיבלה. האישה, ננסי, יוצאת לחקור את נסיבות מותו של האדם שתרם לה את הלב אך ככל שהיא הולכת ומתקרבת לגילוי נסיבות האירוע שהוביל למותו היא מתחילה לקבל את המאפיינים האישיותיים האפלים של אותו אדם. Chambers (חדרים) משתייכת לגל של סדרות מתח אפלות שעוסקות בנפש האדם כמו בלש אמיתי, צועני (בכיכובה של נעמי ווטס) וממש לאחרונה גם החוטאת עם ג'סיקה ביל. תורמן תגלם את אימו של תורם הלב כאשר את בעלה, בן, יגלם המועמד לאמי טוני גולדווין (סקנדל). העונה הראשונה של Chambers תעלה ב-26 באפריל.