כמה: הביקורת נכתבה על בסיס פרק אחד
איפה: סלקום tv
המלצת tvbee: לצפות

ג'נטלמן ג'ק, הדרמה הקומית התקופתית החדשה של BBC ו-HBO, היא מסוג הסדרות שלא צריכות להתאמץ כדי לפתות את קהל היעד שלהן. היא מבוססת על סיפורה האמיתית של אן ליסטר, בעלת אדמות בריטית שחיה בתחילת המאה ה-19, שהיום נוהגים להתייחס אליה בתור "הלסבית המודרנית הראשונה" (טייטל מחייב משהו), שלא יצאה מגדרה כדי להסתיר את הרומנים שלה או את זהותה המינית. בקיצור, כל מי שמגדירה את עצמה פמיניסטית או קווירית כבר בעניין, ולו בשביל השיעור בהיסטוריה.

סוראן ג'ונס (ד"ר פוסטר מד"ר פוסטר) מגלמת את ליסטר, שאחד הכינויים שלה על ידי שכניה הוא - ניחשתם נכון - ג'נטלמן ג'ק, מכיוון שהיא מתלבשת כמו גבר ומתנהגת כמו גבר, מה שבולט במיוחד בתקופה בה החלוקה המגדרית הייתה מעט יותר נוקשה מהיום. או כמו שאן בעצמה אומרת בפרק הראשון - לאנשים ששוכרים ממנה את האדמות ישנה זכות הצבעה, ולה לא.

הפרק הראשון של ג'נטלמן ג'ק לא מספיק לצלול לעומק הדמות, אבל מרגיש כמו התחלה של פלירטוט מעניין בינה לבין הקהל. הסדרה מבוססת על היומנים האמיתיים של ליסטר (שכוללים 4 מיליון מילים!), בהם תיעדה את האירועים השונים בחייה, כולל הרומנים שהיו לה עם נשים. בסדרה עצמה, זה בא לידי ביטוי במחשבות של הדמות שג'ונס מקריינת, אבל מדי פעם היא גם פונה למצלמה וזורקת איזו הערה. הגימיק הזה, שלרוב מרגיש מיותר, עובד כאן כי הוא נעשה במידה, ואולי גם בגלל שפליבאג הזכירה לעולם שזה יכול להיות כלי מצוין ומצחיק, כשמשתמשים בו נכון.

ליסטר חוזרת לעיר הולדתה בפרק הראשון, ואנחנו זוכים לקבל הצצה לצדדים השונים של חייה ואישיותה: כבעלת אדמות היא אשת עסקים ממולחת ובטוחה בעצמה שלא נותנת לעובדה שהיא אישה להפריע לה,  ובחייה הפרטיים היא רומנטיקנית שבורת לב - כי כל המאהבות שלה נוטשות אותה כדי להינשא לגבר, כפי שהיה נהוג באותה התקופה. היא, לעומתן, לא מוכנה לקחת חלק בהצגה הזאת, ומפנטזת להינשא לאישה.

במציאות, כפי שקל מאוד להבין, ליסטר חוותה לא מעט הטרדות ועוינות בגלל ההעדפות המיניות שלה וההתנהגות ה"לא נשית" שלה. בסדרה, לפחות בינתיים, הדברים האלה מוזכרים בעדינות. ג׳נטלמן ג׳ק היא לא דרמה כבדה וסוחטת דמעות, ולמרות שהקשיים הרגשיים של אן נוכחים בפרק הראשון, האווירה הכללית מחוייבת לקלילות, שאינה מאפשרת יותר מדי דיוק היסטורי. אז מה עדיף - לצלול אל תוך החוויות הקשות שהיא בוודאי עברה כלסבית במאה ה-19, או להציג עולם אלטרנטיבי, סובלני יותר, כדי לא להעמיס רגשית על הצופים? אני אלך עם יוצרי ג'נטלמן ג'ק, במילא כל הפמיניסטיות כבר צופות בסיפורה של שפחה. אין לנו מקום לעוד סבל על המסך. 

ג'נטלמן ג'ק זמינה לצפייה בסלקום tv