כשריס ווית'רספון התחילה לעבוד על העיבוד של הספר שקרים קטנים גדולים לטלוויזיה, היא בכלל לא ידעה אם תהיה לסדרה עונה שנייה. בדומה לסדרות עכשוויות אחרות שמבוססות על ספרים, כמו סיפורה של שפחה או הנותרים, העונה הראשונה של שקרים קטנים גדולים מסתיימת בדיוק בנקודה בה הספר מסתיים, כך שחידוש לעונה נוספת מצריך כתיבת תסריט מקורי וחדש, וזו לא בדיוק משימה פשוטה.

אבל שקרים קטנים גדולים התגלתה כהפתעה. זה סיפור שהיה יכול להיות שטחי וטלנובלי מדי אם היה נמצא בידיים אחרות, אבל כשווית'רספון הקימה את חברת ההפקות שלה היא שמה לעצמה למטרה לספר סיפורים משמעותיים של נשים ועל נשים, ונדמה שהיא יודעת בדיוק מה היא עושה. תודה לאל ול-HBO שהספר עובד לסדרה ולא לסרט, כפי שהתכוונה במקור, כי העלילה אולי הייתה מצליחה להידחס לשעה וחצי - אבל לא המורכבות המוסרית שנחשפת לאט לאט במהלך העונה הראשונה, שלגמרי כדאי להשלים לפני צאת השנייה.

שקרים קטנים גדולים מבוססת על רעיון שכבר נלעס מכל כיוון בתרבות הפופולרית - מוות מפתיע ומצמרר מתרחש בקהילה פרברית ועמידה של אנשים בעיקר לבנים, וחושף את כל הרגשות, הדרמות והשקרים שאפשר למצוא בכל קהילה אנושית, בוודאי כזו שמלאה באנשים שצריכים להגן על התדמית שלהם ושל משפחתם.

העונה הראשונה מתחילה כשידוע לנו שהתרחש מוות, אבל לא מי נהרג, האם אכן מדובר ברצח ואם כן - מי אחראי לו. בעוד בהתחלה נדמה שהתשובה לתעלומה היא הסיבה העיקרית לצפייה בסדרה, מהר מאוד תגלו שזו דווקא השאלה. האמת מתגלה רק בפרק האחרון - אבל עד אותו הפרק לא תרגישו שמותחים אתכם בכוח, כי בעצם זה שהסדרה מסתירה סוד גדול היא מחייבת את הצופים בה לקחת חלק בתהליך הרגשי של החשיפה של הדמויות, הקשרים ביניהם והצדדים האפלים שלהם.

ברגעים מסוימים בסדרה נראה שכולם חשודים, מה שמעלה את השאלות: האם אדם טוב יכול לרצוח ברגע של משבר? האם יחסים טעונים יכולים להגיע לנקודת שבירה שמסתיימת במוות? והמפחיד מכל - האם כל אחד מאיתנו בעצם מסוגל לרצוח, תחת תנאים מסוימים? 

שקרים קטנים גדולים
שקרים קטנים גדולים | צילום: צילום מסך מתוך HBO

המסע הרגשי הזה אפקטיבי בעיקר בגלל הקאסט המצוין של שקרים קטנים גדולים. ווית'רספון ליהקה את עצמה וגייסה את ניקול קידמן לתפקיד ראשי ולהפקה בפועל לצדה, וחוץ מהם מופיעות ומופיעים שם לורה דרן, שיילין וודלי, זואי קרביץ, אלכסנדר סקארסגארד ואדם סקוט. לעונה השנייה, כידוע, מצטרפת גם מריל סטריפ, מה שאומר, ובכן, רק דברים טובים.

בעצם, כמו רוב הסדרות הטובות, שקרים קטנים גדולים עובדת לא בגלל הרעיון או העלילה, אלא בגלל שהיא מציגה דמויות שמעוררות רגשות מעורבים, כאלה שגורמות לנו להרהר באנושות ובאנושיות.

שקרים קטנים גדולים זמינה לצפייה בסלקום tv