אם מתעלמים מהנדל"ן המרהיב של מנהטן ומהתלתלים המרהיבים עוד יותר של ניקול קידמן, "היית צריכה לדעת" לא בדיוק הפכה לאירוע הטלוויזיוני שהיא שאפה להיות. אחותה הקטנה והעירונית של "שקרים קטנים גדולים" אולי לקחה את רוב הדברים שעבדו בה - היוצר דיוויד אי. קלי, עלילה המבוססת על ספר, האכסניה של HBO וכאמור, ניקול קידמן - אבל הייתה רחוקה מלעמוד בציפיות ולא סיפקה הייפ של ממש.

ועדיין, נראה שחובבי הז'אנר החשוב "נשים יפות ואפלות בגיל המעבר" הצליחו להתעלם מהמגרעות השונות, והמסתורין סביב הרצח של אלנה אלבס אכן מדיר שינה מעיניהם של כמה אנשים. עד שהפרק השישי והאחרון ישודר כאן הערב (ב-yes, HOT וסלקום tv), זה הזמן ליישור קו זריז - עמוס בספוילרים, אבל לא לפרק האחרון ששודר אמש בארה"ב או לספר המקורי - בניסיון לענות על השאלה החשובה מכל: מי הרוצח?

ג'ונתן פרייז'ר (יו גרנט)

למה כן: נו באמת, בשביל מה להסביר אם זה מה שהסדרה עושה בשבילנו כבר חמישה פרקים? ג'ונתן ניהל רומן עם אלנה, שניהם נפגשו ברגעיה האחרונים והוא *ברח* שנייה אחרי הרצח. הפרקים המתקדמים יותר, שסובבים סביב המשפט וההכנות אליו, אולי אמורים לשכנע אותו שאין לו שום קשר (או לחילופין, קשר ישיר), לעניין, אבל כל זה קורה בזמן שאנחנו מבינים עד כמה מדובר בשקרן חסר בושה.
למה לא: חוק מספר אחד בתעלומות רצח טלוויזיוניות - החשוד הראשון והחשוד המרכזי לעולם לא יהיו האשמים, ושני התארים האלה הם של ג'ונתן בטאבו. בגלל ההתקדמות המהירה, יחסית, של הסדרה, לחוקרים לא היה ממש זמן להתביית על חשוד אחר חוץ ממנו, ומהרגע הראשון אנחנו הוסללנו לחשוב שהוא הרוצח. כל כך הוסללנו, שכבר ברור שאין שום סיכוי בעולם שזה הוא. חוץ מזה, יש גבול לכמות הסדרות של HBO בהן ניקול קידמן יכולה להיות נשואה לעבריין.
שורה תחתונה: אין כאן אפילו סיכוי להפוך-על-הפוך. זה לא הוא.

גרייס פרייז'ר (ניקול קידמן)

למה כן: אנחנו יודעים שגרייס נצפתה מסתובבת ליד זירת הרצח בליל האירוע, ובזמן שדמויות שונות כבר חשפו לא מעט סודות מהעבר שלהן - היא עדיין נשארת בגדר תעלומה, כזו שיכולה בהחלט להיפתר ברגע האחרון. אבל נראה שאם הטוויסט הזה יגיע, הוא יכלול גם הסבר פסיכולוגי כלשהו עם סבירות לא מבוטלת לכך שגרייס פשוט לא זוכרת שהיא הרוצחת. המניע קיים, מערכת היחסים הקצרה שלה עם אלנה הייתה מוזרה מהרגע הראשון, ואי אפשר להוריד את האופציה הזאת מהפרק, עם כל האהבה לניקול.
למה לא: "היית צריכה לדעת" בנתה את גרייס מהרגע הראשון כאישה די קלולסית, שלמרות החוכמה הרבה שלה לא באמת מבינה מה הולך לה בבית. ובדיוק כמו החשדות כלפי ג'ונתן, גם כאן נראה שהפתרון האפשרי - אין לה מושג מה היא בעצמה עשתה - הוא פשוט צפוי מדי. האפשרות האחרת, שגרייס היא מאסטרמיינד מרושע שמשקר לכולם בפרצוף, לא מאוד תואמת את הדמות שלמדנו להכיר.
שורה תחתונה: אם זאת היא, מדובר בכתיבה גרועה מאוד.

פרננדו אלבס (איסמעיל קרוז קורדובה)

למה כן: דרמת רצח של HBO היא לא המקום אליו הולכים בשביל קאצ'פרייזים, אבל האמא הרכלנית סילביה (לילי רייב) בכל זאת סיפקה לנו אחד - "זה תמיד הפאקינג בעל". גם הקייס של עורכת הדין (הנהדרת, אגב) של ג'ונתן הוא כזה שצריך לקחת בחשבון, בטח כשבאף שלב לא הוסבר לנו מה הוא בדיוק ה"אליבי" הזה שכל הזמן פוטר את פרננדו מאחריות. בתור בן זוג נבגד יש לו חתיכת מניע, בעיות הזעם שלו הן שיקול משמעותי, ובעיקר: ניכר שהמשטרה לא באמת טרחה לברר עד הסוף אם זה הוא או לא.
למה לא: אנחנו נחשפים לבעיות הזעם של פרננדו רק בתקופה שלאחר הרצח, ולמרות כל המסתורין עדיין ברור שמדובר באבא שלא היה רוצה לרצוח את אם בנו. הכעס שלו על אלנה אולי קיים, אבל הרצח רק הרס לו את החיים עוד יותר.
שורה תחתונה: אי אפשר לפסול סוד שייחשף בדקה ה-90, אבל לא, לא נראה שזה הוא.

מתוך "היית צריכה לדעת" (צילום: יח"צ באדיבות yes)
זה תמיד הפאקינג בעל. איסמעיל קרוז קורדובה ב"היית צריכה לדעת" | צילום: יח"צ באדיבות yes

הנרי פרייז'ר (נואה ג'ופ)

למה כן: הממ, לא יודע, אולי זה בגלל שכלי הרצח נמצא אצלו בארון?! בין זה שהנרי ידע על הרומן של אביו עם אלנה ולא הוציא מילה, לבין העובדה שכפי שכמה צופים עירניים שמו לב, הוא מעביר לג'ונתן איזשהו פתק מסתורי במהלך הביקור בכלא, יש כאן לא מעט סימני שאלה. ואל תשכחו גם את ההתנצלות שלו בפני מיגל, הבן של אלנה, לאחר שנתקל בו בחצר - איזו עוד סיבה תהיה להם להראות לנו את זה?
למה לא: קודם כל, בן כמה הילד הזה? 13? קצת צעיר מדי לרצח ברוטלי לטעמי. ואם זה אכן הוא, נראה שהוא עשה עבודה לא רעה בלהסתיר את זה - מה שממש לא מסתדר עם ההימצאות של כלי הרצח במרחק יריקה ממנו.
שורה תחתונה: הגילוי הזה יהרוס לי לא רק אותו, אלא גם את הכפיל שלו מ"דברים מוזרים". זה הסבר מעניין, אבל עדיין לא סביר.

מתוך "היית צריכה לדעת" (צילום: יח"צ באדיבות yes)
הוא ילד, אז מה. נואה ג'ופ ב"היית צריכה לדעת" | צילום: יח"צ באדיבות yes

פרנקלין רנר (דונלד סאת'רלנד)

למה כן: איזו עוד סיבה תהיה להם ללהק את דונלד סאת'רלנד לתפקיד כל כך משני? פרנקלין מבהיר לנו כבר תקופה שהוא יעשה הכל כדי להגן על הבת גרייס והנכד הנרי, ולאט-לאט הוא נחשף כאדם שלא כדאי ליפול על הצד הרע שלו. אין לנו באמת מושג איפה הוא היה בליל הרצח, אנחנו יודעים שהוא אספן אומנות (ואלנה היא אומנית בעצמה), ויש לו את אחד המניעים הכי ברורים בסדרה.
למה לא: כמו הנרי, גם כאן הגיל קצת פוסל אפשרות של רצח אלים, אבל פרנקלין הוא איש מספיק עשיר ובעל משאבים בשביל לדאוג שמישהו אחר יטפל במאהבת של החתן שלו. אבל אם הוא גם ככה שונא את ג'ונתן, לא יותר פשוט לרצוח אותו?
שורה תחתונה: עוד מוקדם לקבוע איך זה בדיוק יקרה, אבל נראה שפרק הסיום יהיה עמוס בסודות מעברה של גרייס. גילוי מסוים שיחשוף את האשמה של פרנקלין נראה הגיוני בהחלט.

מתוך "היית צריכה לדעת" (צילום: יח"צ באדיבות yes)
לא עדיף לרצוח את ג'ונתן? דונלד סאת'רלנד ב"היית צריכה לדעת" | צילום: יח"צ באדיבות yes

סילביה שטייניץ (לילי רייב)

למה כן: היא ידעה שג'ונתן בוגד בגרייס, היא הכירה את אלנה והיא בוודאות מסתירה עוד כמה פרטים שהחברה הטובה שלה לא מודעת אליהם. אולי סילביה הייתה מאוהבת בג'ונתן בעצמה, וכעסה? אולי אלנה ניהלה רומן גם עם בן הזוג שלה? אולי זו תיאוריה שאני ממציא רק כדי לקבל עוד זמן מסך של לילי רייב? אין לדעת.
למה לא: איזו רוצחת במנוסה תספק עזרה משפטית לחשוד שנעצר במקומה? זאת תיאוריה חמודה, אבל כיאה לתיאוריה אין לה באמת ביסוס.
שורה תחתונה: זה אולי לא תמיד הפאקינג בעל, אבל זו גם כנראה לא היא.

מתוך "היית צריכה לדעת" (צילום: יח"צ באדיבות yes)
תיאוריה מחוררת ומפתה. לילי רייב ב"היית צריכה לדעת" | צילום: יח"צ באדיבות yes

אז מי זה? נלך מהסוף: זו לא גרייס, זו לא סילביה וזה בטח לא ג'ונתן. פרננדו נראה מתוסבך בלי שום קשר לרצח-כן-או-לא, והנרי, כאמור, ילד קטן (וטיפה יותר מתוחכם ממה שאנחנו אמורים לחשוב). פרנקלין, זה אתה ברמות.