ממש השבוע, כריסטינה אפלגייט תחגוג יום הולדת 51, מה שאומר שבעוד שלושה חודשים היא תחגוג 51 שנים להופעה הראשונה שלה על המסך. כן, אפלגייט הייתה תינוקת הוליוודית - אמה, ננסי פרידי, הייתה זמרת ושחקנית בעצמה, ואפלגייט כיכבה בפרסומת כשהייתה בת 3 חודשים בלבד. היא גם הופיעה לצד אמה כתינוקת בת שנה באופרת הסבון "ימי חיינו".

נשמע זוהר? ממש לא. פרידי עצמה הייתה זמרת ושחקנית די אנונימית ואביה של כריסטינה היה מפיק מוזיקלי, אבל המשפחה חוותה קשיים כלכליים - וכריסטינה הקטנה, למעשה, הפכה להיות המפרנסת העיקרית של הבית בשלב די מוקדם בחייה. ההיסטוריה האישית הזאת יכולה להסביר את ההתנהלות של אפלגייט בהוליווד: היא שחקנית עסוקה עם קריירה יציבה, אבל לא תראו אותה יותר מדי על מככבת שטיחים אדומים או מופיעה במדורי הרכילות - היא עסוקה מדי בעבודה עצמה. ובכל זאת, אפלגייט טעמה בצעירותה קצת מהזוהר והפרסום של האיי ליסט ההוליוודי.

בגיל 15 אפלגייט לוהקה לתפקיד קלי באנדי ב"נשואים פלוס", שסימל את הפריצה המשמעותית שלה לתודעה הציבורית - ומעט לאחר עליית הסדרה למסך היא מצאה את עצמה במערכת יחסים מתוקשרת עם אחד, בראד פיט. הקשר בין שני השחקנים שרד בערך שנה, עד שאפלגייט זרקה אותו באמצע דייט לטקס פרסי ה-VMA ב-1989, וחזרה הביתה עם סבסטיאן באך - מוזיקאי קנדי שמוכר לרוב צופי הטלוויזיה בתור גיל, חבר הלהקה המבוגר של ליין ב"בנות גילמור".

כריסטינה אפלגייט מקבלת כוכב בהוליווד (צילום: VALERIE MACON, AFP)
כריסטינה אפלגייט במעמד קבלת הכוכב שלה בשדרות של הוליווד | צילום: VALERIE MACON, AFP

"נשואים פלוס" זכתה למעמד של קאלט כבר בימיה המוקדמים. בניגוד לתפיסה הרווחת, היא מעולם לא הייתה פצצת רייטינג, אבל היא הייתה הימור נועז של FOX - אז רשת טלוויזיה חדשה לגמרי - שהחליטה לצאת נגד דימוי המשפחה האידיאלית שהוצג בזמנו ברוב הסיטקומים המשפחתיים, ובראשם "משפחת קוסבי"; אל, פגי, קלי ובאד באנדי היו קולניים, וולגריים ונטולי כל תקינות פוליטית. הסדרה צברה מהר מאוד קהל מעריצים אובססיביים שהגיעו לצילומים החיים כאילו מדובר היה באירוע ספורט, ובמקביל הגיעו גם המתנגדים - ארגוני הורים, פוליטיקאים ואקטיביסטים רפובליקנים, שעבדו קשה מאוד בניסיון להוריד אותה מהמסך. אפילו רשת FOX סירבה לשדר את אחד מפרקי הסדרה, בגלל תוכן מיני שנתפס כנועז מדי.

אם תצפו בריאיונות עם אפלגייט מאותה התקופה, תגלו נערה רצינית ושקטה יחסית. אבל כשהמצלמות היו עליה ב"נשואים פלוס", השחקנית הכניסה כל כך הרבה כריזמה ועוצמה לדמות של קלי. וזו הייתה דמות מורכבת: עד היום אפשר לנהל דיון בשאלה האם מדובר בדמות מיזוגנית, או למעשה פמיניסטית. קלי הייתה ידועה בשני דברים עיקריים - בטיפשות שלה ובתלבושות החושפניות שלה - אבל גם אם לא היה לה ידע רחב, הייתה לה לא מעט חוכמת חיים, ובעיקר כישורי הישרדות מוצלחים בעולם. יש מי שיגידו שהיא הייתה הדמות המוצלחת ביותר ב"נשואים פלוס". ייתכן שהם צודקים.

את ההצלחה שזכתה לה בתקופתה ב"נשואים פלוס" אפלגייט לא שיחזרה, אבל היא החזיקה בקריירה יציבה ונשארה עסוקה מאז ירידת הסדרה ב-1997. היא לוהקה לתפקידים ראשיים בסיטקומים הנשכחים "ג'סי" ו"סמנתה מי", הופיעה לצד וויל פארל ב"והרי החדשות" ולצדה של גווינת' פלטרו ב"דיילת בעננים", ואפילו גילמה את אחותה של רייצ'ל ב"חברים" - למרות ההיסטוריה הרומנטית שלה עם פיט, שהיה באותן שנים בן זוגה של ג'ניפר אניסטון. אגב, אפלגייט היא גם רקדנית מקצועית, והייתה אחת מהחברות המייסדות של הפוסיקאט דולז.

מתוך "בשבילי אתם מתים" (צילום: Saeed Adyani, יח"צ באדיבות Netflix)
לינדה קרדליני וכריסטינה אפלגייט בעונה השלישית של "בשבילי אתם מתים" | צילום: Saeed Adyani, יח"צ באדיבות Netflix

כועסת על העולם, אבל יכולה לשרוד הכל

ב-2019, כש"בשבילי אתם מתים" בכיכובה עלתה לנטפליקס, הייתה תחושה שאפלגייט סוף סוף חזרה לתפקיד שהולם את מידותיה. נכון, אי אפשר אפילו להתחיל להשוות אותה ל"נשואים פלוס" - שממש שינתה את הטלוויזיה – אבל היא החזירה את אפלגייט למעמד של כוכבת. מה גם שהיא נראתה כמו הליהוק המושלם לתפקיד ג'ן הרדינג, אלמנה טרייה ואישה קשוחה שהמילה האהובה עליה בכל הזמנים היא "פאק". ההופעה של אפלגייט ב"בשבילי אתם מתים" הזכירה איזה כוח טבע היא יכולה להיות על המסך, ומאחורי הקלעים היא רקמה קשרים אוהבים והדוקים במיוחד עם היוצרת ליז פלדמן ועם כוכבת הסדרה השנייה, לינדה קרדליני.

"בשבילי אתם מתים" עוסקת בראש ובראשונה באבל, אבל גם במקומות ובאופנים המפתיעים שבהם אפשר למצוא אהבה או משפחה, לאו דווקא במובנים הסטנדרטים של אלה. ג'ן (אפלגייט) וג'ודי (קרדליני) מכירות בקבוצת תמיכה לאנשים שמתמודדים עם אבל, והן הפוכות זו מזו כמעט בכל מובן אפשרי. ג'ן, כאמור, היא קשוחה ופרקטית, חסרת סבלנות וחמת מזג. ג'ודי היא רכה ורוחנית, מכילה ואימהית, ולכן האהבה המדהימה שפורחת ביניהן היא בלתי צפויה, אבל גם מרגישה כל כך נכונה.

ב-2021, במהלך צילומי העונה השלישית של הסדרה, אפלגייט אובחנה עם טרשת נפוצה - מחלה כרונית שפוגעת במערכת העצבים. זו לא הייתה הפעם הראשונה שאפלגייט התמודדה עם מחלה בזמן צילומי סדרה. אמה חלתה בסרטן השד כשאפלגייט כיכבה ב"נשואים פלוס" וב-2008, בזמן שכיכבה ב"סמנתה מי", אפלגייט גילתה שגם היא חולה בסרטן השד, והחליטה לעבור כריתה כפולה כדי למנוע את חזרתו.

כריסטינה אפלגייט, מתוך "נשואים פלוס" (צילום: Sony Pictures Television, צילום מסך)
כריסטינה אפלגייט בתור קלי באנדי ב"נשואים פלוס" | צילום: Sony Pictures Television, צילום מסך

אנחנו רגילים למסרים רוחניים חיוביים מסלבריטאים שמתראיינים על התמודדות עם מחלות. אבל אפלגייט התנהלה אחרת. בריאיונות שהעניקה לקראת עליית העונה השלישית, שנחתה בנטפליקס בשבוע שעבר, השחקנית דבקה בגישת ה"נו-בולשיט": היא אמרה שהצילומים היו "הדבר הכי קשה שהיא עשתה בחייה", שהיא "כועסת" ו"בתקופת אבל". כשהגיעה אפלגייט לקבל כוכב בשדרות הכוכבים של הוליווד, מלווה בקולגות האוהבות מ"נשואים פלוס", היא ויתרה על נעליים בגלל הכאבים שגורמת לה המחלה והציגה מניקור עם האותיות f-u-m-s מצוירות על ציפורניה - ראשי תיבות של "fuck you MS" ("לכי תזדייני, טרשת נפוצה").

העונה השלישית תוכננה להיות העונה האחרונה של "בשבילי אתם מתים" עוד לפני שאפלגייט אובחנה עם טרשת נפוצה. הפקתה החלה כשאפלגייט חוותה את הסימפטומים הראשונים של המחלה, ולאחר שאובחנה הצילומים הושהו למשך חמישה חודשים. בריאיון, השחקנית סיפרה שהבכירים אמנם הציעו לעצור את הצילומים, אבל היא לא הייתה מוכנה לוותר – היא הרגישה מחויבת לקהל, ולעצמה, לסיים את הסיפור בצורה ראויה. היא גם הודתה לקרדליני, שלדבריה תמכה בה לאורך כל הצילומים.

כריסטינה אפלגייט (צילום: Gregg DeGuire, Getty Images)
כריסטינה אפלגייט | צילום: Gregg DeGuire, Getty Images

החברות של אפלגייט וקרדליני במציאות והדינמיקה החזקה שלהן מיתרגמות גם לסדרה, ובהתאם, החברות של ג'ן וג'ודי היא אחת החברויות הנשיות הכי יפות על המסך. אין פלא שבעונה השלישית מופיעים אזכורים לתלמה ולואיז, שהן ממש השראה מתבקשת. החיים של השתיים מתפתלים אחד בתוך השני, והן אפילו קשורות, כל אחת באופן מעט שונה, למוות של בן הזוג של השנייה.

העונה השלישית מתחילה כשהשתיים מאושפזות לאחר תאונת פגע וברח, והבדיקות בבית החולים מובילות לכמה הפתעות שישנו את המשך חייהן, כל אחת באופן שונה בתכלית. מדובר בעונה מעט פחות טובה מקודמותיה, אבל שתי השחקניות עדיין זורחות בהופעות משחק מצוינות וכימיה שמרוממת את הסדרה גם ברגעים הפחות חזקים שלה. מבלי לספיילר, עלילת העונה השלישית כוללת גם היא התמודדות עם מחלה קשה של אחת הדמויות; לא בטוח שהקהל יאהב את האופן בו היא מסתיימת. 

תוך שהיא מבינה בעצמה מה המשמעות של המחלה ושל ההשלכות שלה, אפלגייט כבר אמרה שישנו סיכוי טוב שהעונה האחרונה של "בשבילי אתם מתים" תהיה הופעת המשחק האחרונה שלה. אבל אל תצפו לראות אותה נעלמת מהוליווד. אפלגייט אולי תפרוש ממשחק, בעיקר בגלל שהיא לא מסוגלת להתמודד עם שעות עמידה מרובות, אבל כמי שנולדה וגדלה בעיר ועובדת בה מגיל אפס, היא בהחלט מתכוונת להמשיך ולעבוד כמפיקה - כפי שעשתה מאז שנת 2000 (וגם ב"בשבילי אתם מתים"). 

מה שבטוח, אם מדובר בפרידה מכריסטינה השחקנית, התפקיד ב"בשבילי אתם מתים" הוא אקורד סיום מצוין שמציג את אפלגייט באופן דומה מאוד למי שהיא בחיים: אישה חזקה ודעתנית, שאמנם מלאה בכעס כלפי העולם והסבל שהחיים מביאים איתם - אבל יכולה לשרוד הכל, בעיקר כשהיא מוקפת בחברות שמעניקות לה תמיכה ואהבה חסרת תנאים.