כשהעונה הראשונה של "חינוך מיני" עלתה לנטפליקס בשנה שעברה, ספק אם גם האלגוריתם הנודע יכל לחזות את ההצלחה יוצאת הדופן שלה. באופן כמעט מיידי היא נכנסה לרשימת הסדרות הנצפות ביותר בשירות במהלך השנה האחרונה (גם בישראל, כאן הגיעה למקום הרביעי) ואולי חשוב מכך, עוררה שיח ער על הנושא המרכזי בו היא עוסקת - סקס בקרב בני נוער. הסדרה טיפלה בנושאים כמו אוננות, בושה מההורים וגישושים מיניים ראשוניים באותה הרגישות והחינניות בה נגעה בנושאים יותר כבדים כמו יציאה מהארון, הפצה של תמונות עירום והפלות.

השחקנים הצעירים אמנם כבר עברו את גילאי התיכון, כנהוג בסדרות לנוער, אבל מייצגים באופן אידיאלי את שבירת הסטריאוטיפים שהסדרה דוגלת בה - הספורטאי, הבריון והחנון מקבל טיפול מודרני מתוחכם דרך חיטוט במבושיהם. בריאיון לקראת עליית העונה השניה (17.1, בנטפליקס הקרוב לביתכם) יוצרת הסדרה לורי נאן וצוות השחקנים המצוין שלה מבטאים כולם את ההתרגשות שלהם מהאופן שהסדרה מטפלת דווקא בנושאים הלא מדוברים. אמה מקי, המשחקת את מייב, סיפרה כי לדעתה "יש הרבה נושאים מעניינים שאנחנו לא מדברים עליהם כשזה נוגע לחיי מין. זה עולם שלם של חרדות שונות, במיוחד כשזה נוגע לוואגינות, כי נשים צעירות מלאות בושה בנוגע למיניות והגוף שלהן. התוכנית מטפלת בזה באופן מבריק וייחודי, אז באמת אפשר ללמוד מזה תוך כדי".

נאן: "אני לא מרגישה שכשהתחלתי לכתוב אותה זה היה בראש מעייניי. התמקדתי בדמויות ובסיפור, אבל אני חושבת שהרבה שיחות בנושא סקס, הסכמה ודימוי גוף התקדמו מאוד מאז כמה מסדרות הנוער שאני קיבלתי מהן השראה כאדם צעיר יותר. דברים כמו 'דוסון קריק', 'או.סי.', 'פריקים וגיקים' ו'סקינס' עשו את מה שעשו באופן מבריק, אבל השיח השתנה לאורך השנים האחרונות, לכן זה מרגיש טיפה שונה אצלנו".

איימי לואו ווד (שמגלמת את איימי): "בעיני הפרק על ההפלה היה הכי חשוב לסדרה. זה פרק שעשוי כל כך יפה ומרגש עד שהוא מגדיר את הסדרה. הוא גרם לאנשים להבין שזה על אנשים אמיתיים, ולא סתם סדרת תיכון של 'הנה הקולים והנה החנונים'. שמעבר לרק להינות, הם נכנסים למסע עמוק יותר ועומדים לראות דברים שישארו איתם. ליהנות זה נהדר, וזה עדיין כיף, אבל חשוב שיהיה את התוכן הזה. זה למה אנשים אוהבים את הסדרה כל כך, כי הם מקבלים את המיטב משני העולמות. הקומדיה וקלילות שם, אבל גם מתרגשים ומרגישים פחות לבד. זה דומה יותר לחיים. החיים לא רק רציניים או מצחיקים, הם שניהם".

נאן: "אני רואה את עצמי ככותבת של קומדיה דרמטית, אז הסיפורים הכי אהובים עליי מתעסקים באור וצל. תמיד יש קומדיה ברגעים הכי דרמטים, ואין קומדיה בלי דרמה. זה עוזר לנו להתחיל חלק מהשיחות הקשות יותר בנוגע לסקס, כי אנחנו עושים את זה בדרך מצחיקה וכנה, בתקווה שזה לא מרגיש כמו הטפה. אני חושבת שצעירים מאוד חכמים, והם לא רוצים שיטיפו להם, זה מאוד חשוב לנו".

הבריטים לא באמת ידועים בפתיחות שלהם בנוגע לחיי המין. זה איפשר לך לבוא מזוית חדשה?

נאן: "כן, הבריטים בהחלט ידועים בהיותם מודחקים, אבל אני חושבת שזה למה אנחנו עושים קומדיה טובה, כי הדחקה זה מצחיק".

את התפקיד הראשי של אוטיס, הנער הנבוך שמטפל בענייני המיטה של חבריו לבית הספר, נושא על גבו הצנום השחקן הבינלאומי היחיד בצוות הצעירים, אסא באטרפילד, שאולי ראיתם כילד בסרט "הוגו" או בתפקיד הראשי ב"המשחק של אנדר". בקרב המבוגרים תמצאו את ג'יליאן אנדרסון שמשחקת ג'ין, אימו של אוטיס ואולי האמא הכי מביכה שנראתה על המסך - מטפלת מינית מוחצנת, יפהפייה ורווקה שלא מצליחה להימנע מלחטט בענייניו הפרטיים של בנה. עבור באטרפילד החוויה הזו מוכרת למדי. "אמא שלי אמנם לא מטפלת מינית, אבל היא גם מטפלת", הוא חולק. "אם יש לך הורה שהוא מטפל, אתה מתרגל לענות על שאלות רבות. כשהם שואלים אותך איך היה היום שלך, 'טוב' זו לא תשובה מספיקה. אני בהחלט רואה את הדמיון למערכת היחסים הזו גם בסדרה. ג'ין בהחלט פחות טובה בלשמור על גבולות מאמא שלי, אבל היו רגעים שהרגישו מאוד מוכרים".

קונור סווינדלס (שמגלם את אדם): "אני הייתי שילוב מוזר של כל הדמויות, כמו שכולנו היינו. הייתי מעט מאדם, מעט מאוטיס, מעט מג'קסון. כשאני משחק בסדרה אני לומד על ההתנהגות שלי בתור טינאייג'ר, כי אני נאלץ להיכנס לעור של מישהו אחר ולחשוב 'למה הוא מתנהג כמו שהוא מתנהג? למה הוא שם את כל החומות מסביבו?', שזה דבר שאני עשיתי הרבה בתור נער. תמיד נאבקתי בגבריות רעילה. המשפחה שלי מאוד גברית, אז אני מרגיש שתמיד ניסיתי לעמוד בציפיות האלה, כשקראתי את הדמות ידעתי שזה יהיה מאוד מעניין עבורי להאבק בדינמיקה הזו וללמד את עצמי על הדברים שהשפיעו לי על החיים ותפיסת הגבריות שלי".

נקוטה גטווה (אריק): "אני גדלתי בסקוטלנד כאדם שחור בתקופה שהמדינה לא היתה מגוונת תרבותית כמו שהיא היום, אז בהחלט הזדהתי עם תחושת הבידוד של אריק. הרגשתי שאני חוויתי משהו שרוב האנשים שגדלו איתי לא חוו, אז הצלחתי להביא את זה לעולם שלו. אבל אני גם אסיר תודה על זה, כי זה הפך אותי לאדם נחוש יותר, וזה דבר שלדעתי אריק מגלם גם כן. כשמשייפים אבן בנייר זכוכית היא תשתפשף, אבל בסוף האבן תהיה חלקה ויפהפייה. זה אני, בייבי".

לְמה אנחנו יכולים לצפות בעונה הבאה?

גטווה: "בעונה הזו כולם זוכים לבטא את עצמם. ההבדל העיקרי בין העונות הוא שבעונה הראשונה רק פתחנו את הדלת לתוך העולם של מורדייל (בית הספר בו לומדות הדמויות, מ.ש) ונתנו הצצה קטנה לחדר, ובעונה השנייה פשוט נכנסנו אליו לחלוטין. כל הסיפורים משמעותיים ועמוקים יותר, אפשר לראות יותר לתוך האנשים ויש גם כמה דמויות חדשות שהבאנו לנער את העניינים. עם הדמות שלי, למשל, אנחנו מקבלים יותר ממערכת היחסים עם אמא שלו, וזה מעניין לראות את הזווית החדשה הזו".

באטרפילד: "מצידו של אוטיס, הוא עדיין לומד גבולות, במיוחד עכשיו כשהוא גילה את פלאי הפין שלו. פתאום יש לו את הדבר הזה שהוא לא בדיוק יודע מה לעשות איתו, אז הוא מגלה הרבה על עצמו".

גטוויה: "ומתאמן".

באטרפילד: "(צוחק) כן, 'מתאמן', אולי אפילו טיפה יותר מדי. למרות שהוא מתקדם, אבל זו לא נסיעה חלקה".

הגישה הבריאה והרגישה של התוכנית למיניות לא מסתכמת רק בהצגתה על המסך, אלא גם ביחס לו זכו השחקנים על הסט, עוד לפני שהמצלמות רצו. קברניטי הסדרה, שמכילה הרבה סצינות מין וחשיפה, רצו שהשחקנים ירגישו בטוחים, ושכרו לצורך העניין אישה בשם איטה או'בריאן שמחזיקה בטייטל מעניין במיוחד - מתאמת אינטימיות. בדומה למתאם קרבות או פעלולים, מתאמת האינטימיות עוזרת לבנות את סצנות יחסי המין באופן שיראה היטב למצלמה וכדי שאף אחד לא יפגע, פיזית או רגשית. למעשה, העבודה איתה החלה בכלל בסדנה עוד לפני תחילת הצילומים.

View this post on Instagram

A post shared by Sex Education (@sexeducation) on

באטרפילד: "זו היתה סדנה... מעניינת. היו לה סרטונים שונים של חיות מזדווגות שהיא רצתה שנגלם כדי באמת להתחבר עם הגוף שלנו ולשחרר מעט מהמבוכה. היא היתה שם בכל פעם שהיתה לנו סצינה אינטימית, וזה היה מעולה שהיתה איתנו מישהי שהיה אפשר לדבר איתה אם היו לנו דאגות או שאלות. זה היה חשוב, הרגשנו שדואגים לנו. עדיין הרגשתי נבוך כמובן, כי זה מביך, אבל בשום שלב לא הרגשתי רע או מפוחד".

לואו ווד: "זה מאוד קשה לנו לדמיין עכשיו סט עם סצינות סקס בלי מדריכת אינטימיות. זה דבר מאוד חיוני. כשדיברתי עם שחקנים ותיקים יותר הם סיפרו לנו שבעבר פשוט היו אומרים להם 'קדימה, תראו לנו מה יש לכם', ואז אתה נאלץ לשאוב מהחוויות האישיות ואתה מרגיש מאוד פגיע כשאתה צופה בזה שוב ומזהה את הקולות או התנועות שאתה באמת עושה. במקום זה, היתה לנו מישהי שאמרה לי שאני יכולה פשוט לנבוח כמו כלב, ואז כשצפיתי בזה שוב הרגשתי שזה דווקא נראה ריאליסטי, למרות שאני בסך הכל נבחתי. זה מרגיש כאילו לא איבדת חלק מעצמך, שמרת על עולמך הסודי".

אני יודע שחלקכם השתמשתם בסוק-קוק (מעיין גרב מהונדסת) כדי להסתיר את אברי המין שלכם במהלך הצילומים. זה נורא כמו שזה נשמע?

סווינדלס: "זה בהחלט לא כיף, אבל זה כן עשוי מסאטן עם חוט קטן לקשירה, אז זה לא נורא, אבל התחת שלך עדיין בחוץ. יש סלוטייפ מעורב, וזה קצת מפחיד, אז אתה צריך כזה... פשוט להתפלל".